سرمقاله

بازی با کارت فلسطین !

محمدعلی وکیلی

مشاور وزیر امور خارجه باتاکید بر اینکه سیاست خارجی زمین بازی جناحی نیست، گفت: جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی دارد و القای دوگانگی و دوگانه‌سازی در مسائل سیاست خارجی حتما به نفع کشور نیست.
علی نجفی‌خوشرودی درخصوص جلسه علنی مجلس که با حضور وزیر امور خارجه برگزار شد، به ایرنا گفت: مجلس حق نظارت دارد و می‌تواند از وزرا سوال یا آنها را استیضاح کند.
وی افزود: همیشه گفته‌ام که جایگاه مجلس فارغ از ترکیب سیاسی نمایندگانش، باید حفظ شود ولیکن برخی نمایندگان بهتر بود از دایره نزاکت و اخلاق خارج نمی‌شدند. توهین، بی‌احترامی و به کار بردن الفاظ ناشایست، از سوی هیچ کس پذیرفتنی نیست.
عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: سیاست خارجی زمین بازی جناحی نیست. جمهوری اسلامی ایران یک سیاست خارجی دارد و القای دوگانگی و دوگانه‌سازی در مسائل سیاست خارجی حتما به نفع کشور نیست.
مشاور وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری به همبستگی و هم‌افزایی نیازمندیم، گفت: حجم تهدیدات و فشارها بویژه تروریسم اقتصادی آمریکا علیه ایران کم نیست و مقابله با این مسائل و مشکلات، با توهین و بی‌حرمتی به قوه مجریه، شخص رئیس‌جمهوری و وزیر امورخارجه، محقق نمی‌شود.
نجفی‌خوشرودی گفت: ای کاش نمایندگان محترم با استفاده از فرصت حضور وزیر امور خارجه، راهگشایی می‌کردند و راهکارهای عملی و مشخص در ارتباط با موضوعات مختلف سیاست خارجی را نشان می‌دادند. مثلا اینکه در رابطه با برجام و مسائل هسته‌ای کشور چه باید کرد؟ اینکه با وجود تحریم‌ها، چگونه بر رونق دیپلماسی اقتصادی بیافزاییم؟ اینکه توسعه روابط با همسایگان علاوه بر اقدامات و تحرکاتی که دستگاه دیپلماسی به عنوان تسهیل‌گر روابط اقتصادی خارجی انجام می‌دهد، چگونه امکان پذیر است و مسائل دیگر که به نظرم با شعار، جنجال و سر و صدا نمی‌توان به اهداف مورد نظر دست یافت.
وی ادامه داد: از سوی دیگر همچنان که آقای ظریف تصریح کرد، برخی القاب و عناوین نسبت به ایشان در شرایطی مطرح شد که رهبر معظم انقلاب نظرات دیگری داشتند. به هر حال نقدهای مشفقانه حتما بهتر و موثرتر شنیده می‌شود.
عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: شرایط کشور، اقتضای منازعات بی‌حاصل سیاسی را ندارد و مردم کارآمدی می‌خواهند.
مشاور وزیر امور خارجه با بیان اینکه حل مسائل و مشکلات اقتصادی کشور، بدون تعاملات بین‌المللی محقق نمی‌شود، اظهار کرد: همچنانکه بر ظرفیت‌های ملی تاکید داریم، فرصت‌ها و ظرفیت‌های بین‌المللی را هم باید به خدمت توسعه کشور و رفاه مردم درآوریم.
جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی با حضور محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه در حالی برگزار شد که سخنان وی با واکنش منفی همراه تعابیر تند برخی نمایندگان مواجه شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام