سرمقاله

خشاب ترامپ؛ پر یا خالی؟

جلال خوش‫ چهره

شاخص کل بورس در حالی در نخستین روز آبان ماه با 295 واحد رشد به 78 هزار و 387 واحد رسید که نمادهای پالایشگاهی سهم اصلی را در رشد دیروز (شنبه) شاخص، بازی کردند.
به گزارش ایرنا، در معاملات دیروز 821 میلیون و 288 هزار سهم و حق تقدم به ارزش بیش از سه هزار و 84 میلیارد ریال در 69 هزار و 710 نوبت خرید و فروش شد.
روند مثبتی که در نمادهای پالایشگاهی پس از توافق فریز نفتی و افزایش قیمت نفت شکل گرفت، همچنان ادامه دارد؛ به طوری که نمادهای این گروه، شاخص را تقویت کرد و بالا برد.
در معاملات دیروز نمادهای شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبریز (پالایش نفت تبریز)، همراه (همراه اول) و فولاد (فولاد مبارکه) با رشد خود تاثیر مثبت بر شاخص داشت اما نمادهای پترول (گروه پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان) و خودرو (ایران خودرو) تاثیر منفی بر شاخص برجای گذاشت.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نیز، از رشد دسته جمعی آنها حکایت داشت.
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) 104 واحد، شاخص کل (هم وزن) 80 واحد، شاخص قیمت (هم وزن) 64 واحد، شاخص آزاد شناور 264 واحد، شاخص بازار اول 230 واحد و شاخص بازار دوم 508 واحد رشد کرد.
حق تقدم سیمان شرق، حق تقدم گروه صنایع بهشهر ایران، آهنگری تراکتورسازی ایران، آسان پرداخت پرشین و صنایع شیمیایی سینا در معاملات دیروز از بیشترین رشد قیمت و در برابر کارت اعتباری ایران کیش، ماشین سازی نیرومحرکه، صنایع لاستیکی سهند و سیمان شاهرود نیز با بیشترین کاهش قیمت روبرو شد.
چشم انداز مثبت متغیرهای اقتصادی در نیمه دوم امسال
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه، «حمیدرضا مهرآور» کارشناس بازار سرمایه، درباره صنایع برتر بازار سرمایه در نیمه دوم امسال گفت: صنایعی همچون پتروشیمی، پالایشگاهی و بانکی ظرفیت رشد دارند.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد حذف تحریم های بانکی باعث تسهیل مراودات بین المللی می شود و افزود: در صورت بروز چنین اتفاق مثبتی، شرکت های صادرات محور بازار سرمایه و شرکت هایی که مواد اولیه خود را از خارج کشور وارد می کنند با کاهش هزینه تمام شده روبرو می شوند که این اتفاق به افزایش سودآوری بنگاه های تولیدی می انجامد.
وی درباره صنایع برتر نیمه اول امسال گفت: در 6 ماهه اول سال صنایع مختلفی به طور مقطعی مورد توجه بازار قرار گرفت اما از معدود صنایعی که در این مدت عملکرد مثبتی در حجم و ارزش معاملات داشت، صنعت خودرو بود که دلیل این اقبال نیز خبرهای قراردادهای جدید در این صنعت است که با استقبال بازار روبرو شد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: البته پالایشی ها نیز در این مدت از چشم سرمایه گذاران بازار سرمایه دور نماندند.
وی اضافه کرد: در صورتی که رفع تحریم های کامل بانکی اجرا شود بسیاری از شرکت های بازار سرمایه مانند صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و بانکی ها پتانسیل رشد دارند.
مهرآور درباره گزارش های 6 ماهه شرکت ها گفت: از آنجا که تحریم هایی که وعده رفع آنها داده شده بود، به طور کامل در نیمه نخست سال برطرف نشد عملکرد شرکت ها در این مدت در حد انتظار و پیش بینی ها مثبت نبود.
به گفته وی، شرکت ها در نیمه دوم سال می توانند گزارش های قابل قبول تری داشته باشند؛ زیرا متغیرهای پیش روی اقتصاد، چشم انداز روشنی را برای نیمه دوم سال ترسیم کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام