سرمقاله

فقر مردم در گرداب تناقض

ژوبین صفاری

رییس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا نسبت به ترفند کلاهبرداران سایبری در احساساتی کردن کاربران و کلاهبرداری از آنان در پوشش کمک به زلزله‌زدگان هشدار داد.
سرهنگ علی محمد رجبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به زلزله رخ داده در شهرستان سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: لازم است که هم‌وطنان کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود به زلزله‌زدگان را از طریق مراجع معتبر نظیر هلال احمر، کمیته امداد، بهزیستی و ... انجام دهند و از هرگونه واریز وجه حتی به مقدار اندک به شماره حساب‌های غیرمعتبر و ناشناس خودداری کنند.
وی ادامه داد: مجرمان سایبری متاسفانه همواره به دنبال سوءاستفاده از اعتماد هموطنان بوده و سعی دارند با برانگیختن احساسات آنان، اهداف مجرمانه خود را عملی کنند، در همین راستا نیز ممکن است با انتشار اخبار گسترده و همچنین تصاویر دل‌خراش از این حادثه یا حتی تصاویر جعلی اقدام به برانگیختن احساسات شهروندان کرده و ازآن سواستفاده کنند.
رجبی با اشاره به شیوه های کلاهبرداران ومجرمان سایبری گفت: این افراد پس از احساساتی کردن مخاطب خود، آنان را به صفحات پرداخت اینترنتی که احتمال فیشینگ بودن آن نیز بالاست هدایت کرده و اقدام به برداشت از حساب آنان و در مواردی خالی کردن حساب آنان می‌کنند. همچنین این افراد ممکن است اقدام به اعلام شماره کارت و حساب های جعلی کرده و مبلغ جمع آوری شده را صرف امور دیگری کنند.
رئیس مرکز تشخیص ‌و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتای ناجا تاکید کرد: توصیه پلیس این است که شهروندان به هیچ عنوان فریب تبلیغات کانال‌ها و گروه‌های فعال در شبکه‌های اجتماعی را که ادعای جمع‌آوری کمک برای زلزله‌زدگان را دارند نخورده و کمک‌های مادی خود را حتماً از طریق مراکز معتبر که دارای مجوز هستند انجام دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام