سرمقاله

دو صدایی یا بی‌صدایی؟

ژوبین صفاری

رئیس پلیس تهران بزرگ گفت: به شدت مخالف تاریکی معابر هستیم، چراکه موجب ناامنی می‌شود.
به گزارش ایلنا، سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ در حاشیه طرح دومین مرحله از صاعقه در پلیس پیشگیری تهران بزرگ گفت: از جمله موضوعاتی که باعث نگرانی شهروندان شده بود خلافکارانی بودند که در حوزه سرقت و اوباشگری و مواد مخدر از سلاح سرد، قمه، چاقو و... یا شبه سلاح استفاده می‌کردند. بنابراین تصمیم بر این شد که براساس قانون با استفاده کنندگان از سلاح سرد برخورد شود.
وی ادامه داد: در همین راستا دومین طرح صاعقه را اجرا کرده و با افرادی که از سلاح سرد یا شبه سلاح استفاده و یا سلاح نامتعارف حمل می کنند و یا آن را در واحد صنفی توزیع می‌کنند، برخورد کردیم.
رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه در این طرح پلیس پیشگیری، یگان امداد و پلیس امنیت حضور داشتند، تصریح کرد: در این طرح ۳۶۸ سارق و زورگیری که اغلب در زمان سرقت از سلاح سرد استفاده کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند همچنین ۱۴۵ نفر از اراذل و اوباش استفاده کننده از سلاح و ۱۴۹ نفر از افراد حامل یا تولید کننده سلاح سرد شناسایی و دستگیر شدند.
سردار رحیمی خاطرنشان کرد: در این طرح ۱۰ قبضه سلاح جنگی هم کشف و ضبط شد. همچنین ۲۴ واحد صنفی که اقدام به تهیه و توزیع سلاح سرد و شبه سلاح می‌کردند پلمب شدند هزاران قبضه سلاح سرد و فشنگ کشف و ضبط شد.
وی با بیان اینکه این طرح در ادامه طرح امنیت پایتخت انجام شد، تاکید کرد: هشدار پلیس به افرادی که تولید، حمل و توزیع سلاح می‌کنند هشدار جدی می‌دهیم. او تاکید کرد: تذکر و هشدار می دهم با افرادی که می‌خواهند به ویژه با سلاح گرم و سرد امنیت مردم را برهم زنند. پلیس قاطعانه یا حتی مسلحانه با آنها برخورد می‌کند و با قاطعیت و قدرتمندانه وارد می شود.
وی درباره همکاری پلیس با قوه قضائیه گفت: امروز امنیت خوبی در پایتخت داریم و این نشانه همکاری پلیس و دستگاه قضایی است. شبانه روز پلیس و دستگاه قضایی برای برقراری امنیت تلاش می کنند. رحیمی تصریح کرد: در این مدت اگرچه دو درصد افزایش جرایم خرد داریم اما کشف جرایم ۸ درصد افزایش داشته است.
وی درباره خاموشی‌ها ادامه داد: در رابطه با خاموشی خیابان‌های تهران بلافاصله پس از ابلاغیه به مراجع ذی‌صلاح اعتراض کردیم ما به شدت مخالف تاریکی معابر هستیم چراکه موجب ناامنی می شود و ما کتبا به مراجع ذی‌صلاح و شورای تامین ابلاغ کردیم امنیت مردم برای ما مهم است.
رئیس پلیس تهران بزرگ با اشاره به اجرای طرح امنیت شبانه گفت: طرح امنیت شبانه تهران از سه شب پیش با بهره‌گیری از ظرفیت پلیس پیشگیری، یگان امداد، پلیس راهور و پلیس آگاهی شروع شد. در این طرح از ظرفیت این پلیس‌ها در بزرگراه‌ها، میادین و معابر مهم استفاده می‌شود و همچنین نیروهای کلانتری‌‌ها نیز در خیابان‌های کوچک مستقر هستند. وی درباره استفاده از دوربین‌های نظارتی ادامه داد: در این مدت ۱۰ درصد سرقت شبانه کاهش پیدا کرده است. هزار و 500 دوربین نظارتی در طول شبانه روز هزار و ۵۰۰ فعال هستند.
سردار رحیمی تصریح کرد: اجرای احکام جلب نیز که مدتی تعویق شده دوباره از سرگرفته شده است. از ابتدای سال بیش از ۴ هزار محکوم فراری که حکمشان صادر شده بود تحویل شده‌اند همچنین احکام خلع ید که اجرا نمی شد در حال حاضر در حال اجراست. وی ادامه داد: به جز محدودیت ترافیکی از ۲۱ تا ۴ در حال حاضر محدودیت دیگری نداریم برخی از اصناف هم فعالیت خود را براساس دستور ستاد مقابله با کرونا آغاز کرده‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام