سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

مشاور رهبر معظم انقلاب اسلامی گفت: الان به دلیل سودآوری، همه وارد بازار بورس شده‌اند و چون سود می‌کنند خبری از گله و ناراحتی نیست، اما اگر ارزش سهام پایین بیاید همه مدعی دولت می‌شوند در حالی که باید تلاش کنیم هرکس مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهد را بپذیرد.
به گزارش ایسنا، سردار حسین دهقان مشاور رهبری در حوزه صنایع دفاعی با اشاره به لزوم تعیین مسئولیت برای هر دستگاه و نهاد و پیگیری از آن براساس همان مسئولیت تعیین‌شده، گفت: یکی از مشکلات ما این است که مسائل را پیچیده و چندبعدی می‌کنیم و سپس می‌خواهیم آن را حل کنیم. باید مسئولیت هر نهاد و اتحادیه مشخص باشد و همان را از او بخواهیم در حالی که این‌قدر به مسئولیت اصلی پر و بال می‌دهیم که از انجام همان کار اصلی نیز بازمی‌مانند.
وی با اشاره به لزوم سیاستگذاری صحیح وزارت جهاد کشاورزی برای حمایت از کشاورزان گفت: اکنون کشاورزان ما چگونه فکر می‌کنند؟ دقیقا مانند بازاری‌ها فکر و عمل می‌کنند و برنامه‌ای درازمدت برای سال‌های آینده خود ندارند، اما باید به گونه‌ای عمل کنیم که کشاورز به استمرار فعالیت خود فکر کند. یعنی مشخص کنیم که هر منطقه برای کشت چه محصولی مناسب است و بر همین اساس از کشاورزان بخواهیم که محصول بکارند.
دهقان تاکید کرد: باید کمک کرد که هرکس آگاهانه وارد اقتصاد و صنعت شود، برای مثال الان به دلیل سودآوری، همه وارد بازار بورس شده‌اند و چون سود می‌کنند خبری از گله و ناراحتی نیست. حال اگر ارزش سهام پایین بیاید همه مدعی دولت می‌شوند. به عبارت بهتر باید تلاش کنیم هر کس مسئولیت کارهایی که انجام می‌دهد را بپذیرد.
مشاور رهبری با اشاره به سیاست‌هایی که دولت‌ها برای حل مشکلات صنعت کشور باید در پیش بگیرند، گفت:‌ باید سنگینی بار دولت را از دوش مردم برداشت. دولت برای کارکردن خودش کار اضافی می‌تراشد؛ برای مثال وقتی می‌خواهد یک مجوز بدهد، آن فرد را به چندین دستگاه و ارگان می‌فرستد؛ این مسئله یا سبب ناامیدی فرد می‌شود یا باعث می‌شود که راه فعالیت غیرقانونی باز شود.
وی افزود: متاسفانه بخش خصوصی ما سعی نکرده است که متکی به خود رشد کند و همواره تکیه‌اش را به دولت داده است؛ بخش خصوصی باید فرهنگ اتکا به تجربه و دانش را برای رشد توسعه دهد و رابطه و فساد را به شدت نهی کند تا خودکنترلی و اخلاق حرفه‌ای در جامعه صنفی جای خود را بازیابد. باید اجازه بدهیم بخش خصوصیِ سالم ما رشد کند که در آن صورت بسیاری از مشکلات حل می‌شود.
دهقان تاکید کرد: باید کاری کرد که بخش خصوصی هویت پیدا کند، نه تنها مسئولیت خودش را انجام بدهد؛ بلکه مکمل دولت نیز باشد و در کارها به او کمک کند نه اینکه بخشی از دولت شود و بدان تکیه زند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام