سرمقاله

اقتصاد ایران و موانع تولید!

محمد یوسفی‌آرامش

محمدرضا کریمی‌پور*- به گمانم وقت آن رسیده به جای سوال تکراری و کلیشه‌ای علم بهتر است یا ثروت این سوال اساسی مطرح شود که خلق ارزش بهتر است یا خلق ثروت؟
اول خطاب به خودم می‌گویم و بعد به همکارانم و سایران، چرا ما در ایران تمام تلاش و انرژی‌مان تبدیل شدن به ماشین پول شمار شده؟ اینکه در رسانه‌ها و سخنرانی‌ها و فضاهای مجازی هر روز مبلغ مقدار پول‌های ایلان ماسک و جف بزوس هستیم و آمار لحظه‌ای ثروت آن‌ها را داریم، نه خود آن‌ها و نه شهروندان غیرایرانی این چنین ذوق‌زده این موضوع را دنبال نمی‌کنند!
تا حالا از خودمان پرسیده‌ایم که جف بزوس و ایلان ماسک در سازمان خود چقدر خلق ارزش کرده‌اند؟
چه میزان گره از مشکلات بشر باز کرده‌اند؟ مگر نه این است که استارتاپ‌ها و کار‌آفرینان باید بتوانند گرهی باز کنند و اینکه زمین را برای انسان‌ها تبدیل به جای بهتری کنند؟؟
آیا مدل‌های رهبری، نحوه پیاده‌سازی استراتژی و نحوه ارزش‌آفرینی در سیستم‌های فیس‌بوک، آمازون، تسلا و .... را می‌دانیم؟
این‌ها سوالاتی است که باید صاحبان کسب و کارها و صاحبان رسانه و تریبون‌های موثر مطرح کنند و ذهن‌های جوانان و متقاضیان در سودای فقط پول‌دار شدن را از طریق استارتاپ و کارآفرینی به چالش بکشند!!
واقعیت این است که جامعه ضد کارآفرین هستیم، گواه این مساله آمار وزارت کار است که می‌گوید 63% از درآمدهای مردم ایران از طریق خرید و فروش مستغلات، سود بانکی و خرید طلا و ارز حاصل می‌شود که آمار تکان‌دهنده و قابل تاملی است!!
حتی رویای ما در راه‌اندازی کسب و کارها برای رسیدن به ویلا و ماشین لوکس و زندگی لاکچری است نه گره‌گشایی!! یعنی نگرشی از پایه منحرف.
به قول مولانا چون که 100 آید 90 هم پیش ماست. قطعا باور به این سخن سبب می‌شود تا خلق ارزش را در سیستم خود نهادینه کنیم!! وظیفه‌ای که انجام آن به عهده مدیران و رهبران است.
*مدیرعامل دفتر ایران HMS Group و دبیر کار گروه بهینه‌سازی انرژی باشگاه تلاشگران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام