سرمقاله

جدال برجامی در شورای امنیت

محمدرضا ستاری

شهره صدری خانلو- چندی است رویه ای فراگیر شده که بر اساس آن، عده ای اصرار دارند در مورد همه چیز اظهار نظر کرده و یا بنویسند. اظهار نظر ها هم غالبا با عناوینی که باب روز شده، همراه است. اگر تا به حال لباس پوشیدن و رنگ البسه، فرم آرایش مو و یا حتی مدل ماشین مد روز بوده، این روزها اظهار نظرها در مورد مسائلی تخصصی هم به مدهای روز اضافه شده است. گویا برای مد روز بودن لازم نیست تا به یک موضوع اشراف داشته و صرف دسترسی به چند اطلاعات جسته و گریخته از اینترنت، کافی است تا خود را صاحب نظر در مسایل تخصصی و در عین حال موضوع مد روز شده، فرض بگیرند !!
در یکی دو سال اخیر، یکی از این موضوعات مد روز برای اظهار نظر، مقوله سدسازی و به عبارت دقیق تر، علیه سدسازی نوشتن بوده است.
نگاهی به نام نویسندگان مطالب و یادداشتها در باب نقد سدسازی در روزنامه ها، مجلات و همچنین شرکت کنندگان برنامه های تلویزیونی و غیره نشان می دهد، غالب افرادی که تا پیش از این هیچ گاه به موضوع سدسازی و کلا موضوع مدیریت منابع آب توجهی نداشتند، یکباره در طی یکی دو سال اخیر، گوی سبقت را برای دیده شدن هر چه بیشتر در بحث های مربوط به مخالفت با سدها و یا حتی شعار تخریب سدها از یکدیگر ربوده اند.
گاهی تعداد یادداشتهای افراد در مخالفت با سدسازی، که خود را بعضاَ کارشناس منابع آب، محیط زیست، جامعه شناس ، اقلیم شناس و غیره معرفی می کنند، به قدری زیاد است که این سوال را در ذهن خوانندگان مطرح می کند که آیا اساساَ برای نوشتن این حجم مطالب هیچ گاه مطالعه ای صورت گرفته است؟؟ آیا میتوان در مورد همه سدها بدون خواندن گزارشات و یا حتی بررسی پیشینه اطلاعاتی موجود در رسانه ها، بدین راحتی مطلب نوشت و یا اظهار نظر کارشناسی کرد؟؟
موارد بسیار عجیبی در طی ماه های گذشته در نوشته ها و یادداشت های متعدد و همچنین اظهار نظرهای غیر کارشناسی افراد با تخصص های مختلف در باب سدسازی مشاهده شده که خالی از لطف نیست به مواردی از آن در این نوشتار اشاره کنیم.
درست چند ساعت پس از وقوع سیل در حوضه سد دز، شاهد ظهور افرادی بودیم که تخصص ناگهانی در زمینه هیدرومکانیکال و دریچه های سد، بدست آورده و چنان از زمان باز و بسته کردن دریچه سدها در زمان وقوع سیل صحبت کردند و یا مطلب نوشتند که اگر این افراد را نمی شناختیم، مطمئن می شدیم حداقل دو دهه تجربه مدیریت سدهای متعدد را بر عهده داشتند. جالب اینجاست که برخی از این افراد تا پیش از وقوع سیل دز اطلاعی از نام دریچه های سد و محل قرار گیری آنها نیز نداشتند.
و یا اینکه، ارقام عجیبی برای میزان تبخیر در سدهای کشور بارها و بارها در مطالب روزنامه ها و یادداشتها و مصاحبه ها ذکر شد، ارقامی متفاوت از 30 میلیارد مترمکعب تا 5 میلیارد مترمکعب. جالب اینجاست که وقتی از اعلام کنندگان این ارقام حجم تبخیر سدها سوال شد این عدد را براساس چه محاسبه ای بدست آورده اند، هیچ گاه پاسخی دریافت نشد.
در مواردی دیگر، اظهار نظرکنندگان در مورد موضوع مد روز شده یعنی سدسازی، چنان با اطمینان از نبود گزارش زیست محیطی برای فلان سد می نویسند که حتی خود مهندس مشاور تهیه کننده گزارش نیز لحظه ای شک می کند آیا واقعا در جلسات کمیته استانی، کمیته فنی و حتی کمیته ماده 2 سدی که گزارش زیست محیطی آن را تهیه کرده، شرکت داشته است یا خیر؟؟ جالب تر انکه این کارشناسان نوظهور متخصص در مقوله سدسازی حتی اطلاعی از مطالعات پایه مورد نیاز در سدسازی نیز ندارند. گاهی حتی ادعا می کنند که مثلا زمین شناسی ساختگاه فلان سد انجام نشده است.
آنچه در طی حدود یکسال گذشته از محتواهای تولید شده در مورد سدسازی و انتشار آن در فضاهای رسانه ای مختلف برداشت می شود، این است که غالب این مطالب منتشره ، حاوی اطلاعات اشتباه و استدلال های دور از واقعیت است. علاوه بر این، اکثر افراد غیر متخصص و ناآگاه از موضوع ساخت سدها و اثرات آن، اصرار به نوشتن و ابراز نظر در مورد این وضوع مد روز شده را داشته اند. البته از دید کارشناسی که به مطالب تهیه شده توسط این افراد تازه به جمع متخصصین سدسازی پیوسته نگاه کنیم، نکته قابل توجه این است که عمده مطالب بعنوان گزارش، مقاله، یادداشت و مصاحبه ها از تکراری بودن، کپی کردن ها از روی مطالب عنوان شده از روزنامه ها، تکرار و تکرار حرفهای دیگران و عدم بیان نکته جدیدی حکایت دارد. مسلما صرف وقت و مطالعه در مورد موضوع سدسازی به طور کارشناسی برای این عده چندان مورد توجه نیست و برای حفظ جایگاه در موضوع مد روز حرف زدن، همان تکرار حرفهای دیگران و حتی خود نیز کفایت می کند. این حجم انتشار اطلاعات از سوی افراد غیر کارشناس و نامطلع از موضوع سدها و در کنار آن مدیریت منابع آب به قدری بالاست که اجازه دیده شدن مطالب از سوی کارشناسان واقعی این بحث های تخصصی را نمی دهد. در اصل ما شاهد شکل گیری هجمه ای از اطلاعات سطحی، غیر کارشناسی، غیر مستند و بدون پایه علمی از طرف افرادی هستیم که بیشترین بلندگوهای رسانه ای را در مورد موضوع آب و سدسازی در اختیار دارند. این افراد متاسفانه بدون هیچ گونه احساس مسئولیتی در خصوص صحت و سقم مطالب خویش، اصرار دارند تا در مورد سدسازی و نقش سدها از جنبه های مختلف حرف بزنند و یا بنویسند تا مبادا از موضوع مد روز شده عقب بمانند. مطمئنا برای این افراد اهمیتی ندارد که اظهار نظرهای نادرستی را که به نام کارشناس محیط زیست، فعال محیط زیست، کارشناس منابع آب و غیره ارائه می دهند، در جامعه همه گیر شود و مبنای فکری بخشی از جامعه به عنوان دریافت کنندگان این اطلاعات در مورد سدسازی باشد. متاسفانه برای این کارشناسان نوظهور سخن ور در مورد موضوع مد روز سدسازی، گویا تنها نکته مهم سخن گفتن و نوشتن با تکرار واژه های سد، سدسازی، تخریب سدها و .. است، تا اینکه احساس مسئولیت در برابر آگاهی عمومی جامعه داشته باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام