سرمقاله

مهندسی انحصار در صنعت خودرو

محمدرضا ستاری

بازگشت نرخ‌ها به آگهی مجازی خرید و فروش مسکن در چند روز گذشته سبب واکنش‌های میان مخالفان و موافقان این مسئله شده است.
در این میان اعضای صنف مشاوران املاک به ویژه رئیس این اتحادیه بارها و به صراحت مخالفت خود را با درج قیمت در آگهی‌های مجازی اعلام کرده و معتقدند با این کار بازار دچار هیجان و هرج و مرج قیمتی خواهد شد.
به گزارش خبرآنلاین، در مقابل برخی از کارشناسان و فعالان این بازار اعتقاد دارند، حق مسلم شهروندان، خریداران و فروشندگان است که به جریان آزاد اطلاعات دسترسی داشته باشند. این عده برای خریدار حق انتخاب قائل شده و می‌گویند در نهایت مشتری و مصرف‌کننده باید ملک مورد نظر خود را انتخاب کند و می‌تواند در صورت مواجهه با قیمت‌های غیرواقعی و نجومی، خرید خود را انجام ندهد.
محدودیت اطلاعات کمکی به بازار مسکن نمی‌کند
یک کارشناس بازار مسکن درباره تاثیر سانسور قیمت‌ها در آگهی سایت‌های بر سامان‌ دادن وضعیت بازار مسکن گفت: اگر می‌شد بازار مسکن را با چنین طرح‌هایی سر و سامان داد که خیلی خوب بود.
مهدی سلطان‌محمدی افزود: واقعیت این است که محروم کردن مردم، خریداران و فروشندگان از داده‌های بازار،کمکی به بهبود وضعیت مسکن جامعه نمی‌کند. این تصور غلطی است که برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران گاهی اوقات فکر می‌کنند ، ‌خریداران و فروشندگان که وارد بازار مسکن می‌شوند از خرد کافی برای انتخاب برخوردار نیستند و توسط داده‌ها فریب می‌خورند و تصمیمات نادرست می‌گیرند. بنابراین فکر می‌کنند به عنوان قیم‌هایی آگاه باید وارد شوند و راه اطلاعات را ببندند. اصلا این‌گونه نیست و تصوری واقعا نادرست است زیرا در بازارها هرچه تبادل اطلاعات بیشتری صورت گیرد، بهترکار می‌کنند، خریدارانی که از انواع نرخ‌های بازار در نقاط مختلف شهر آگاه باشند به همان نسبت تصمیمات آگاهانه‌تری می‌گیرند و همچنین فروشندگانی که به خریداران بالقوه در همه جای بازار، دسترسی دارند می‌توانند سریع‌تر املاک خود را به فروش برسانند و به مشتریان بهتر دسترسی یابند. تصوراتی بر این مبنا که اطلاعات بازار را مخدوش کنیم و مانع آن شویم و این مسئله به شرایط بازار کمک می‌کند،‌ اقدام بسیار عجیبی است که در مملکت با قوت جریان دارد.
افزایش سهم تجارت الکترونیک در کشور
وی تاکید کرد: فضای مجازی نیز بخشی از بازارهاست و اکنون بازارها فقط محدود به بازارهای فیزیکی نمی‌شوند و در همه جای دنیا روز به روز سهم تجارت الکترونیک در حال افزایش است و در ایران نیز بسیاری از شهروندان برای خریدهای روزمره خود به سایت‌های مختلف مراجعه می‌کنند و می‌توانند انواع محصولات را از نظر کیفیت، قیمت و ... با یکدیگر مقایسه کنند و در نهایت بهترین تصمیم را بگیرند که این مسئله کمک بسیاری به گرفتن تصمیمات بهینه‌تر کرده است. در تمام دنیا این روند جریان دارد و بزرگترین شرکت‌هایی که در طول سال گذشته علیرغم تمام مشکلات و بحران‌ها رشد کردند،‌ آن دسته از شرکت‌هایی بودند که امکان فروش مجازی داشتند.‌
خریداران، بهترین تصمیم‌گیرندگان بازار
این کارشناس بازار مسکن گفت: بنابراین در چنین شرایطی نمی‌دانم با چه تصوری بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر بازارهای مجازی را محدود کرده و دسترسی مردم به اطلاعات را محدود کنند می‌تواند باعث حل مشکل مسکن در جامعه شود که بنده متوجه نمی‌شوم این کار چگونه صورت می گیرد. اساس تفکر بر این مسئله استوار است که مردم را جاهل تصور می‌کنند که قادر به گرفتن تصمیمات درست نیستند اما باید گفت این تصور غلطی است زیرا خریداری که وارد بازار می‌شود از خرد کافی برخوردار بوده و منابع کافی دارد و می‌تواند در مقابل پیشنهادات و گزینه‌های مختلفی که عرضه می‌شود، بهترین تصمیم را بگیرد. در این میان اگر فروشنده‌ای قیمت بالایی را مطرح کند، خریدار حق انتخاب دارد و می‌تواند سراغ این فرد نرود. هرچه گستره انتخاب را برای خریدار بیشتر فراهم کنیم، وی تصمیم عاقلانه‌تر و بهتری را خواهد گرفت.
پشت سر گذاشتن دوره رشد قیمت‌ها در بازار مسکن
وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال شاهد رونق بازار مسکن خواهیم بود یا خیر، بیان کرد: باید دید منظور از رونق چیست، اگر منظور حجم خرید و فروش باشد با روندی که فعلا در بازارها مشاهده می‌شود، احتمال افزایش قیمت مسکن به شکلی که در سال‌های گذشته داشتیم، بسیار احتمال ضعیفی است و به نظر می‌رسد بازارها دوره رشدهای شدید نرخ‌ها را پشت سر گذاشته‌اند و از این به بعد با بازارها مواجه خواهیم بود که تعادل بهتری درآن برقرار است و قیمت‌ها نمی‌توانند نوسان بسیار شدیدی داشته باشند.
وی تاکید کرد: البته به شرط آنکه وضعیت سیاسی،اقتصادی و اجتماعی در حد فعلی باقی بماند. اگر اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی در حد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی رخ دهد، وضعیت متفاوت خواهد بود اما در شرایط فعلی به نظر می‌رسد که بازارها از ثبات قیمتی بهتری برخوردار باشند و هنگامی که بازارها به آرامش قیمتی می‌رسند، خریدار و فروشنده راحت‌تر می‌توانند به مرحله تصمیم‌گیری برسند و اگر متقاعد شوند قیمت‌ها به حدی از ثبات رسیده آن زمان حجم معاملات افزایش می‌یابد.
افزایش تقاضا برای دارایی‌های سرمایه‌ای
سلطان‌محمدی درباره میزان جذابیت بازار مسکن برای دلالان توضیح داد: در 2 سال گذشته شاهد بودیم که اقبال به سمت دارایی‌های سرمایه‌ای بسیار زیاد بود و بر اساس انتظارات تورمی بالایی که شکل گرفته بود؛ همه کنش‌گران اقتصادی و تمام آحاد مردم و خانوارها در واقع تلاش می کردند منابع خود را به هر نحوی که شده تبدیل به کالاهای سرمایه‌ای و دارایی‌های بادوام کنند که بتواند قدرت پس‌انداز آنها را در مقابل تورم، حفظ کند. در این شرایط همه دارایی‌های سرمایه‌ای از بورس گرفته تا مسکن، دلار ، خودرو، طلا و هر آنچه فکر می‌کردند که می‌تواند ارزش پول را حفظ کند، شاهد افزایش قیمت بود و در واقع فراتر از آنچه که منطق‌های اقتصادی حکم می کرد، قیمت‌ها بالا رفت.
این کارشناس بازار مسکن عنوان کرد: اکنون این چشم‌انداز تا حدودی تغییر کرده است و با توجه به ایجاد امید بازگشت آمریکا به برجام و آزادشدن بخشی از منابع ارزی بلوکه شده و افزایش درآمدهای ارزی کشور سبب شده تا ثبات و کاهش نرخ دلار را در چشم انداز بهتر شود بنابراین انگیزه‌هایی که برای رفتن به سمت دارایی‌های سرمایه‌ای وجود داشت، کاهش یافته و مضاف براینکه در آن دوره افزایش‌ها فراتر از انتظار رخ داد و دربخش مسکن در طول 8ماهه نخست سال حدود 70 درصد بر قیمت ها افزوده شد که منطق خیلی قوی برای این مسئله وجود نداشت. بنابراین همان‌طور که داده‌های بازار بورس به سمت کاهش حرکت کرد؛ در بازار مسکن هم این انتظار می‌رود که از هیجان اولیه فاصله بگیرد و عقلانیتی در بازار حکمفرما شود و قیمت‌ها به وضعیت معقول‌تری بازگردد.
کاهش سهم معاملات واسطه‌ای و حضور دلالان
این کارشناس بازار مسکن اظهار کرد: در چنین چشم‌‌اندازی رانت‌جویی واستفاده واسطه‌ها از فرصت ایجاد شده و کسب سودهای قابل توجه باید گفت این فرصت‌ها در حال زایل شدن است و انتظار می‌رود از این پس، با تقاضای مصرفی در بازار روبه‌رو باشیم و خریدارانی که واقعا به مسکن نیاز دارند، وارد این بازار شوند و سهم معاملات واسطه‌ای و دلالی به نسبت کاهش یابد. معمولا در دوره‌هایی که مسکن از وضعیت هیجان قیمتی فاصله می‌گیرد این اتفاق می‌افتد و انتظار ما نیز همین مسئله است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام