سرمقاله

صندلی رئیس جمهوری چند؟

محمدعلی وکیلی

قائم مقام وزیر صمت: ذخایر عظیمی از کالا‌های اساسی به ویژه گوشت و مرغ داریم که وارد بازار خواهد شد.
به گزارش ایلنا، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی گفت: با ذخایر عظیمی که از کالا‌های اساسی ایجاد کردیم در طول سال منتظر بودیم تا تقاضایی ایجاد شود و این کالا‌ها را روانه بازار کنیم که اکنون این فرصت ایجاد شده است.
حسین مدرسخیابانی اضافه کرد: برای تامین کالا‌های اساسی، تدارک وسیع در کشور دیده شده و زیرساخت‌های خوبی شکل گرفته است که در این باره فقط در بندر چابهار ۲۵۰ هزار تن ظرفیتسازی شده است. در سازمان میادین میوه و تره بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای نیز غرفه‌های ویژه‌ای برای عرضه گوشت و مرغ ایجاد شده است که با استفاده از این ظرفیت، گوشت و مرغ به صورت مستقیم به مردم عرضه می‌شود.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی با اشاره به اخبار منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر قحطی و کمبود کالا در کشور گفت: به نظرم افراد باید به چشمان خود بیشتر از فضای مجازی اعتماد داشته باشند.
مدرسخیابانی وجود تورم ساختاری در کشور را در شکل گیری تورم کنونی طبیعی دانست و افزود: برخیها، چون فکر می‌کنند ممکن است از ارزش پولشان کاسته شود سکه و طلا می‌خرند، اما اینکه روغن داغ آن را زیاد می‌کنند اثر فضای ایجاد شده از آن سوی مرزهاست آن هم با اسم رمز کمبود، گرانی و نارضایتی می‌خواهند اهداف خود را دنبال کنند.
وی گفت: برای صادرات مسیر سبز گمرکی وجود دارد و در مجموع صادرات راحت‌تر انجام می‌شود، اما سنگ‌هایی جلوی واردات گذاشتیم آن هم به این علت که با توجه به محدودیت منابع ارزی باید منابع موجود ارزی را اداره کنیم بنابراین امروز به جز واردات کالا‌های اساسی و ضروری، مواد اولیه کارخانجات و قطعات و تجهیزاتی که در داخل تولید نمی‌شود جلوی واردات بقیه محصولات را یا گرفتیم یا خواهیم گرفت.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره بیکار شدن کارگران به علت اثرات سوء ناشی از ویروس کرونا افزود: به نظرم باید به سمت کسب و کار‌های اینترنتی برویم و مشاغل دیگری را فعال کنیم تا این دوره را پشت سر بگذاریم، زیرا شغل برای مردم مهم است ضمن اینکه باید توجه کنیم اولویتدهی به صادرات هم ظرفیت‌های خالی کارخانجات را پر و هم اشتغال پایدار را حفظ می‌کند.
مدرسخیابانی با بیان اینکه در شرایط کنونی حفظ اشتغال مهم‌تر از رشد اشتغال ملی است گفت: البته در گزارشاتی که ما در وزارت صمت داریم تولید در همه رسته‌ها و گروه‌های کالایی روند افزایشی دارد که این نکته مثبتی است.
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی درباره کوله بران و مشکلات کولهبری افزود: امیدوارم زیرساخت‌های تجاری و مرزنشینی کشور بهگونه‌ای باشد که مرزنشینان شغل پایدار داشته باشند و کوله بری نکنند. همه جای دنیا مرز نشینان پولدار‌تر از جا‌های دیگر هستند، اما این موضوع در کشور ما برعکس است یعنی کسی که از ظرفیت‌های مرزی می‌تواند استفاده کند باید از سطح رفاه بالاتری برخوردار باشند در این بین ما هم باید تلاش کنیم ظرفیت‌های موجود در مناطق مرزی از جمله ظرفیت‌های دامداری، کشاورزی، صنعتی و تبادل کالایی را فعال و تقویت کنیم.
وی در پاسخ به پرسشی درباره انتظار از رئیس مجلس آینده افزود: از آنجا که قوه مجریه به عنوان سکان دار امور اجرایی کشور اکنون تحت فشار قرار دارد درخواست من از رئیس مجلس آینده این است که حتماً به قوه مجریه در اداره امور کشور کمک کند یعنی مجلس در کنار دولت باشد و از آنجا که دشمنان ما از آن طرف مرزی‌ها غلط دیکته‌های ما را می‌گیرند و انتقاد می‌کنند ما در این شرایط از هم دیگر غلطگیری نکنیم.
پیشبینی‌ لازم برای تامین تقاضای مازاد کالا در بازار
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: از ابتدای سال، پیشبینی‌های لازم برای تامین تقاضای مازاد انواع کالا در بازار شده است و هیچ مشکلی در جهت تامین این نیاز وجود ندارد. اصل تامین مازاد بر نیاز کشور از ابتدای سال در دستور کار ما قرار داشته است، چراکه قبول داریم که در یک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفتهایم و باید به فکر تمام ابعاد اقتصادی کشور باشیم.
وی افزود: مشابه همین وضعیت که الان در بازار به وجود آمده پس از افزایش قیمت بنزین نیز وجود داشت، ولی نیاز‌های بازار تامین شد. فضاسازی رسانه‌ای برای اینکه نشان دهد در بازار کمبود کالا داریم رمز جنگ رسانه‌ای دشمن است به گونه‌ای که نشان دهد در بازار کمبود کالا وجود دارد و گرانی ایجاد شده این کمبود موجب نارضایتی شده است. دشمنان به بهانه‌های مختلف می‌خواهند نشان دهند که در بازار کمبود وجود دارد، یک بار به بهانه انتخابات و یک بار به بهانه ویروس کرونا. بیش از ۴.۵ میلیون تن کالای اساسی در بنادر جنوب کشور دپو شده است و هیچ کمبودی از این نظر وجود ندارد و برای تامین این نیاز‌ها ۴۰ درصد ورودی کشتی‌های کشور مربوط به کالا‌های اساسی است. مردم تسلیم فضاسازی رسانه‌ای دشمنان نشوند چرا که کالا‌های موجود در بازار پشتوانه دارد و به محض مصرف جایگزینش آماده است. در این چند روز خرید مردم دو برابر شده، اما هیچ کمبودی در بازار نیست و قفسه تمام فروشگاه‌ها پر است و انبار فروشگاه‌ها هم مملو از کالاست. ذخایر گوشت و مرغ هم دو برابر نیاز است و تولیدکنندگان تدارک گسترده دیدهاند. بخشی از کسب و کار‌های خرد مثل تاکسی‌ها و پیک‌های موتوری از شرایط موجود آسیب دیده و مردم می‌توانند مایحتاج عمومی خود را از طریق پیک‌های موتوری و تاکسی‌ها جابهجا کنند که هم از عبور و مرور جلوگیری شود و هم این کسب و کار‌ها بیش از این آسیب نبینند. تدارک لازم برای ایام پایانی سال دیده شده و حتی برای ماه رمضان و بازگشایی مدارس برنامه خاص داریم و بازار به حال خود رها نشده است. سهمیه‌های خاص برای این ایام دیده شده و با ظرفیت عظیمی که اصناف برای کالا رسانی دارند هیچ مشکلی برای تامین کالا نیست و برای شوینده‌ها هم از چند ماه گذشته به تولیدکنندگان گفتهایم که برای ایام شب عید تولید را دو برابر کنند.
قائم مقام وزیر صنعت تصریح کرد: در مورد شوینده‌ها یک و نیم میلیون تن ظریت تولید داریم و در حال حاظر از سی درصد این ظرفیت استفاده می‌کنیم و امکان افزایش ظرفیت وجود دارد و مشکلی نیست.
تشکیل ستاد بررسی اثرات ویروس کرونا در تجارت
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای اینکه بسیاری از کسب و کار‌ها در این مدت آسیب دیدند ستادی با عنوان بررسی اثرات ویروس کرونا در تجارت تشکیل شد تا با مشوق‌هایی این کسب و کار‌ها آسیب نبیند.
مدرسخیابانی گفت: براساس رایزنی‌های صورت گرفته اجازه عرضه انواع ماسک و اقلام مورد نیاز از طریق داروخانه‌ها را دریافت کردیم و همچنین با صحبت‌هایی که با شهرداری تهران شد عمده اقلام بهداشتی و ژل شستشو در غرفه‌های سازمان میادین و ایستگاه‌های مترو در دسترس مردم قرار گیرد.
وی درباره ویروس کرونا و آسیب به کسب و کار‌های کوچک ادامه داد: البته این ویروس باعث آسیب به کسب و کار‌های کوچک، چون اغذیه ای‌ها شده است و به همین دلیل بسته ویژه‌ای پیشنهاد شده است تا بخشی از مالیات، استمهال وام، بیمه تامین اجتماعی و سایر مشوق‌های تشویقی به این کسب وکار‌ها دهند تا آسیب نبینند حتی بخش‌هایی که در تجارت خارجی آسیب دیدهاند هم مدنظر قرار داده‏ایم اگرچه با رایزنی‌های صورت گرفته مرز‌ها باز می‌شوند. در گذشته دستمان در جیب نفت بود که هرچه زمان می‌گذرد ظرفیت‌های داخلی کشور را بیشتر می‌شناسیم ما تلاش کردیم تا از اقتصاد نفتی فاصله بگیریم که گرفتیم. ما در شدیدترین تحریم‌ها قرار گرفتهایم و روی پای خود ایستادهایم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام