سرمقاله

چالش پیوستگی

رضا دهکی

طاهر جمشیدزاده- مبتلا شدن آمیتا باچان هندی ستاره سینمای بالیوود و هالیوود به کرونا داغ ترین خبری است که بر روی تلکس خبرگزاری‫های جهان نشست و بازتاب و انعکاس گسترده ای در شبکه‫های تلویزیونی و رسانه‫ای جهان داشته است.
زندگی این روزهای ما و تقابل همه ما با کرونا ویروس و به ویژه بیماران کرونایی و خلاص یافتگان از چنگ کووید۱۹ درست شبیه داستان انیمیشن آنشرلی با موهای قرمز است که در شبکه پویا این روزها و در روزهای فرد عصرها برای کودکان پخش می‫شود. هنگامی که در آغاز هر قسمت آن عبارت و مونولوگ معروف پخش می شود که در اینجا کاملا ویرایش و به گزینی شده است‫: برادر و خواهر هموطن تکرار غریبانه روزهایت در اتاق سی.سی.یو متصل به آن ونتیلاتور «دستگاه تنفس مصنوعی» پشت پرده‫های بیمارستان در تقابل بیماری و مرگ چگونه گذشت؛ وقتی روشنی چشم‫هایت در پشت پرده‫های مه‫آلود اندوه و تاثر به دستان شفابخش پزشکان و پرستاران و توکل به دوست امید بسته بود؛ با ما بگو از لحظه لحظه‫های مبهم بیماری در ملال بی‫گدار دوران کرونا که در آن حقیقت دریاچه امید نهفته بود؛ اکنون در دوران پساکرونایی ات باید دستهای یاریگرت را به یاری همنوعانت بگماری و مرهمی باشی بر آلام آنها در آبی بیکران مهر و عاطفه و کرونا را با هم به زانو درآوریم.
کرونا در حال نشر و ‌گسترش در مناطق مختلف جهان است و اکنون کانون اصلی شیوع آن در آمریکا، آمریکای لاتین و آفریقاست. کرونا ویروس همچنان خبر دسته اول تمام سایت‫ها و خبرگزاری‫های داخلی و خارجی است و تا کنون مرزهای کشورها و قاره‫های مختلف جهان را درنوردیده است و ضربه بسیار سختی به دهکده جهانی انسان پست مدرن مازارتی سوار پنت هاوس نشین زده و قربانی زیادی گرفته است و فعلا رام شدنی نیست و تاکنون ۱۳ میلیون و ۶۱ هزار نفر در دنیا را مبتلا کرده که بیش از ۷ میلیون و ۶۰۷ هزار نفر آنها بهبود یافته‫اند و ۵۷۰ هزار و ۱۳۲ نفر هم جان باخته‫اند و در کشور عزیزمان ایران تا ظهر دیروز ۲۰۳ نفر بر اثر کرونا جان باخته‫اند. (هر۷دقیقه یک ایرانی یک ایرانی قربانی کرونا می شود.) بنا به گفته دکتر لاری سخنگوی وزارت بهداشت تا ظهر دیروز آزمایش ۲۵۹ هزار و ۶۵۲ نفر در کشور مثبت بوده است که از این تعداد ۲۲۲ هزار و ۵۳۹ نفر بهبود یافته‫اند و حال ۳۳۷۵ نفر کاملا وخیم بوده و متاسفانه ۱۳۰۳۲ نفر جان باخته‫اند. به گفته نمکی وزیر بهداشت در بعضی استان‫های با افزایش شدید و کاملا خطرناک کرونا مواجه هستیم که مراسم های عروسی، عزا و سفرهای غیرضرور و بی‫مورد تاثیر زیادی در افزایش به کرونا در این استان‫ها که در وضعیت قرمز به سر می‫برند داشته است. رئیس جمهوری هم در جلسه هیئت دولت اعلام کرد که عادی‫سازی شرایط در ذهن مردم و القای خطرناک نبودن کرونا، کاری خطرناک است و کرونا هراسی نیز اگر منجر به اختلال در فعالیت های اقتصادی‫اجتماعی شود،درست نیست و هر نوع تجمع «عروسی، عزا، سمینار، جشنواره، دورهمی و...» در شرایط امروز غیرقابل قبول است؛ درباره برگزاری کنکور هم اگر وزارت بهداشت نظری داشته باشد تجدید نظر می‫کنیم و لازم است که فاصله‫گذاری اجتماعی و رعایت دستورالعمل‫های بهداشتی را جدی گرفت و سبک زندگی را برای حداقل یک سال دیگر تغییر داد و در این راستا رسانه‫ها، نخبگان، هنرمندان و... به میدان قانع کردن مردم بیایند. چرا که متاسفانه به علت بی‫توجهی و رعایت نکردن پروتکل‫های بهداشتی آمار فوتی‫ها پس از حدود ۲ ماه مجدد سه رقمی شده است و مردم در تهران و... هفته گذشته مسئله استفاده از ماسک را کاملا جدی گرفتند‌.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام