سرمقاله

بازی با کارت فلسطین !

محمدعلی وکیلی

در روزهای گذشته اعدام فردی در مشهد به‌ علت نوشیدن الکل در فضای مجازی خبر ساز شد و واکنش افکارعمومی را به دنبال داشت. درپی این خبر دادگستری مشهد اطلاعیه‌ای را منتشر کرد که سعی کرده است در آن به افکار عمومی پاسخ دهد.
به گزارش «ابتکار»، چند روز پیش بود که حسین حبیبی شهری، وکیل یک زندانی، در حساب کاربریش در توییتر از اجرای حکم اعدام موکلش که نام کوچک او را «مرتضی» اعلام کرده بود، خبر داد. او نوشته بود که موکلش به اتهام «شرب خمر برای ششمین بار» به اعدام محکوم شده و حکم او روز ۱۸ تیرماه در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمده است.
این خبر اما با واکنش بسیاری از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد. این کاربران بحث‌های حقوقی فراوانی درباره چرایی و امکان پرهیز از صدور این حکم مطرح کردند. حکمی که برپایه ماده ۱۳۶ قانون مجازات اسلامی صادر شده است؛ «هرگاه کسی سه بار مرتکب یک نوع جرم موجب حد شود و هر بار حد آن جرم بر او جاری گردد، حد وی در مرتبه چهارم اعدام است.» حالا اما به دنبال واکنش‌های افکار عمومی به اجرای این حکم، مدیریت روابط‌ عمومی و ارتباطات دادگستری خراسان‌ رضوی اطلاعیه‌ای را درخصوص روشن شدن ابعاد صدور و اجرای حکم اعدام برای فردی که در شبکه‌های اجتماعی نام کامل او «مرتضی جمالی»، ۵۵ ساله و دارای 2 فرزند اعلام شده، صادر کرده است.
در این اطلاعیه آمده است: «سوابق نشان می‌دهد فردی که اعدام شده، دارای ۲۰ سابقه محکومیت کیفری قطعی در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ بوده است. این فرد در سال ۷۵ به دلیل ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر به ۱۵ ماه حبس، جزای نقدی و شلاق محکوم می‌شود، اما این پایانی بر خلاف‌کاری‌های وی نبود. او ۲ بار در سال ۷۷ و دو بار نیز در سال ۷۸ به علت ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر به زندان می‌رود. در سال ۷۹ بزهکاری‌های این فرد ادامه می‌یابد و در سال ۷۹ بار دیگر به زندان می‌افتد. در سال ۸۰ نیز همین فرد بار دیگر در زندان بوده است. محکومیت این فرد در سال ٨۶ به جرم ضرب و جرح عمدی تائید و در همان سال بار دیگر به‌علت شرب‌خمر راهی زندان می‌شود. او بعد از آزادی بار دیگر به بزهکاری‌هایش ادامه می‌دهد و در سال ۸۸ بار دیگر به علت ارتکاب جرایم مربوط به مواد مخدر و در سال ۸۹ به علت شرب خمر زندان و شلاق محکوم می‌شود. محکومیت‌های متعدد این فرد در سال‌های ۸۹، ۹۰، ۹۱ و ۹۲ نیز به‌علت ارتکاب جرایم مربوط به موادمخدر و شرب‌خمر ادامه می‌یابد. در سال ٩۴ نیز به جرم نوشیدن و نگهداری مشروبات الکلی به ۱۱ ماه حبس محکوم می‌شود. این فرد در سال ۹۶ هم بار دیگر به علت نگهداری مشروبات الکلی به ٨ ماه حبس محکوم می‌شود. او بار دیگر در سال ٩٧ در حالی که مست بوده بر روی موتورسیکلت درحال رانندگی پر خطر و بدون گواهینامه دستگیر می‌شود، حتی نامبرده در مقاطع مختلف زمانی به اتهاماتی مانند: آدم‌ربایی، تهدید، اعمال منافی عفت و سرقت نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرد. نهایتاً حکم فرد موصوف پس از طی تشریفات کامل قانونی به‌مرحله اجرا در می‌آید. بدیهی است اتخاذ رویه‌های ناصواب و نادیده انگاشتن اصول اخلاقی و تقطیع واقعیت در زمینه انتشار این‌گونه اخبار با اهداف مغرضانه، نمی‌تواند حقیقت را از چشم تیزبین افکار عمومی پنهان کند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام