سرمقاله

بازی با کارت فلسطین !

محمدعلی وکیلی

اعلام رسیدگی دوباره به پرونده ۳ محکوم به اعدام اعتراضات آبان ۹۸
درخواست بررسی مجدد پرونده ۳ محکوم به اعدام اعتراضات آبان ماه سال ۱۳۹۸، از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد.
غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه هفته گذشته در نشست خبری خود با اعلام تایید حکم اعدام این سه تن گفته بود: البته اجرای احکام، یک فرآیند کاملا قانونی دارد که باید طی شود و ممکن است در این فرآیند قانونی، باز دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعاده دادرسی یا اعمال ماده ۴۷۷ یا هر موجب قانونی دیگری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توام با تغییر کند.
روز گذشته در همین زمینه چهار وکیل محکومان این پرونده در متنی اعلام کردند: «با توجه به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه درخصوص احتمال پذیرش درخواست اعاده دادرسی در این پرونده، امید به نقض رای بدوی داریم و بر همین اساس درخواست اعمال ماده ۴۷۴ را تقدیم رئیس دیوان عالی کشور کردیم. حسب اطلاع واصله، خوشبختانه این درخواست توسط رئیس دیوان عالی کشور پذیرفته شده  و پرونده جهت بررسی مجدد به یکی از شعب دیوان عالی ارجاع شده است و باتوجه به موازین قانونی و رویه جاری قضایی در حال حاضر اجرای حکم اعدام موکلین تا زمان تعیین تکلیف نهایی قضایی در این پرونده، متوقف می‌باشد و از آنجایی که یکی از قضات دیوان عالی کشور در شعبه رسیدگی کننده هم قبلا مخالف رای صادره بوده، بسیار امیدواریم که با توجه به رویکردهای امیدبرانگیز دوران تحول در دستگاه قضا و در چارچوب عدل و انصاف این پرونده مورد بررسی مجدد قرار گرفته و رای قبلی نقض شود».
در روزهای گذشته با مشارکت میلیونی، هشتگ #اعدام_نکنید در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت و در توئیتر به ترند جهانی تبدیل شد. به نظر می‌رسد تا این جای کار این درخواست درباره این پرونده خاص فعلا جواب داده است و باید منتظر رای نهایی آن ماند. در عین حال این درخواست درباره برخی دیگر محکومان به اعدام نیز مطرح شده است که باید دید آیا این رویه می‌تواند روزنه امیدی برای آنان هم محسوب شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام