سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، تاکید کرد که اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می‌تواند منفی نباشد.
حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با تبریک ولادت امام علی النقی‫(ع) و سیر زندگی امامین عسگریین و زندگی آنان در پادگان، اظهار کرد: روز عید غدیر خم  عید و لایت، سیاست، حکومت و مردم‌سالاری است که پیامبر‫(ص) در جمع حاجیان مسئله ولایت را بیان کردند و خواستند اهمیت ولایت را به مردم بیان کنند. این نشانگر این است که در اسلام دین و سیاست و فعالیت اجتماعی از فعالیت اخلاقی جدا نیست. وی در ادامه با اشاره به اینکه ۱۱۴سال از مشروطه گذشته است و ایران پیشگام مردم‌سالاری و تاسیس پارلمان در منطقه است، گفت: ملت ما در این مدت روزهای بسیار سخت و راحت داشته‌اند اما تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی، حکومت به ظاهر مشروطه بود اما در عمل کمتر مشروطیت را مشاهده کردیم و انقلاب اسلامی، مشروطیت را کامل کرد. وی افزود: امروز مردم‌سالاری دینی داریم و تا روزی که به آرای مردم احترام می‌گذاریم، هیچ قدرتی به ما نمی‌تواند آسیب بزند. وقتی حکومت توسط مردم انتخاب می‌شود، معنی ندارد کسی در کاخی برای پایان حکومت در ایران تصمیم بگیرد. این‌ها حرف‌های کهنه و بی‫اساس است. تا زمانی که انتخابات است، جمهوری اسلامی هم می‌ماند البته می‌توانند ما را اذیت کنند اما نمی‌توانند حکومت را از مردم بگیرند.
روحانی با اشاره به بیانات رهبری درباره جریان تحریف خاطرنشان کرد: تحریم بسیار رنج‌آور است، ولی تحریف بسیار دردآور است؛ تحریم را دشمن انجام می‌دهد، اما تحریف را گاهی دشمن انجام داده و گاهی در داخل انجام می‌شود. ما در میدان جنگ هستیم اما کسی در بیرون ایستاده و طعنه می‌زند که زخمی بر بدن ما نشسته است، او درک نمی‌کند که سرباز ما در حال جنگ با دشمن است و در جنگ، زخم و رنج وجود دارد. وی با اشاره به اینکه تسلیم شدن در برابر دشمن خواست ملت ما نیست، افزود: رشد اقتصادی کشورهایی که تحریم نیستند هم تا سی درصد کاهش یافته است و رشد اقتصاد جهانی هم پنج درصد کاهش یافته است. ما در شرایط جنگ با دشمن هستیم ولی اگر همه در کنار هم باشیم، تا پایان سال رشد اقتصادی ما می‌تواند منفی نباشد.
وی با انتقاد از اینکه گفته می‌شود چرا دولت مشکلات را برطرف نمی‌کند، گفت: باید میدان تشخیص داده شود. آیا دولت در بیابان سبز مشغول استراحت است یا در میدان جنگ است؟ دولت در یک شرایط سخت تحریم، کار خود را آغاز کرد و توانست در صد روز اول تحریم را به طور موقت بشکند و به توافق کوتاه‌مدت رسیدیم. در زمستان ۹۴ از تحریم خارج شدیم و آن سال زمان تنفس ما بود. روحانی ادامه داد: هرچند طرف مقابل به تمام تعهدات خود عمل نکرد، اما ما توانستیم نفت و کالاهای خود را بفروشیم و فعالیت‌های بانکی ما انجام می‌شد. داشتیم آماده می‌شدیم که از سایر کشورها اعتبار اخذ کنیم و کشورهای بسیاری برای سرمایه‌گذاری در ایران صف بسته بودند تا اینکه آدم‌های ناشی در کاخ سفید روی کار آمدند. فکر آن‌ها این بود که با اعمال تحریم شدید، نظام را از بین ببرند، آن‌ها هیچ گاه هم با این صراحت اعلام نکرده بودند که با تحریم شدید نظام را از بین می‌برند و در۲۲ بهمن نظام جشن پیروزی نخواهد داشت.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: در سال ۹۷ یک رئیس‌جمهوری اروپایی به من گفت که ترامپ به او اعلام کرده است که اروپا فقط سه ماه صبر کند زیرا بعد از  سه ماه جمهوری اسلامی ایران از بین می‌رود که من خندیدم و به او گفتم که سه ماه دیگر هم را خواهیم دید و سال بعد این موضوع را به آن رئیس‌جمهوری یادآوری کردم. دشمن به دنبال این بود که نظام جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری را از بین ببرد و در ایران نظامی حاکم کند که نوکر آنها باشد، اما ما امروز قوی‌تر از دیروز هستیم.
روحانی تاکید کرد: شرایط ما بهتر شده است، ما از بین نرفتیم، بلکه ایستادیم و می‌ایستیم. وزیر راه اعلام کرده است که علاوه بر آزادراه‌ها و خطوط راه‌آهن ساخته شده، تا پایان دولت، ۵۱۸کیلومتر آزادراه و۱۴۰۰ کیلومتر راه‌آهن دیگر افتتاح می‌شود. آمار پتروشیمی، فولاد، آب، برق، کشاورزی و بورس نشان می‌دهد ما قوی‌تر شده‌ایم. رئیس‌جمهوری با تشکر از بیانات رهبری درباره تحریم و تحریف، اظهار کرد: تحریف دردناک‌تر از تحریم است. ما برای حل مشکلات تلاش می‌کنیم اما بعضی از دور وزوز کرده و بر روی نقطه زخم نشسته و می‌گویند چرا این مشکل حل نشده است؟ چرا آن‌ها مشکلاتی که حل شده است را بیان نمی‌کنند؟ هشتاد درصد مشکلاتی که حل شده را بگویند، بیست درصد مشکلاتی را که حل نشده است را هم بگویند.
روحانی با بیان اینکه یک اشکال بزرگ ما این است که پایان زمان انتخابات در ایران اعلام نمی‌شود، تصریح کرد: وزیر کشور زمان آغاز انتخابات را اعلام می‌کند، اما انتخابات ما پایان ندارد و دعوا و رقابت ادامه پیدا می‌کند، روزی که منتخب اعلام شد، دیگر نباید رقابت داشته باشیم. انتقادات و حرف‌ها باید در زمان انتخابات بیان شود و بعد از انتخابات باید همه با هم کار کنیم زیرا دولت به تنهایی نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند. مجلس، قوه قضاییه، نیروهای مسلح و صداوسیما باید در کنار دولت باشند. ما با هم می‌توانیم با دشمن مبارزه کنیم، زیرا دشمن برای نابودی نظام آمده است. وی همچنین با تاکید بر اینکه نباید تحریف دشمن در داخل دنبال شود، افزود: اشکال از تحریم آمریکاست، البته ممکن است برخی اشکالات دیگر هم وجود داشته باشد اما باید شرایطی که اقدامات مثبت و منفی انجام می‌شود را ببینیم. عده‌ای اشکال تحریم‌ها را نمی‌بینند. ما قادریم تحریم‌ها را بشکنیم به شرطی که اول تحریف را بشکنیم. اگر مردم را نگران و مایوس کنیم، شکست می‌خوریم، اما اگر تحریف را کنار بگذاریم و واقعیات را زیر خنجر تحریف ذبح نکنیم، موفق می‌شویم.
روحانی در ادامه اظهار کرد: سرپرست وزارت صمت اعلام کرده است که به جای واردات، در شش ماه گذشته ۹۰ میلیون دلار قطعات در داخل کشور تولید کرده‌ایم و ۴۳۲ واحد که خوابیده بود، راه افتاده است. این آمار جای افتخار دارد. رهبری هم دستوراتی داده‌اند که باید آن‌ها را اجرایی کنیم. روز سه‌شنبه در جلسه سران قوا، طرحی بحث شد و نظرات بسیار به هم نزدیک بود. سه قوه در کنار هم هستند و اگر این طرح در جلسه بعد به نتیجه برسد و رهبری موافقت کنند، گشایشی به لحاظ اقتصادی ایجاد شده و دست دولت مقداری باز می‌شود. یک سال زمان زیادی برای حل مشکلات است و مردم در این مدت خواهند دید که طرح‌های زیاد و بسیار مهمی افتتاح می‌شود. وی با بیان اینکه مجلس و قوه قضائیه در کنار دولت هستند و شرایط کشور را لمس می‌کنند، تصریح کرد: برخی می‌گویند مجلس دنبال زمین زدن دولت است، اما من در جلسات سران قوا چنین رویکردی را نمی‌بینم. سایر قوا در تلاش برای کمک به دولت هستند. امیدوارم با کمک هم دشمن را وادار کنیم که بفهمد از راه تحریم نمی‌تواند ما را به زانو درآورد. صبر و مقاومت ما را به پیروزی می‌رساند.
 وی با تقاضا از وزرا برای انجام عرضه‌های اولیه در بورس گفت: در روزهای گذشته در یک عرضه ۶۲۰ میلیارد تومان و در عرضه دیگر ۷۶۳ میلیارد تومان سهام عرضه شد و باز هم این کار انجام می‌شود و شاهد تحرک بسیار خوبی در مسائل اقتصادی خواهیم بود. روحانی در پایان با اشاره به در پیش بودن ایام عزاداری محرم گفت: مراسم عزاداری در چارچوب پروتکل‌هایی که مورد تاکید وزارت بهداشت و رهبری انقلاب است، برگزار شود.
رئیس‌جمهوری همچنین در این جلسه با تسلیت به جانباختگان حادثه بیروت و آرزوی سلامتی و عافیت برای مجروحان این حادثه به جمعیت هلاح احمر دستور داد هرچه سریعتر کمک‌های بشر دوستانه شامل اقلام بهداشتی و پزشکی برای مردم آسیب دیده لبنان ارسال شود. در ادامه جلسه، هیئت وزیران ضمن قدردانی از زحمات علی عابدزاده در دوران ریاست سازمان هواپیمایی کشوری، تورج دهقانی زنگنه را به عنوان رئیس جدید این سازمان منصوب کرد. همچنین با تصویب هیئت دولت، علیرضا برخور به عنوان مدیرعامل شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران منصوب شد.
رئیس‌جمهوری پس از رای هیئت وزیران به انتصاب نامبردگان، گفت: حوادث هوایی آنقدر دردناک و خسارت بار است که جبران آن گاهی ناممکن و گاهی سال‌ها به طول می‌انجامد و لذا سازمان هواپیمایی کشوری باید مراقب رعایت استانداردهای پروازی در سطح فرودگاه‌های کشور و شرکت‌های هواپیمایی باشد؛ به طوری که هیچ پرواز نا امن در هیچ فرودگاه نامطمئنی انجام نشود.
در ادامه جلسه هیئت دولت، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی مورد بررسی و تصویب هیئت وزیران قرار گرفت. بر این اساس هیئت وزیران با اختصاص حداکثر تا مبلغ دو هزار میلیارد ریال اعتبار به صورت تملک دارایی های سرمایه ای برای تکمیل بازسازی تاسیسات زیربنایی آسیب دیده ناشی از زلزله سال ۱۳۹۶ در این استان موافقت کرد. همچنین با تصویب هیئت وزیران، آیین نامه اجرایی مولدسازی یا فروش اموال غیرمنقول مازاد دستگاه‫های اجرایی  اصلاح شد. به موجب اصلاحیه مذکور، سازمان برنامه و بودجه کشور موظف است پس از اطمینان از وصول ردیف‌ درآمدی مربوط، تا ۵۰ درصد از منابع وصولی را بابت تکمیل طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای نیمه تمام و مابقی منابع وصولی را برای افزایش تخصیص اعتبارات قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور از جمله پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان و مطالبات آنها مندرج در ضوابط اجرایی قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور اختصاص دهد.
همچنین دولت در اجرای قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و نیز قانون اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات، تعرفه مربوط به جریمه تخطی دارنده پروانه ارایه خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات از مقررات تعرفه‌ای را تعیین کرد. به علاوه هیئت وزیران با هدف تامین نظر شورای نگهبان و رفع ایرادات موجود در اساسنامه شرکت مادرتخصصی مدیریت منابع آب ایران، با افزودن یک تبصره به آن و اصلاح اساسنامه مذکور موافقت کرد. با تصویب هیئت وزیران، مصوبات مربوط به افزایش سرمایه دولت در شرکت‫های مادرتخصصی ذی‫ربط بهره‌بردار به جای شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز اصلاح شد. درنهایت هیئت وزیران با توجه به لزوم بروزرسانی مقررات حاکم و ناظر بر اجرای فرآیندهای نوسازی ناوگان حمل و نقل فرسوده برای اجرا و توسعه طرح از رده خارج کردن خودروهای فرسوده، با افزایش هزینه اسقاط خودروهای مذکور از ۵۵۰ هزار ریال به یک میلیون ریال موافقت کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام