سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

یک گزارش پژوهشی به بررسی الزامات تحقق گام دوم انقلاب در بخش آب پرداخته است.
به گزارش پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا، کمپین اجتماعی «من ایرانم، مرا دریاب» از سوی بانک مسکن، تلاش می‌کند که با اطلاع‌رسانی در حوزه آب، خاک و محیط‌زیست گامی در جهت حفاظت از اقلیم ایران بردارد. در این راستا، مرکز پژوهش‌های مجلس در یک گزارش تحلیلی به الزامات تحقق گام دوم انقلاب در بخش آب کرده است. بر اساس این گزارش، آب به عنوان یکی از شاخص‌های توسعه پایدار، نقش مهم و غیرقابل جایگزین در توسعه سایر بخش‌های کشور دارد. در چهار دهه پس از انقلاب اسلامی اقدامات ارزنده‌ای در جهت مدیریت این بخش مهم و زیربنایی انجام شده است. اگرچه در حال حاضر کاستی‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد اما با بررسی چالش‌های حال حاضر بخش آب کشور و ارائه راهکارهای موثر می‌توان در سال‌های آتی از ابعاد این مشکلات کاست و وضعیت بخش آب را بهبود بخشید.
بر اساس این گزارش، در سال‌های اخیر بحران آب در کشور به مسئله‌ای مهم و اساسی تبدیل شده و این موضوع به دلیل محدودیت ذاتی منابع آب قابل دسترس از یک طرف و کم‌آبی‌ها و خشکسالی‌های پی درپی از طرف دیگر است. با وجود این شرایط لزوم برنامه‌ریزی‌های طولانی‌مدت در بخش آب، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. اگرچه ارزیابی شاخص‌های عملکرد بخش آب در چهار دهه گذشته پیشرفت مطلوبی نشان می‌دهد و اقدامات سازه‌ای قابل توجهی در این بخش انجام شده است، اما مروری کلی بر بخش آب، وضعیت چندان رضایت‌بخشی را برای این بخش متصور نمی‌کند. برخی از چالش‏های مهم بخش آب کشور در حال حاضر عبارتند از: تغییر اقلیم و کاهش آب تجدیدپذیر، نابودی و تخریب زیست‏بوم‏های آبی، بهره‌‏وری پایین آب در بخش‏های مختلف و منازعات آبی محلی و منطقه‏ای. واضح است که ادامه سیاست‏ها و روندهای پیشین در بخش آب، آینده‌ این بخش را با چالش‏ها و بحران‏های بیشتری مواجه خواهد ساخت و ابعاد مختلفی از بحران آشکار خواهد شد. در نتیجه تغییر رویکرد اساسی در سیاست‏ها و استراتژی‏های این بخش در سالهای پیش‌رو لازم است.
از نگاه مولفان این گزارش، برخی از مهم‌ترین علل بحران آب موجود عبارتند از: عدم تطابق اسناد بالادستی بخش آب با نیازهای روز این بخش، تعدد دستگاهی و عدم هماهنگی بین دستگاه‏ها و بخشی‏نگری آن‌ها، نبودِ برنامه مدون بلندمدت و ارتباط سایر اسناد بالادستی، به ‏خصوص برنامه‏های توسعه با آن و خشکسالی‏ها و تغییر اقلیم. با عنایت به چالش‌های موجود و راهکارهایی که با واقع‌گرایی همراه باشد، می‌توان این بخش را در سال‌های آتی به نحو مطلوب‌تری مدیریت کرد.
این گزارش، یکی از دلایل وضعیت نسبی نامناسب بخش آب، را عدم موفقیت سیاست‌های پیشین اتخاذشده در ارتقای این بخش دانست و آورده است: وضعیت نامطلوب بهره‌وری آب در بخش‌های مختلف، ساختارهای نامناسب مدیریت آب و بسیاری موارد قابل ذکر دیگر همگی حاکی از ناموفق بودن سیاست‌های مدیریتی بخش آب است. نکته مهم دیگر را می‌توان در نبودِ برنامه بلندمدت مدون و سند راه یا به عبارتی دیگر سند جامع آب مورد قبول همه دستگاه‌های ذی‌ربط بیان کرد. در این صورت، علاوه بر حرکت منفعلانه هر دستگاه، ناهماهنگی و عدم احساس مسئولیت باعث عدم نیل به اهداف مطلوب می‌شود. با توجه به موارد اشاره شده در خصوص چالش‌های موجود در بخش آب، می‌توان با برنامه‌ریزی صحیح و واقع‌گرایانه بسیاری از مشکلات موجود در این زمینه را مرتفع ساخته و گام‌های موثری را در مدیریت مطلوب این بخش در سال‌های آتی و در گام دوم انقلاب اسلامی برداشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام