سرمقاله

بر مسند قضاوت صفر و یک

رضا دهکی

گروه فرهنگ و هنر- احمد جهان بین: مجموعه‌ی تلویزیونی «کلاه قرمزی» هر سال پخش می‌شد اما همیشه با اما و اگرها‍! امسال نیز سازندگان این مجموعه‌ی خاطره‌انگیز جدی‌تر بر عدم پخش آن تاکید دارند. این برنامه‌ی پرمخاطب عروسکی، در سال‌های اخیر همواره با اخباری درباره پخش شدن یا نشدنش در نوروز، با حاشیه‌هایی روبرو بوده و البته در نهایت به پخش رسیده است اما آخرین اظهار نظر در مورد وضعیت این برنامه برای نوروز 95 مربوط به تک جمله منتشر شده از حمید جبلی بود که حکایت از نبود کلاه قرمزی در نوروز 95 دارد.
حمید جبلی در مراسم افتتاحیه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر که به یک روز پیش یک بهمن ماه برمی‌گردد، در پاسخ به سوال منصور ضابطیان درباره پخش برنامه کلاه قرمزی در نوروز سال 95 گفته بود: «امسال کلاه قرمزی نداریم چون تلویزیون پول پارسال را هنوز نداده است. البته ما به کسی بدهی نداریم اما تلویزیون پول را پرداخت نکرده و علاقمند نیست که این برنامه اجرا شود.»اما مساله پخش نشدن «کلاه قرمزی» در نوروز فقط معطوف به روزهای پایانی سال نمی‌شود. یکی از نخستین اظهار نظرات در مورد وضعیت این برنامه برای نوروز 95 مربوط به اوایل آبان امسال است که در آن ایرج طهماسب خبر داد که امسال قصد ندارد مجموعه‌ی کلاه قرمزی را برای تلویزیون آماده بکند و وعده ساخت فیلم سینمایی‌اش را داد.
منتظر فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و دوستان» باشید
این کارگردان در گفت‌وگویی کوتاه، در پاسخ به اینکه آیا «کلاه قرمزی 95 » را در حال ساخت دارد؟ گفته بود؛«خیر! امسال به دلیل ساخت سینمایی «کلاه قرمزی و دوستان»، امکان ساخت مجموعه را نداشتیم و در جلسه‌ای که با مدیران صدا و سیما داشتم به دوستان پیشنهاد دادیم، حالا که 6 ماه فرصت تا پایان سال هست، بودجه‌ی این برنامه را در اختیار دیگر برنامه‌سازان قرار بدهند تا در ایام عید نوروز،تماشاگر برنامه‌ی جدید و جذاب برای کودکان باشیم.»طهماسب همچنین مطرح کرده بود:«بنده هم قول می‌دهم که مردم در سینما شاهد فیلم سینمایی خوبی برای کودکان باشند، به امید دیدار در سینماهای سراسر کشور با «کلاه قرمزی و دوستان».
بحرانی: کسی با من صحبتی نکرده است
محمد بحرانی از صداپیشگان مجموعه های تلویزیونی که در مجموعه کلاه قرمزی نیز به جای عروسک آقای همسایه(آقوی همساده) و ببعی صحبت می کند، در گفتگو با ابتکار، در خصوص وضعیت پخش این مجموعه در نوروز امسال، گفت: واقعیت این است که تا این لحظه با بنده درباره این موضوع صحبتی از سوی تهیه کنندگان و عوامل تولید مجموعه کلاه قرمزی صورت نگرفته و بدیهی است که بنده اطلاعی از وضعیت تولید این مجموعه برای نوروز امسال ندارم.بحرانی در ادامه در پاسخ به پرسشی پیرامون ساخت فیلم سینمایی «کلاه قرمزی و دوستان» که از سوی ایرج طهماسب وعده داده شده بود نیز، گفت: در این خصوص هم صحبتی با بنده نشده است و در جریان ساخت و مراحل تولید این فیلم سینمایی هم نیستم. با توجه به این که محمد بحرانی از بازیگران و صداپیشگان اصلی این مجموعه است و تاکنون برای تولید این مجموعه ها با وی صحبتی نشده، به نظر می رسد نوروز امسال کلاه قرمزی را بر روی سفره های هفت سین جعبه جادویی نخواهیم دید.
علیقلی: بنده اطلاعی ندارم
محمدرضا علیقلی که در مجموعه های قبلی کلاه قرمزی به عنوان آهنگساز حضور داشت، در گفتگو با ابتکار درباره ساخت و تولید مجموعه کلاه قرمزی برای نوروز امسال، گفت: بنده اطلاعی از روند تولید این مجموعه ندارم و نمی دانم که الان وضعیت ساخت مجموعه کلاه قرمزی برای نوروز امسال در چه شرایطی است. بهتر است که تهیه کنندگان مجموعه در این مورد جوابگو باشند.آهنگساز مجموعه کلاه قرمزی و شهرموشها در پاسخ به این پرسش که آیا از شما برای حضور در مجموعه تلویزیونی یا فیلم سینمایی کلاه قرمزی دعوتی به عمل امده است، نیز تصریح کرد: نه تاکنون که کسی با من صحبتی نکرده است و بنده اصلا در جریان ساخت مجموعه جدید کلاه قرمزی نیستم.
تخشید: اگر طرح خوب بدهند، می پذیریم
و اما پیش از این محمود رضا تخشید به عنوان مدیر کل سابق امور نمایش سیما، درباره مجموعه «کلاه قرمزی» که عنوان شده است در نوروز 95 حضور نخواهد داشت، توضیح داده بود که برای بود و نبود «کلاه قرمزی» هنوز تصمیمی گرفته نشده است اگر سازندگان این برنامه طرح خوبی ارائه دهند، ما نیز می‌پذیریم.
امسال کلاه قرمزی نداریم
در مجموع به نظر می رسد پخش «کلاه قرمزی» در نوروز پیش رو همانند سال‌های گذشته نیست و گویا عدم ساخت این مجموعه برای نوروز امسال جدی است، شاید دست‌اندرکاران آن قصد دارند، به ساخت سینمایی آن مشغول شوند. هر چند طبق شنیده ها و صحبت هایی که برخی عوامل انجام داده اند هنوز اقدام جدی برای شروع کار و ساخت فیلم سینمایی کلاه قرمزی هم دیده نمی شود. شاید عوامل این مجموعه منتظر بررسی جوانب کار و سبک و سنگین کردن شرایط هستند تا در صورتی که تلویزیون اقدام جدی برای ساخت مجموعه نوروزی کلاه قرمزی نکنند برای ساخت فیلم سینمایی ان دست به کار شوند. شاید هم هنوز زود است و با توجه به این که بسیاری از مجموعه های روتین تلویزیونی در مدتی کوتاه ساخته شده و به سرعت به روی آنتن می روند عوامل کلاه قرمزی خیلی برای شروع کار عجله ای ندارند و احتمالا در فرصت مناسب تولید مجموعه نوروز95 را استارت می زنند.به هر حال «کلاه قرمزی» با ساختار ساده و جذاب و شخصیت‌های مختلف و متنوع عروسکی که هر سال نیز شخصیتی جدید را به مجموعه خود اضافه می‌کند، مخاطبان بسیاری را با خود همراه کرده است؛ برنامه‌ای که دیگر برای بچه‌ها نیست و بزرگترها صاحب آن شده‌اند. شخصیت‌های آن، حرف‌ها و تکیه کلام‌هایشان به سرعت در میان مردم نفوذ می‌کند و محبوبیت زیادی در بین بینندگان پیدا کرده‌اند. بدون تعارف مجموعه کلاه قرمزی یکی از قوی ترین و جذابترین برنامه هایی است که طی سال های اخیر در تلویزیون پخش شده است و بسیاری از مخاطبین تلویزیون در ایام عید تنها به دیدن این مجموعه می پردازند و سایر بخش های تلویزیون چندان جذابیتی برایشان ندارند. این برنامه در نظر سنجی‌های سال گذشته پرمخاطب‌ترین برنامه نوروزی سیما بود و از سریال «پایتخت» نیز آرای بیشتری به دست آورد. همه این ها نشان از توانایی های عوامل این مجموعه به ویژه ایرج طهماسب و حمیدجبلی زوج دیرپای سینما و تلویزیون ایران دارد که با کوله باری از تجربه هر سال با ایده های تازه، اولین روزهای سال نوی ایرانیان را شیرین می کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام