سرمقاله

ایران ـ آمریکا؛ تغییر در سطح منازعه

جلال خوش چهره

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا، تصریح کرد:یک عده با نگاه قیم‌مابانه و به گونه‌ای که مراسم‌های این ماه ارث شخصی آنها است می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود؛ در حالی که باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.
محمدرضا عارف در مراسم رونمایی از کتاب «بیانیه عاشورا» که توسط حجت‌الاسلام احمد مازنی، نماینده دوره دهم مجلس شورای اسلامی نگاشته شده است، با بیان اینکه کتاب از مظلومان کشور ماست و وقتی شاخص کتابخوانی را می‌بینیم باور نمی‌کنیم که در کشوری با این فرهنگ غنی هستیم، گفت: نهادینه شدن فرهنگ کتابخوانی موانع جدی دارد و هزینه‌ها اجازه نمی‌دهند که کتاب در سبد خانواده‌ها باشد. وی با تاکید بر اینکه  عاشورا حق بزرگی به گردن انقلاب اسلامی ایران دارد و انقلاب اسلامی ایران که یک انقلاب  فرهنگی بود مرهون نهضت عاشورا است، تصریح کرد: جا دارد عملکرد 4 دهه گذشته بخش فرهنگ و مدیریت فرهنگی کشور آسیب‌شناسی جدی شود تا مشخص شود تا چه میزان با آرمان‌ها و ارزش‌های وفادار بودیم و در چه حوزه‌هایی از آن فاصله گرفته‌ایم تا بهتر بتوانیم اولویت‌ها و راهبردهای فرهنگ کشور را برای دهه پنجم انقلاب تدوین کنیم. عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مردم ایران به خاطر مشکلاتی که در کشور وجود دارد اعتراضاتی دارند، اما پیرو مکتب حسینی هستند و حتی اقلیت‌های دینی مانند مسیحیان و زرتشتیان هم به فرهنگ عاشورایی اعتقاد دارند.
رئیس بنیاد امید ایرانیان تاکید کرد: وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم به هیچ وجه در شان و منزلت ملت ایران نیست و این وضعیت نشان می‌دهد از آرمان‌های اولیه انقلاب فاصله گرفته‌ایم. وی با بیان اینکه یکی از مهم‫ترین چالش‌های کشور، مسائل فرهنگی است، خاطرنشان کرد: ارتقاء فرهنگی کشور و حل چالش‌های این حوزه مهمترین عامل در کاهش و حل چالش‌ها و بحران‌های اجتماعی است. عارف دلیل افزایش آسیب‌های اجتماعی را بی اعتنایی به مسایل فرهنگی و ارزش‌ها دانست و گفت: برای موفقیت در برنامه‌های توسعه‌ای  و مقابله و ریشه‌کنی فقر و فساد در جامعه، توجه به مسایل فرهنگی ضروری است. قطعا توفیق در برنامه‌های فرهنگی، کاهش جدی هزینه‌های اجتماعی را نتیجه می‌دهد . وی با هشدار به تبعات بی‌توجهی به اخلاق در جامعه، گفت: امروز اعتماد عمومی به دولت و حاکمیت و اعتماد متقابل بین مردم و همینطور ارزش‌هایی مانند صداقت، امانت‌داری  و وفای به عهد آسیب دیده‌اند و باید با نگاه فرهنگی این گونه چالش‌ها را حل کرد و مطمئنا وظیفه مسئولان فرهنگی و نهادهایی نظیر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این خصوص بسیار سنگین است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اظهارنظرهای صورت گرفته درباره برگزاری مراسم دهه اول ماه محرم در دوران کرونا، تصریح کرد:یک عده با نگاه قیم‌مابانه و به گونه‌ای که مراسم‌های این ماه ارث شخصی آنها است می‌گویند باید مراسم ماه محرم به مانند گذشته برگزار شود؛ در حالی که باید با اولویت به شعور حسینی و مبنا قرار دادن دستورالعمل‌های ستاد ملی مبارزه با کرونا در این خصوص عمل شود.
وی با گلایه از رواج اتهام‌زنی و برچسب‌زنی به افراد در جامعه، خاطرنشان کرد: باید بخش فرهنگی کشور از جمله حوزه‌های علمیه برای حاکمیت اخلاق در جامعه و هدایت جوانان تلاش بیشتری کند وگرنه با تداوم وضعیت فعلی این نگرانی وجود دارد که به خاطر فاصله گرفتن از ارزش‌ها جوانان را از دست بدهیم. عارف مهمترین و عملیاتی‌ترین روش برای تعالی جامعه را تبیین سیره معصومین و تحلیل حوادث و رویدادهای مهم صدر اسلام دانست و گفت: عاشورا تاثیرگذارترین رویداد و حادثه مهم تاریخی محسوب می‌شود که فلسفه اصلی آن مقابله با ظلم و فساد، ایجاد حاکمیت اخلاق و اصلاح  جامعه، حفظ کرامت انسانی و مقابله با انحراف و مهمتر از همه امر به معروف و نهی از منکر بود.
حجت‌الاسلام احمد مازنی نویسنده کتاب نیز در این مراسم  با بیان اینکه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی زمینه بروز نظریه‌هایی در حوزه دین فراهم شد و اخیرا طی این سال‌ها این نظریه‌ها جوامع سیاسی و فرهنگی را به جوامع دو قطبی تبدیل کرد، گفت: یکی از این نظریه‌ها می‌گوید دین فقط برای اخلاق آمده و رابطه‌ای بین آن با دنیا و سیاست و حکومت نیست. وی ادامه داد: نظریه دیگری در مقابل آن قرار دارد که در دین اخلاق در درجه چندم اهمیت قرار دارد و آنچه مهم است، قدرت است. مازنی با بیان اینکه شکست‌های ما ناشی از دوری از مکتب عاشورا و کامیابی‌ها در اثر نزدیک شدن به این مکتب است، اظهار کرد: در کتاب بیانیه عاشورا تلاش شده که درس‌های مکتب عاشورا تبیین شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام