سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

آذربایجان شرقی – فلاح: سرپرست اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی گفت: اهداف و منویات جهش تولید با هم افزایی فعالان اقتصادی در عرصه کار و تولید تحقق پیدا می‌کند.
حسین فتحی در نشست تخصصی با دکتر یوسف داودی رئیس مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی با بیان عملکرد و برنامه‌های اداره کل، با اشاره به نقش مهم نمایندگان مجلس در تحقق برنامه‌های راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ما قدردان حمایت‌ها و تلاشهای بی‌وقفه نمایندگان در مجلس شورای اسلامی هستیم.
وی موفقیت در مسیر پیشرفت و تعالی کشور را ایجاد همدلی و هم افزایی مجلس و دولت و شرکای اجتماعی عنوان کرد و افزود: آذربایجان شرقی به لحاظ وجود مردمانی سخت‌کوش و قابلیت‌های ذاتی و ظرفیت‌های مهم صنعتی، معدنی و کشاورزی همواره از جایگاه بسیار بالایی در اقتصاد کشور برخوردار بوده است.
دکتر فتحی با پرداختن به موضوع آینده کار اظهار کرد: در حوزه اشتغال نیازمند برنامه ریزی موثر برای بهره مندی از تمامی ظرفیت‌های استان در جهت اشتغال هستیم وی مهارت آموزی را یکی از مولفه‌های مهم نیروی کار برای ورود به بازار کار برشمرد و با بیان نقش راهبردی منابع انسانی ماهر در ایجاد بهره‌وری کار و تولید افزود: از شاخصه های مهم توسعه مجهز کردن نسل جوان و فعال جامعه به مهارت های فنی و دیجیتالی و ایجاد ساختار مناسب بازار کار و انطباق لازم بین عرضه و تقاضای نیروی کار است.
فتحی از اقدامات بعمل آمده در راستای پیشگیری و رفع موانع تولید و بررسی و حل و فصل مشکلات واحدهای تولیدی صنعتی استان خبر داد و افزود: با تشکیل کمیته مدیریت بر واکنشهای کارگری با حضور مدیرانی در واحدهای کارگری برای رفع موانع و مشکلات کار و تولید اقدامات خوبی بعمل آمده است.
باید بستر لازم برای نوآوری وخلاقیت در حوزه مشاغل خانگی فراهم گردد
سرپرست اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی همچنین گفت: باید بستر لازم برای فعالیت، نوآوری و خلاقیت در حوزه مشاغل خانگی فراهم گردد.
حسین فتحی در نشست تخصصی پیرامون مشاغل خانگی که با حضور نمایندگان دستگاههای عضو در محل اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی برگزار شد با اشاره به اینکه بیش از ۹۵ درصد از مشاغل را smeها (کارگاههای زیر ۱۰۰ و ۵۰ نفر) تشکیل می دهند بر توجه و ضرورت تقویت و توسعه کمی و کیفی و توانمند سازی مشاغل خانگی تاکید کرد وی از ابلاغ اعتبار به میزان ۸ میلیارد تومان در حوزه مشاغل خانگی به این استان خبر داده تصریح کرد؛ باید با برنامه ریزی و مشارکت و همراهی دستگاههای همکار این تسهیلات در حوزه پشتیبان و نیز مستقل خود اشتغالی توزیع و تمامی حوزه ها با برش دستگاهی و شهرستانی مدنظر قرار داده شود.
فتحی اعتبار ابلاغی را متناسب با فعالیت و عملکرد استان در حوزه مشاغل خانگی ندانسته افزود: به لحاظ حساسیت و قابلیت های بالای این مشاغل، توسعه مشاغل خانگی در شرایط کنونی فرصتی را برای آینده کار فراهم می سازد و این امر توجه ویژه و خاصی را به مشاغل خانگی می طلبد.
سرپرست اداره کل تعاون، کارو رفاه اجتماعی ادامه داد: بر اساس پژوهش و تحقیقات سازمان بین المللی کار بعد از ۱۵ سال ۸۰ درصد از مشاغل کنونی از بین خواهند رفت و مشاغلی مبتنی بر کسب و کار الکترونیکی در فضای مجازی ظهور خواهند کرد که توجه به این نکته جایگاه مشاغل خانگی رادرحوزه ی اقتصادی فراهم می سازد.
فتحی از تصمیمات اتخاذ شده در شورای گفتگوی بخش خصوصی و دولت خبر داده افزود: فروش یکی از مشکلات و چالش ها و نحوه فروش و عرضه محصولات و بازارسازی ازمقوله های مهم در عرضه تولیدات مشاغل خانگی است که با دستور استاندار آذربایجان شرقی به شهرداری با همکاری دستگاههای اجرایی ضمن استفاده از ظرفیت های فضای مجازی با برپایی نمایشگاه و حمایت و بازار یابی به فروش و عرضه محصولات تولیدی در این بخش فرصت لازم در استان فراهم خواهد شد.
فتحی با اشاره به مهم ترین مصوبات این نشست افزود: این تسهیلات ۷۰ درصد برای پشتیبانان و ۳۰ در صد به صورت مستقل خود اشتغالی اختصاص یافت و مقرر شد این تسهیلات بصورت برش شهرستانی و دستگاهی ۳ماه به صورت ثابت و ۳ماه بعدی به صورت شناور خواهد بود تا نسبت به جذب کامل اعتبارات برای توسعه مشاغل خانگی استفاده گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام