سرمقاله

جشن زودهنگام بایدن یا رقابت شدید انتخاباتی؟!

محمد یوسفی آرامش

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی‌ها در آمریکا نشان می‌دهد که عملکرد بد در نخستین مناظره انتخاباتی آمریکا و بی‫اعتمادی رای‫دهندگان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را از جو بایدن رقیب دموکراتش عقب انداخته است.
به گزارش فرارو، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که کمتر از سه هفته به انتخابات ریاست جمهوری این کشور باقی مانده است برای راهیابی مجدد به کاخ سفید به کسب آرای الکترال اغلب ایالت‌های سرنوشت‫ساز نیاز دارد.
برنده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را به جای آرای عمومی کسب اکثریت (۲۷۰ رای) در کالج الکترال تعیین می‌کند. هشت ایالت آریزونا، فلوریدا، جورجیا، میشیگان، مینه سوتا، کارولینای شمالی، پنسیلوانیا و ویسکانسین در این دوره از انتخابات ایالت‌های سرنوشت‫ساز هستند. کل آرای الکترال هر کدام از این ایالت‌ها به نامزدی تعلق می‌گیرد که بیشترین آراء را در آن ایالت کسب کرده باشد.
به این ترتیب هرچند جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در نظرسنجی‌های ملی با اختلافی حدودا ۱۰ درصدی از دونالد ترامپ پیش است، اما نامزد جمهوریخواهان با پیروزی در اکثر این ایالت‌ها می‌تواند مانند چهار سال پیش شگفتی آفرین شود.
پیش‌بینی نتیجه انتخابات بسیار سخت است
علی بیگدلی کارشناس مسائل آمریکا در گفت‫وگو با فرارو با اشاره به اینکه پیش‫بینی انتخابات آمریکا در فاصله سه هفته تا موعد برگزاری بسیار دشوار است، اظهار کرد: بسیاری از تحلیلگران مسائل آمریکا معتقدند، انتخابات ۲۰۲۰ مهم‌ترین انتخابات نیم قرن اخیر در تاریخ سیاسی این کشور است، زیرا تاکنون سابقه نداشته است چنین دو قطبی شدیدی بین نامزد‌ها و طرفداران آنها ایجاد شود، بر همین اساس رقابت بسیار شدید است و این احتمال وجود دارد درصورتی که ترامپ رقابت را ببازد، از تحویل دادن قدرت اجتناب کند و آمریکا را وارد یک بحران سیاسی جدی کند. این مساله‌ای است که خود او بار‌ها آن را مطرح کرده است.
وی افزود: ترامپ دائما می‌گوید که امکان تقلب وجود دارد و او قطعا برنده است و اگر او پیروز نشود، قطعا تقلب شده. چنین ادبیاتی درصورتی که او دوباره به کاخ سفید راه پیدا نکند، بسیار خطرناک خواهد بود. از سویی ترامپ درمورد رای گیری پستی نیز بسیار مقاومت کرد، درصورتی که چنین روشی در آمریکا طی گذشته بسیار متداول بوده، زیرا به دلیل بُعد مسافتی که وجود داشته، از رای گیری پستی استفاده می‌شده، برای همین نیز ترامپ نتوانست جلوی این کار را بگیرد. همچنین اگر او رقابت را واگذار کند، ممکن است شکایت کرده و ادعای تقلب را مطرح کند، اما چنین موضوعی دارای استدلال حقوقی نیست و دادگاه عالی آمریکا آن را رد خواهد کرد.
بیگدلی با تاکید بر اینکه در حال حاضر همه نظرسنجی‌ها حاکی از برتری بایدن دارد، گفت: در این نظرسنجی‌ها بایدن ۵۲ درصد در مقابل ۴۴ درصد پیش از ترامپ پیش است، این در حالی است که آنالیزی که خود بنده هم در ۸ ایالت سرنوشت‫ساز آمریکا انجام داده‫ام، باز هم بایدن برتر بوده است. ایالت‌هایی نظیر فلوریدا، میشیگان، نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا، نیویورک، تگزاس و ویرجینا، مناطقی هستند که در انتخاب رئیس جمهوری آمریکا بسیار مهم هستند و هر فردی که بتواند در تعداد بیشتری از این ایالت‌های به برتری برسد، قطعا به کاخ سفید راه خواهد یافت.
این کارشناس با تاکید بر اینکه برای مردم آمریکا مسائل داخلی این کشور از اهمیت بسزایی برخوردار است، بیان کرد: اینکه ترامپ در سیاست خارجی خود چه کاری را انجام داده، به واقع برای اکثر آمریکایی‌ها اهمیتی ندارد. در حال حاضر مسائل اقتصادی، نرخ بیکاری و مباحث مرتبط با سلامتی و بیمه‌های درمانی و همچنین نحوه مواجهه‌ی دولت با ویروس کرونا بسیار مورد توجه رای دهندگان آمریکایی است، در این رابطه برای جمهوری خواهان مسائل اقتصادی در اولویت اول قرار دارد و اینکه ترامپ چه عملکردی در سیاست خارجی داشته، زیاد موضوعیت ندارد.
بیگدلی با اشاره به اینکه در حال حاضر شرایط بایدن با وضعیت کلینتون در سال ۲۰۱۶ قابل مقایسه نیست، ادامه داد: آن زمان ترامپ حمایت‌های زیادی را در پشت سر خود داشت، اما الان وضعیت فرق می‌کند. تا قبل از کرونا بسیاری از نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که ترامپ شانس اصلی خواهد بود، اما این ویروس از آن زمانی که همه گیری‫اش آغاز شده، بسیاری از معادلات را بر‫هم زده و با توجه به اینکه ترامپ و هوادارانش نیز زیاد این بیماری را جدی نمی‌گیرند، بسیاری از آمریکایی‌ها وحشت دارند که اگر ترامپ دوباره انتخاب شود، کرونا وضعیت وخیم‫تری را در آمریکا پدید آورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام