سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

وزارت امور خارجه افغانستان از سفر هیئت ایرانی به کابل به سرپرستی «محسن بهاروند» معاون وزیر امور خارجه ایران، به ‌منظور بررسی حادثه غرق شدن اتباع افغان در مرز ایران و افغانستان خبر داد.
به گزارش فارس، وزارت امور خارجه افغانستان از سفر هیئت ایرانی به کابل، به‌منظور بررسی حادثه غرق شدن اتباع افغان در مرز ایران و افغانستان خبر داد.
دستگاه دیپلماسی افغانستان روز گذشته اعلام کرد که به منظور بررسی همه جانبه حادثه جان باختن اتباع افغان، هیئت عالی‌رتبه دیپلماتیک از ایران به کابل سفر خواهد کرد و در بررسی این موضوع با افغانستان همکاری خواهد داشت. بر اساس اعلام وزارت خارجه افغانستان، «محسن بهاروند»، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران، در راس این هیئت قرار خواهد داشت.
وزارت خارجه افغانستان تاکید کرد که سفر هیئت ایرانی به کابل و تحقیق مشترک روی اسناد و مدارک، می‌تواند به روشن‫سازی جزئیات آن، گرفتن تصامیم بعدی از سوی دو دولت و جلوگیری از تکرار حوادث مشابه در آینده، کمک کند.
گفتنی است درپی انتشار خبری مبنی بر اینکه 13 اردیبهشت ۵۰ تن از مهاجران افغان که به ‌صورت غیرقانونی قصد عبور از منطقه دهانه ذوالفقار برای ورود به ایران را داشتند، از سوی نیروهای مرزی ایران بازداشت شده و پس از شکنجه به رود هریرود انداخته شد، ایران ضمن تکذیب این موضوع، خواستار بررسی علت این حادثه شد. در این راستا وزرای خارجه دو کشور در یک تماس تلفنی توافق کردند تا ۲ کشور با همکاری یکدیگر و با تشکیل هیئتی، حادثه به‌ وقوع پیوسته در مرز مشترک ایران و افغانستان را مورد رسیدگی قرار دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام