سرمقاله

هیجان اقدامات مخرب

ژوبین صفاری

بی‌شک انسان در طول تاریخ فراز و نشیب‌هایی را در زندگی خویش و جامعه تجربه خواهد کرد و این جزو گردش طبیعی جامعه بشریت در جهان است؛ اما مهم این است که عکس‌العمل انسان در این قضایا چگونه باید باشد.
شناخت کاربردی و ارزش هرچیزی در شناخت ضد و عکس آن است؛ مثلا زمانیکه نعمتی همچون عافیت و سلامتی از بین رفت آنگاه قدر و ارزش آن شناخته می‌شود.
حال با پدید آمدن ناهنجاری‌ها از جمله ویروس کرونا، بشر به این نتیجه رسیده است که چه نعمت عظیمی را از دست داده است، البته این واقعه نکات مثبت زیادی هم داشته است، از جمله احیای طبیعت، متوجه شدن اهمیت در کنار هم بودن، لذت حضور در کلاس درس، افزایش قابل توجه اهمیت به بهداشت شخصی، شکوفا شدن استعدادها در جهت رفع مشکلات به‌وجود آمده و...
پس بر همین لحاظ در بهبود سلامتی مردم در جامعه از افکار پزشکان صاحب‌نظر نباید غافل شد و مردم باید از فرهنگ و بیانات قرآن و پیامبر(ص) اهل بیت(ع) کمک گیرند. همچنین در سلامت بدن و رهایی از این بیماری باید به نسخه پزشکان عمل کرد و به آنچه امر می‌کنند باید عمل کرد و از آنچه نهی می‌کنند خودداری شود که همانا علم بر چهار قسم است. امام علی(ع) می‌فرمایند: اول دانش فقه برای دین شناسی، دوم دانش پزشکی برای آشنایی با بدن، سوم دانش نحو برای زبان شناسی، چهارم ستاره شناسی برای شناخت زمان؛ که همانا در عصر حاضر که مردم دچار همه‌گیری ویروس کرونا شده‌اند ، شایسته است با تعاون و تفاهم مانند دوران دفاع مقدس از چالش‌های کرونا عبور کنند؛ به این معنا که آحاد ملت با پزشکان همدل و هم صدا و همراه شوند که البته اکثرا ملت واقعا دارند همکاری می‌کنند؛ همچنان که در امور دینی فرض از عمل به قرآن، انجام درست و دقیق دستورات آن است، در به ‌دست آورد بهبودی و سلامتی بدن هم فرض است که بر گفته‌های طبیبان که شبانه‌روز به همراه پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان در معالجه و درمان مبتلایان این بیماری نحس و واگیر هستند، نهایت عمل را باید انجام داد؛ چه دچارشدگان به این بیماری و چه آنها که مبتلا نشده‌اند.
پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) همیشه برای شستن دست‌ها قبل از غذا و بعد از آن سفارش موکد داشتن و نظافت همه جوانب را از اخلاق مسلمان حقیقی می‌دانستند و در چگونه خوردن غذا که سلامتی انسان را تحقق بخشد سفارش داشتند و حتی فرمودند هنگام صرف غذا هرکس از ظرفی که جلوی خودش است غذا میل کند؛ که اهل بیت در تمام موارد زندگی سفارش فراوانی داشتند.
تاکید پیامبر اسلام(ص) به جداسازی افراد مبتلا از افراد سالم: هنگامی که شنیدید در سرزمین طاعون آمده، وارد آن جا نشوید، اما اگر در مکانی که شما هستید طاعون آمد، از آنجا خارج نشوید. همچنین به جداسازی مبتلایان به بیماری های عفونی از دیگر افراد سالم تاکید کرده است
به عنوان مثال در روایتی از امیرالمومنین(ع) نقل شده است که پیامبراکرم(ص) فرمودند: مکروه است با شخصی که مرض جذام دارد معاشرت و صحبت شود مگر اینکه که بین آن دو اندازه یک ذرع فاصله باشد و حضرت رسول(ع) فرمودند: از شخصی جذامی فرار کن همان‌طور که از شیر فرار می‌کنی.
در روایت دیگر از حضرت رسول(ص) نقل شده است که شخصی مبتلا به جذام بود برای بیعت نزد پیامبر(ص) آمد اما حضرت به او دست نداد و فرمودند: بدون آنکه با من دست بدهی، بیعت را پذیرفتم.
همچنین در روایت دیگری از حضرت چنین نقل شده است که به افراد مبتلا به خوره، زیاد نگاه نکنید و وقتی با آنان گفت‌و‌گو می‌کنید به اندازه یک نیزه از آنان دور باشید.
در عصر حاضر از وجود بیماری کرونا باید بطور حتمی فاصله را حفظ نمود و از ماسک حتما استفاده کرد و حتی در محیط خانواده باید فاصله را حفظ نمود و از ظروف همدیگر استفاده نباید نمود و بطور ضروری از منزل خارج شو و غذاهای مقوی و مایعات و میوه و... استفاده نمود.
همچنین می‌توانیم این تهدید را تبدیل به فرصتی برای مطالعه کتاب و تماشای فیلم مفید کنیم.
موسس و امام جماعت مسجد امام رضا(ع)
شیخ علی واشقانی فراهانی
وصف کرونا
سوالی کردم از یک پیر دانا
که بر گو چیست ویروس کرونا؟
جوابم داد کرونا آمده از چین و ووهان
شده حاکم بر دنیا و به ایران
کرونا آمده تا جان بگیرد
ز مردم هرچه دارند آن بگیرد
کرونا جشن و شادی را عزا کرد
به هر خانه عزا خانه به پا کرد
کرونا آدمی را کرده مضطر
که می‌دانست خود را ز خلق برتر
همه از دولت و مردم گرفتار
از این ویروس نحس مردم‌آزار
طبیبان و پرستاران شب و روز
همه در جنگ با این درد جانسوز
که تا آمد مجالس گشته تعطیل
معلق گشته مجد، درس و تحصیل
بنشین از دور در خانه سرِ کار
مشو همراه این ویروس مکار
سرودی واشقانی، اوصافِ کرونا
بدون آن سلامت باشی و مانا


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام