سرمقاله

امید دادن با روش‫های اعتمادسوز!

محمدعلی وکیلی

فرهاد اسماعیلی-نگاهی به رانندگی در سطح خیابان‌های شهر، واقعیت تلخی را برای ما بازگو می‌کند. اینکه قانون در خیابان‌های ما رعایت نمی‌شود. این موضوع به کیفیت خودروها، وضعیت خیابان‌ها، جاده‌ها و بسیاری مسایل دیگر که در بحث خودرو و راه وجود ندارد، ربطی ندارد بلکه به نگاه و فکر ما نسبت که رانندگی دارد.
بسیاری از ما زمانی که پشت فرمان خودرو قرار می‌گیریم یادمان می‌رود که ساعتی پیش از یک راننده خودرو برای تخلفی ایراد می‌گرفتیم که خود در این لحظه آنرا انجام دادیم. به عبارت دیگر در خیابان‌های ما انچه دیده نمی‌شود، رعایت قانون و مقررات راهنمایی و رانندگی است.یکی از دلایل ترافیک در خیابان‌ها توجه نداشتن رانندگان به حرکت بین خطوط قرمز است. زمانی که رانندگان در ترافیک گیر می‌کنند بدون توجه به این خطوط، خیابان سه بانده را تبدیل به خیابان 5 و حتی 6 بانه می‌کنند. همین موضوع باعث می شود که ازدحام خودروها افزایش پیدا کرده و با کوچکترین اختلالی در مسیر حرکت، گره ترافیکی ایجاد ‌شود. این تنها نمونه ای از شیرین کاری ما در رانندگی است. یا تغییر لاین ناگهانی برای زودتر رسیدن؛ یک تجربه را عرض می‌کند. تفاوت زمانی حرکت با سرعت 80 تا 100 کیلومتر بر ساعت از مسیر کرج تا تهران در شرایط غیر ترافیکی بین 5 تا 7 دقیقه است. آیا ارزش دارد که برای 5 تا 7 دقیقه، جان خود و خودروهای دیگر را به خطر بیاندازیم؟دلیل نگارش این متن دفاع از افزایش جریمه‌های راهنمایی است. چراکه یکی از ابزارهای بازدارنده از تخلف در جهان، اعمال جریمه‌های سنگین است. البته به شرطی که امکان وصول انها هم باشد. نه اینکه خودروی خاطی تا زمانی که گیر قانون نیافتاده، دنبال پرداخت خلافی خود نرود.
به نظر بنده باید یکی از اسناد تمدید بیمه اجباری ثالث در کشور تسویه خلافی خودرو باشد تا به این صورت فرد اجبار در پرداخت جریمه تخلفات خود داشته باشد. به این صورت میزان تخلفات رانندگی کمتر می‌شود و می‌توان امیدوار بود که به تدریج فرهنگ احترام به قوانین رانندگی ایجاد شود. چراکه ما ایرانی‌ها بستر برای رعایت فرهنگ را داریم اما وقتی می بینیم دیگری قانون را رعایت نمی‌کند ما نیز مقررات را زیر پا می‌گذاریم.
در هر حال اینکه بسیاری از ما فرهنگ رانندگی نداریم، موضوعی است که انکار ناپذیر؛ اما چون بیشتر افراد آنرا تکرار می‌کنند به یک هنجار تبدیل شده و برخی افراد حتی نمی‌دانند رفتاری که انجام می‌دهند. روند تغییرات در این باره امری زمان‌بر است اما آنچه مهم است ابزارهایی مانند افزایش جرایم رانندگی و برخوردهایی مانند توقیف خودروهای متخلف می‌تواند برخی تخلفات را کاهش دهد.
نکته دیگر برخورد پلیس در مواجهه با تخلفات رانندگی است. اینکه پلیس در برخی موارد بنا به ملاحظاتی از برخی تخلفات چشم‌پوشی می‌کند- نمونه آن برخورد نکردن با تاکسی ها در برخی تقاطع‌ها در حالیکه با خودروهای شخصی برخورد می‌کند- افراد را به تخلف ترغیب می‌کند. البته این موارد بسیار انگشت شمار است اما وجود دارد.
از موارد دیگر در کاهش تخلفات رانندگی، آموزش پلیس‌های تخصصی بزرگراه‌ها و خیابان به جای استفاده از افسر وظیفه‌ها و سربازان وظیفه است. این کار باعث می‌شود که راندمان کار بالا رفته و برخی برخوردها کاملا قانونمند و با توجه به قوانین انجام می‌شود. به این صورت فرد خاطی متوجه می‌‌شود که با یک کارشناس راهنمایی و رانندگی در نقش پلیس مواجه است.
در هر حال باید توجه داشت که هر آنچه که پلیس انجام می‌دهد، از جریمه تا توقیف خودروها، همه و همه برای ایمنی بیشتر ماست و ما باید علاوه بر رعایت قانون، با پلیس همکاری لازم را انجام دهیم تا به این صورت سلامت باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام