سرمقاله

40 سال جنگ

رضا دهکی

بهروز سبط رسول نویسنده و کارگردان فیلم بلند«هویت» که پیش از این جایزه بهترین فیلم را از انجمن صنفی فیلمسازی ایران «آیفیک» و نامزدی بهترین کارگردانی و نامزدی بهترین فیلم را در جشنواره یاس را برای همین فیلم کسب کرده بود، فیلم راه پنهان را راهی جشنواره‌های بین المللی کرد.
فیلم راه پنهان برنده جایزه بهترین کارگردانی در بخش بین الملل جشنواره wffسانفرانسیسکو شد. این در حالی است که این فیلم در ماه ژولای برنده بهترین فیلم جشنواره (هالیوود اینترنشنال فیلم فستیوال) و نامزد بهترین فیلم در سه جشنواره دیگر در آمریکا شده بود. داستان فیلم راه پنهان در مورد جوانی است که به عشق مدل شدن به تهران می‌آید ولی با مشکلاتی روبرو شده تا اینکه....
بهروز سبط رسول در باره این فیلم به خبرنگار سینمایی «ابتکار» می‌گوید: راه پنهان فیلمی تجربی است . با اینکه فیلم هویت با وجود اتفاقات خوبی که برایش افتاد، در (هنر و تجربه) به نمایش در نیامد، باز هم دنبال تجربه های خود هستم. هنر و تجربه که برای حمایت از فیلمسازان تجربی بوجود آمده متاسفانه به فیلم هویت که توسط فیلمسازانی چون رسول صدر عاملی و انجمن صنفی فیلمسازان و مدیران وقت وزارت ارشاد اسلامی تحسین شده بود مجوز پخش در سینماهای خود را نداد. از عوامل فیلم راه پنهان می توان از: محمد ثریا تصویربردار، شهرام وثوق حجازی (دستیار کارگردان)، قاسم خدابنده لو (تدوین)، و از بازیگران: جاهد حبیب زاده، شیوا مکینیان، مهری آل آقا و کمیل علیپور نام برد. این نویسنده و تهیه کننده و کارگردان با اینکه پروانه ساخت فیلم بلند خود را گرفته در حال نوشتن فیلمنامه ای جدید است که با حس و حال او نزدیکتر است. ژانر فیلمهای او تا کنون رئالیستی بوده و در فیلم جدید خود تجربه جدیدی از خود را به نمایش گذاشته است. فیلم بلند (هویت) او به شدت دارای فرم رئالیستی و دارای روایتی ساده می باشد. او از نابازیگران در فیلمهای خود بسیار بهره می برد و اغلب آنها اولین تجربه بازی را در فیلم او داشته اند. در فیلم جدیدش دوباره از نابازیگر برای نقش اصلی استفاده نموده. این کارگردان که ساخت فیلم را بصورت تجربی آغاز نموده و قبل از فیلمسازی در هیچ پروژه سینمائی شرکت نکرده بود، دانش آموخته رشته مهندسی صنایع است که تجربه زیادی را در صنعت گذرانده است و در کنار کار مهندسی از سال 1370 فعالیت های هنری خود را با موسیقی سنتی آغاز نموده و همچنین مولف 2 کتاب داستانی نیز می باشد و به فعالیتهای هنری ادامه می دهد تا موسسه فیلم سازی نما فیلم را تاسیس می کند و در نهایت او یک فیلمساز مستقل است که قسمت عمده هزینه های فیلمهایش را با درآمد شخصی خود کسب نموده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام