سرمقاله

چرا همیشه خوابیم؟

پیمان مولوی

پادشاه مالزی پنج روز پس از استعفای غیرمنتظره ماهاتیر محمد نخست وزیر پیشین مالزی، محی الدین یاسین دبیرکل حزب برساتو را به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی کرد.
محی الدین یاسین که یک سیاستمدار کهنه کار مالزیایی است‏، درصورتی که امروز  بتواند آرای اکثریت مجلس نمایندگان مالزی را کسب کند به عنوان هشتمین نخست وزیر این کشور جنوب شرق آسیا رسما وارد کاخ نخست وزیری خواهد شد و کابینه آتی مالزی را تشکیل می‏دهد.
محی الدین یاسین که در آستانه ۷۳ سالگی  است، در ۱۵ مارس ۱۹۴۷ درایالت جوهور مالزی به دنیا آمد و پس از طی دوران تحصیل و فعالیت در شرکت‌های مختلف مالزیایی، وارد فعالیت‌های سیاسی و حزبی شد. محی الدین یاسین از سال ۲۰۱۸ و پس از بازگشت دوباره ماهاتیر محمد به عرصه قدرت به عنوان وزیر کشور دولت وی مشغول به کار بوده است.
هشتمین نخست وزیر مالزی که توسط پادشاه این کشور منصوب شده، پیش از این انتصاب، در سه دولت مختلف مالزی فعالیت داشته است.
محی الدین که پیش‏تر در حزب مسلط آمنو عضو بود، توانست مناصب محدودی را دراین زمینه به دست آورد اما از سال ۱۹۷۸ که به  عنوان یکی از نمایندگان ایالت جوهور به مجلس نمایندگان مالزی راه یافت  تا زمینه  برای فعالیت های دولتی و حزبی وی بیش از پیش فراهم شود.
یاسین در سال‏های  ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵ به عنوان وزیر ارشد ایالت جوهور مالزی فعالیت داشت که دراین زمان ماهاتیر محمد  در نخستین دوره نخست وزیری خود بود. اما پس از پیروزی دوباره ائتلاف پاکاتان هاراپان تحت رهبری ماهاتیر محمد در سال ۲۰۱۸ و کسب دوره دوم نخست وزیری توسط وی، محی الدین یاسین به عنوان وزیر کشور توانست فعالیت‌های دولتی خود را در سطح فدرال ادامه دهد.
وی ادوار مختلف نخست وزیری ماهاتیر(دوره اول)، عبدالله بداوی و نجیب رزاق  و دوره دوم نخست وزیری ماهاتیر را تجربه کرده است.
به گزارش ایرنا، محی الدین یاسین در دوره نخست وزیری نجیب رزاق به عنوان معاون دبیرکل حزب حاکم آمنو انتخاب شد و پس از مدتی به عنوان وزیر آموزش و پرورش و  معاون نجیب رزاق نخست وزیر وقت انتخاب شد.
برخی رسانه‏ها گزارش دادند که وی در دوران وزارتش، به تدریس دروس ریاضی و علوم به زبان انگلیسی در مدارس این کشوربا این استدلال که این دروس سخت باید به راحت‏ترین زبان آموزش داده شود، پایان داد و این دروس به زبان باهاسا (مالزیایی) در مدارس ملی، ماندارین در مدارس چینی و تامیلی در مدارس تامیلی(هندی) تدریس شد.
محی الدین یاسین یکی از منتقدان حزب آمنو بود و همین امر سبب شد تا درسال ۲۰۱۶ از این حزب اخراج شود. وی در همین سال وارد حزب جدید بومیان متحد مالزی شد که  متعلق به بومی پوتراها یا مالایی تبارهای مالزی است، حزبی که ماهاتیر محمد رئیس آن بود.
حزب بومی تباران مالزی در دوران رقابت های  انتخاباتی با حزب عدالت مردم انور ابراهیم، حزب چینی تباران "دی پی ای" و حزب "امانه" ائتلاف پاکاتان هاراپان (ائتلاف امید) را تشکیل داده و در جریان انتخابات سراسری ۲۰۱۸ موفق به شکست نجیب رزاق نخست وزیروقت شدند.
پس از آن محی الدین یاسین به عنوان وزیرکشور دولت ائتلافی مشغول به کار بود و پس از استعفای ماهاتیر محمد، به عنوان دبیرکل حزب برساتو(بومی تباران مالایی) از ائتلاف خارج شد و به عنوان هشتمین نخست وزیر مالزی از سوی پادشاه مالزی انتخاب شد تا دولت آتی این کشور نه به رهبری ماهاتیر و نه رهبری انور ابراهیم تشکیل شود. محی الدین یاسین قرار است فردا در پارلمان سفلی مالزی ادای سوگند داشته باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام