سرمقاله

مزن بی‌تامل به گفتار دم

رضا دهکی

منابعی در سازمان ملل اعلام کردند دیدار فرستاده سازمان ملل به سوریه با هیات دولت در ژنو به تاخیر افتاده است. همچنین منابع در دولت سوریه اعلام کردند این دیدار به سه شنبه موکول شده است.
به گزارش ایسنا، قرار بود استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه ساعت 11 صبح روز دوشنبه به وقت ژنو، (10 به وقت گرینویچ) با هیات دولت و ساعت 17 به وقت ژنو (16 به وقت گرینویچ) با مخالفان سوریه در ژنو نشست داشته باشد. سانا نیز گزارش داد که استفان دی میستورا ساعت 12 دیروز به وقت دمشق با هیات دولت سوریه و ساعت 18 به وقت دمشق با هیات مخالفان دیدار خواهد کرد اما منابعی در سازمان ملل از تاخیر در دیدار دی‌میستورا با هیات دولت خبر دادند. در همین راستا منابعی در هیات دولت سوریه اعلام کردند این دیدار به امروزموکول شده است. همچنین منابع اعلام کردند دیدار دی میستورا با هیات مخالفان در ژنو امروز انجام می شود.
نماینده جیش الاسلام مشارکتش در مذاکرات ژنو را اعلام کرد
محمد علوش، نماینده جیش الاسلام روز یکشنبه اعلام کرد که به هیات مخالفان سوریه در ژنو خواهد پیوست. وی مدعی شد که مقامات سوریه تمایلی به راهکار سیاسی ندارند. علوش تصریح کرد: زمان آن رسیده که در ژنو حاضر شویم تا به جهان ثابت کنیم که چه کسی تروریست است و کشور را نابود می‌کند.
تهدید مجدد ریاض حجاب به عقب‌نشینی از مذاکرات
ریاض حجاب قرار است از هتل محل اقامت مخالفان سوریه که ریاض برای آنها اجاره کرده است بر این نشست نظارت کند. ریاض حجاب،‌هماهنگ کننده هیات عالی مذاکرات بار دیگر تهدید کرد که شاید هیات عالی مذاکرات نشست ریاض را ترک کند. وی ادعا کرد که در صورتیکه دولت و هم‌پیمانانش به حملات ادامه دهند شاید از مذاکرات عقب‌نشینی کند. حجاب ادامه داد که بدون فشارهای سازمان ملل بر دولت برای مجبور کردن آن به توقف اقداماتش نباشد حضور ما در ژنو درست نیست.
حضور ناظران سعودی و ترکیه‌ای در ژنو
در همین راستا سالم المسلط، سخنگوی هیات مخالفان سوریه اعلام کرد که دیدار روز یکشنبه دیداری بسیار خوشبینانه بود. برخی منابع نیز گفتند که دیپلمات‌ها و نظامیان عربستانی و ترکیه‌ای نیز به ژنو رسیده و در همان هتلی که مخالفان هستند، اقامت دارند. همچنین منابع اعلام کردند: استفان دی میستورا به هیات‌های حاضر در ژنو گفته بود که نباید تا روز دوشنبه کنفرانس مطبوعاتی داشته باشند اما مخالفان نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود را برگزار کردند. هیات دولت سوریه نیز یک ساعت پس از کنفرانس مخالفان کنفرانس مطبوعاتی داشت. منابعی در هیات دولت سوریه نیز اعلام کردند که این هیات پیش بینی می‌کند که هیات ریاض بر سر مذاکرات مانع تراشی کرده و بهانه‌هایی را برای عقب نشینی و به شکست کشاندن مذاکرات بیاورد. این منابع همچنین پیش بینی کردند که این هیات، هیات دولت را مسئول فروپاشی مذاکرات بداند.
خوشبینی دی میستورا
استفان دی میستورا در دیدار روز یکشنبه خود با هیات مخالفان سوریه نسبت به ادامه مذاکرات سوری - سوری در ژنو ابراز خوشبینی کرد. دی میستورا گفت: من بسیار خوشبین و مصمم هستم چرا که فرصت تاریخی پیش روی ماست که باید آن را غنیمت بشماریم. وی افزود: هنوز مشخص نیست که آیا هیات مخالفان با نشست رسمی در مقر سازمان ملل موافقت خواهد کرد یا خیر. این مساله به خود آنها برمی‌گردد تا تصمیم گرفته و آن را به ما اطلاع بدهند. اعضایی از هیات مخالفان سوریه چند ساعت پس از رسیدن به ژنو به کناره گیری مذاکرات در صورت عدم اجرای خواسته‌های مخالفان تهدید کرده بودند. مذاکرات صلح ژنو روز جمعه آغاز شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام