سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

فتح قلب مردم با رمز «دوری از سیاست»
رئیس‌جمهوری گفت: نیروهای مسلح ایران در سایه خودباوری، خوداتکایی و نوآوری امروز بزرگترین نیروی مقتدر مسلح در منطقه هستند اما هدف این نیرو صلح و امنیت است نه تجاوز و حمله به مظلومان و کودکان.
حجت‌الاسلام‌ حسن روحانی طی سخنانی در مراسم روز ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: نیروهای مسلح ما همواره در پی دفاع از مظلومین هستند. ارتش جمهوری اسلامی صلح‌خواه در منطقه است. دیگران از ارتش جمهوری اسلامی ایران بیاموزند. دنبال فتنه نباشند و به کودکان و زنان و پیران در یمن حمله نکنند. وی با بیان این‌که حمله به مردم مظلوم ننگ دو جهان را برای متجاوزین به همراه می‌آورد، گفت: چرا از این فرصت که نیروهای مسلح ما ایجاد کرده‌اند استفاده نمی‌کنند؟ کمک‌های مالی و نظامی به تروریست‌ها در سوریه به چه معناست؟ حمله به یمن به چه معناست؟ دنبال چه هدفی هستید؟ آیا حمله به کودکان برای شما اقتدار می‌آورد؟ شما بذر کینه را در دل مردم منطقه نشاندید و پاسخ آن را دیر یا زود خواهید دید. رئیس‌جمهوری با بیان این‌که هدف نیروهای مسلح برقراری صلح و امنیت در منطقه است، گفت: ارتش استوار، سپاه پایدار و بسیج قهرمان همه در خط پیروی از فرماندهی معظم کل قوا هستند.
هدف مشترک امیران نظامی و سرداران دیپلماسی
روحانی با بیان این ‌که ما تابع قانون هستیم، اظهار کرد: این‌که در موضوع فناوری صلح آمیز هسته‌ای راه مذاکره را انتخاب کردیم خواستیم نشان دهیم که هیچ مشکلی در جهان نیست که پای میز مذاکره و منطق حل نشود. ما به همه مقررات بین‌المللی برای صلح‌آمیز بودن و اعتماد جهانی پایبندیم اما ملت بزرگ ما اهل تجاوز نیست و هیچ‌گاه تجاوزی را نخواهد پذیرفت. رئیس‌جمهوری با اشاره به نام‌گذاری سال به نام «دولت و ملت، همدلی و همزبانی»، گفت: نیروهای مسلح ما همواره همگام با ملت و دولت بودند و امسال ظهور و بروز این همدلی و همزبانی بیشتر خواهد بود. وی گفت: هدف دلاوران، امیران، سرداران نظامی و دفاعی با سرداران دیپلماسی ما یک چیز است و آن صلح و امنیت، اقتدار مشروع، دفاع از منافع ملی و کمک به مظلومان منطقه و جهان است.
ارتش امتحان خود را در تاریخ انقلاب به خوبی پس داد
به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری در ابتدای سخنان خود، گفت: ‌روز ارتش جمهوری اسلامی روز پاسداری از امیران،‌ پاسداران، سربازان و همه نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و دلیران در نیروی زمینی، هوایی، دریایی و قرارگاه پدافند هوایی و همچنین روز احترام به همه ایثارگران به ویژه ایثارگران ارتش جمهوری اسلامی است. روحانی گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران روزهای آغاز پیروزی انقلاب تا امروز در همه صحنه‌های مهم پیوند خود را با ملت و فداکاری خود را در برابر ارزش‌های بزرگ انسانیت، ایرانیت و جمهوریت به خوبی نشان داده است. رئیس‌جمهوری با یادی از نقش‌‌آفرینی‌های تاریخی ارتش پس از انقلاب اسلامی افزود: هرجا امام (ره) و رهبری معظم دستور و فرمان دادند ارتش جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم اطاعت بود. آن گاه که امام(ره) فرمود و در وصیت‌نامه خود تاکید کرد که نیروهای مسلح در احزاب، گروه‌ها، جناح‌ها و بازی‌های سیاسی وارد نشوند، ارتش امتحان بسیار خوبی را در تاریخ انقلاب از خود نشان داد.
افزایش اعتماد مردمی با فاصله گرفتن ارتش از احزاب
روحانی با بیان این‌که ارتش تنها مظهر اقتدار ملی نیست، گفت: ارتش مظهر نظم، انضباط، مدنیت، سلامت اداری، سلامت اقتصادی، فراجناحی و فراحزبی بودن، اسلامی و دینی بودن است. رئیس‌جمهوری تاکید کرد: هر مقدار نیروهای مسلح از گروه و حزب فاصله بگیرند در قلب مردم بهتر جای می‌گیرند و این امر اعتماد ملت را به نیروهای مسلح بیشتر و بیشتر خواهد کرد. وی با بیان این‌که امروز ارتش مایه آرامش ملت و بالاتر از آن ملت‌های منطقه است، گفت: امروز دلاوران نیروی دریایی ما با پرچم به اهتزاز درآمده جمهوری اسلامی ایران، دلاورانه حضور خود را در دریاها ثبت می‌کنند اما این حضور برای امنیت کشورهای ساحلی و آبراه‌های دریایی است. هیچ کس نگران حضور ایران در آب‌های بین‌المللی نیست. رزمایش ارتش یا سپاه مایه آرامش مردم منطقه است. وی با بیان این‌که دکترین ما دکترین نظامی و جنگ نیست، گفت: دکترین ما دکترین نظامی و دفاعی است و استراتژی ما همواره استراتژی بازدارندگی و فعال است؛ بازداری برای برقراری صلح و امنیت در کشور و منطقه.
نمایش جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش
در جریان رژه دیروز، جدیدترین دستاوردهای نیروی زمینی ارتش نیز به نمایش درآمد. سلاح تک‌تیرانداز 23 میلی‌متری باهر،سلاح تک‌تیرانداز 14.5 میلی‌متری شاهر خشابدار، خودروی شنیدار فوق سبک تاکتیکی، ربات مسلح نذیر و تانک چرخدار شهید اقارب در رژه دیروز ارتش در حرم مطهر امام خمینی(ره) از مقابل جایگاه عبور کردند. سامانه ارتباطی و فرماندهی و کنترل هوشمند رسول و فکور، سامانه پدافندی باور 373 ( اس_300 ایرانی) و موشک صیاد 3 نیر برای نخستین بار در رژه دیروز رونمایی شدند. همزمان با برگزاری این رژه، شناورهای نیروی دریایی در آب‌های خلیج فارس رژه رفتند. در مراسم رژه روز ارتش، جنگنده‌های نیروی هوایی و بالگردهای هوانیروز نیز به رژه هوایی پرداختند که در این رژه‌هوایی جنگده‌های هوایی ارتش عملیات سوختگیری در آسمان را نیز انجام دادند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام