سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

ایرج نعیمایی عضو شورای هنری هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر با اشاره به رشد این رویداد هنری نسبت به ادوار گذشته گفت: رشد کمی و کیفی جشنواره قابل مقایسه با دوره‌های قبل نیست.
به گزارش هنرآنلاین ؛ ایرج نعیمایی، هنرمند خوش نویس و عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر، این دوره از جشنواره را از نظر رشد کمی و کیفی غیر قابل قیاس با دوره‌های قبل خواند و در این باره گفت: این دوره به دلیل اینکه دیوار بین رشته‌ها برداشته شد و عنوان مناسبتی نیز حذف شد لذا توانایی هنرمندان به نوعی بروز و ظهور پیدا کرد و روند بسیار متفاوتی را شاهد بودیم به نحوی که در بخش کمی حدود 10 هزار اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که استقبال فوق العاده و کم نظیری بود.
وی درباره شرایط کیفی آثار بیان کرد: وقتی کمیت چندین برابر رشد می‌کند، یقینا شاهد رشد کیفی آثار نیز هستیم. به نظر من آثار بسیار خوبی دریافت شد اما فکر می‌کنم، شاید به دلیل عادت هنرمندان به روش گذشته، بسیاری از کار‌ها از موضوع جشنواره که هنر پیشرو و معاصر بود، خارج بودند. این امر سبب شد که کارهای کلاسیک بسیار خوبی به دبیرخانه ارسال شود که موضوعا از جشنواره خارج شدند اما در مجموع آثار بسیار با کیفیت بود و قابل قیاس با دوره‌های گذشته نبود.
عضو شورای هنری هشتمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر درباره بخش آثار خارجی جشنواره اظهار کرد: سطح آثار خارجی نیز خوب بود اما مشکل حمل و نقل در فرستادن آثار سبب شد که بسیاری از آثاری که تصویر آن‌ها ارسال شده بود و مورد بررسی قرار گرفتند، نتوانستند به جشنواره برسد.
نعیمایی ادامه داد: کشور ما از نظر کار هنری به لحاظ کمی و کیفی کم نظیر و در منطقه بی‌نظیر است. لذا طبیعی است که این جایگاه می‌تواند به رشد هنرهای تجسمی در کشور کمک کند.
وی افزود: به دلیل محدودیت فضای موسسه فرهنگی و هنری صبا ۲۰۰ اثر برای جشنواره انتخاب شد اما اگر همین تعداد سال آینده نیز تکرار شود، ما شاهد ظهور یک برند و رشد قابل توجه در حوزه هنرهای تجسمی خواهیم بود.
این هنرمند پیشکسوت عرصه خوشنویسی، تاثیرگذاری جشنواره فجر بر هنر تجسمی را محرز خواند و گفت: این جشنواره می‌تواند یک تاثیر کلان بر جریان هنرهای تجسمی کشور بگذارد. همانطور که می‌دانید هنرهای تجسمی در جهان زبان مشترکی دارد لذا جوامع بشری بر حسب اقتضائات دوران‌های مختلف فهم متفاوتی از آن ارائه کرده‌اند.
نعیمایی تاکید کرد: به همین دلیل ممکن است، در یک دوره رویکرد این هنرکلاسیک و در دوره دیگر نوگرا، مدرن یا پست مدرن باشد اما آنچه که در این دوره شاهد بودیم، استقبال خوب و ارسال آثار کیفی بود.وی ادامه داد: از آنجایی که ما ۱۱ رشته هنری در سطح کلان داشتیم، بالطبع برای انتخاب هر رشته‌ای بیش از ۱۶ اثر امکان پذیر نبود اگر چه این تقسیم رخ نداد اما این محدودیت وجود داشت اما به نظر من آثار در موضوع خود خوب و مورد توجه بودند که این موضوع اصلی جشنواره است.
نعیمایی از برگزاری یک نمایشگاه مستقل در حوزه هنرهای ملی ایران خبر داد و گفت: از آنجایی که خوشنویسی و نگارگری جزء هنرهای ملی ما هستند لذا برای این دو بخش نمایشگاهی مستقل در نیاوران در نظر گرفتیم که در آن اساتید ارزشمند حضور خواهند داشت تا بتوانیم به غنای نمایشگاهی جشنواره کمک کنیم.
لازم به یادآوری است؛ نمایشگاه هشتمین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر تا 17 اسفندماه در موسسه فرهنگی و هنری صبا و 20 استان کشور میزبان دوستداران به هنر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام