سرمقاله

پول‌سوزی به قیمت از دست رفتن اعتماد مردم

ژوبین صفاری

میراث داران میراث
گروه ایرانشهر-زهرا داستانی: زمزمه های تغییر کابینه دولت یازدهم در آخرین سال حضور آن تقریبا از 10 روز پیش آغاز شد، زمزمه‌هایی که حکایت از خداحافظی دولت با سه وزیر خود داشت. تغییراتی که اگر با احتمالات جور درآید منجر به تغییرات دیگری در سازمان‌های ذیربط به خصوص میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد بود. با نزدیک شدن به موعد اعلام رسمی معرفی مسعود سلطانی فر، رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی به عنوان وزیر ورزش و جوانان به مجلس شورای اسلامی برای گرفتن رای اعتماد، احتمال تغییر در سازمان میراث فرهنگی نیز قوت یافته است و به دنبال آن، نام‌هایی چون احمد مسجد جامعی، مهدی حجت و محمد بهشتی به عنوان گزینه‌های احتمالی برای تصدی ریاست سازمان میراث فرهنگی به گوش می‌‌‌‌رسد.
فساد مالی، نارضایتی از عملکرد و یک کارنامه ناموفق در سه وزارتخانه، آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی در آخرین سال دولت یازدهم سبب شد تا سه وزیر «علی اصغر فانی»، «محمود گودرزی» و «علی جنتی» از تصدی خود کنار روند و جای آنها را گزینه‌های احتمالی «مسعود
سلطانی فر»؛ معاون رئیس جمهور و رئیس فعلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و «سید رضا صالحی امیری» رئیس فعلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی برای وزارت ارشاد بگیرند. در این میان در صورت رای اعتماد مجلس به مسعود سلطانی فر در تصدی وزارت ورزش و جوانان؛ سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تغییر در مدیریت روبه‌رو خواهد شد. با این حال همچنان خبری از اعلام رسمی فرد جایگزین برای تصدی سازمان میراث نیست و تنها شایعات در فضای مجازی خبر از معرفی افرادی چون احمد مسجد جامعی، مهدی حجت و محمد بهشتی دارد. حرف‌هایی که بیشتر نشان می‌دهد همچنان صندلی ریاست سازمان میراث خالی بماند.
بازگشت صندلی ریاست پس از 25 سال به بنیانگذار میراث
اولین گزینه احتمالی تصدی ریاست سازمان میراث مهدی حجت، از روسای اسبق و بنیانگذاران سازمان میراث فرهنگی و قائم‌ مقام سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. او بین سال‌های ۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰ به عنوان اولین رئیس سازمان میراث فرهنگی تقریبا 2 سال پس از تشکیل قانونی سازمان میراث فرهنگی به عنوان سازمانی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و پس از تصویب و تایید آن از سوی مجلس و شورای نگهبان در این سازمان فعالیت داشته و از او به عنوان بنیانگذار سازمان میزاث فرهنگی یاد می‌شود.
مهدی حجت 67 ساله که دارای فوق لیسانس معماری دانشگاه تهران و دکتری حفاظت از بناهای تاریخی از دانشگاه یورک انگلستان است، در سال‌های فعالیت خود سوابقی از جمله جانشینی وزیر در سازمان ملی حفاظت آثار باستانی ایران، عضو شورای مشورتی کمیته ملی یونسکو، رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و جانشین وزیر فرهنگ در شورای عالی معماری و شهرسازی را در کارنامه خود دارد. او همچنین در دولت یازدهم در زمان تصدی 5 ماهه محمدعلی نجفی در سازمان میراث فرهنگی، قائم مقام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بود.
حجتی: آمادگی برای حضور در سازمان میراث فرهنگی را ندارم
گرچه شایعات خبر از حضور دوباره مهدی حجت در سازمان میراث فرهنگی را می‌دهد اما او در گفت‌وگو با «ابتکار» در رابطه با شایعه معرفیش به عنوان گزینه احتمالی رئیس سازمان میراث فرهنگی می‌گوید: آمادگی چنین کاری را ندارم و فکر می‌کنم شرایط برای ورود من به این سمت مناسب نیست. حجت ادامه می‌دهد: فعلا با من در این رابطه حرفی زده نشده و اطلاعی از این موضوع ندارم. گرچه او می‌گوید که آمادگی برای حضور در سازمان میراث فرهنگی را ندارد ولی در پاسخ به این سوال که آیا علاقه‌ای به بازگشت به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را دارد یا خیر؛ می‌گوید: این موضوع شایعه شده اما تا کنون این موضوع از سوی مسئولان و مقامات بالا اطلاعی داده نشده، بنابراین نمی‌توانم پاسخی قاطع در این باره بدهم.
هرچند سخن از بازگشت مهدی حجت بنیانگذار میراث فرهنگی به این سازمان شایعه‌ای بیش نیست و مقامات و مسئولان در این رابطه اظهار نظر رسمی نکرده‌‌اند اما در صورت تحقق این امر می توان گفت که صندلی ریاست میراث فرهنگی پس از 25 سال دوباره به بنیانگذار میراث تعلق خواهد گرفت.
اولین رئیس پس از استقلال میراث، دومین گزینه احتمالی
سازمان میراث فرهنگی در طول حیات 31 ساله خود 7 مدیر را به خود دیده است. دومین گزینه احتمالی ریاست این سازمان محمد بهشتی شیرازی اولین رئیس این سازمان پس از استقلال از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، مردی 65 ساله به نام محمد بهشتی شیرازی که سابقه طولانی و آوازه‌ای در این سازمان دارد. او بین سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳ اولین رئیس این سازمان بوده و تنها با فاکتور گرفتن از سایر فعالیت‌ها و سمت‌های او در سازمان میراث 7 سال به صورت مداوم ریاست این سازمان را در سال‌های اوجش برعهده داشته است.
در کارنامه سوابق او می‌توان به مدیرعاملی سازمان توسعه‌ فضاهای تهران بین سال‌های 1373 تا 1376 به مدت 3 سال، مدیریت پژوهشگاه سازمان بین سال‌های 1383 تا 1384 به مدت یک سال، مدیر جشنواره فجر و مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی و مشاور ارشد سازمان میراث فرهنگی اشاره کرد. بهشتی که دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی معماری از دانشکده معماری وشهرسازی دانشگاه شهید بهشتی است، هم اکنون مدیر دانشنامه‌ی تاریخ معماری و شهرسازی، رییس کمیته‌ موزه‌های ملی ایران (ایکوم) و عضو پیوسته فرهنگستان هنر است.
بهشتی: از ایران دورم و بی‌خبر از اوضاع
محمد بهشتی شیرازی که اکنون در خارج از کشور به سر می‌برد، در گفت و گو با «ابتکار» در رابطه صحت و سقم این شایعه می‌گوید: من اکنون در سفر هستم و از ایران دورم و خبری از تغییرات و تحولات در کشور ندارم. او در پاسخ به این سوال که آیا اطلاعی از احتمال ریاست سازمان میراث فرهنگی دارد یا خیر، می‌گوید: اطلاعی از این ماجرا ندارم. بهشتی در این باره که آیا در صورت صحت این شایعه این تصدی را می‌پذیرد، پاسخ می‌دهد: فعلا در موقعیتی نیستم که در رابطه با آن فکر و اظهار نظر کنم. حتما در صورتی که به تهران رسیدم درباره آن فکر می‌کنم.
تهران گرد شورای شهر بر مسند ریاست میراث تکیه می‌زند!
تهران گردیش مشهور است. سعی می‌کند در خلال بازدید از شهر و ملاقات‌های مردمی و رسیدگی به مسائل اجتماعی، از بافت‌های تاریخی و فرهنگی دیدن کند و فارغ از وظیفه‌ و سمت رسمیش ریاست بر شورای شهر تهران به اوضاع فرهنگی و اجتماعی نیز توجه کند. نامش احمد مسجد جامعی، مردی 60 ساله است که مدرک کارشناس جغرافیای و مدرک کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری خود را دانشگاه تهران دریافت کرده است. او تنها گزینه احتمالی ریاست سازمان میراث فرهنگی است که تا کنون سابقه‌ای به صورت مستقیم در سازمان میراث ندارد. البته در رابطه با سوابق اجرایی او می‌توان به مدیر کل طرح و برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون پژوهشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس شورای فرهنگ عمومی، مشاور رییس جمهور در امور جوانان، عضو شورای عالی معماری و شهرسازی کشور، قائم مقام وزیر و معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولت هفتم)، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولتهای هفتم و هشتم)، رییس هیات مدیره موسسه گفتگوی فرهنگها و تمدنها، نماینده مردم تهران در سومین دوره شورای شهر، رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی و رییس ستاد هماهنگی
شورایاری های شورای اسلامی شهر تهران اشاره کرد.
گرچه با توجه به عملکرد این چند ساله احمد مسجد جامعی، رئیس کنونی شورای شهر، او یکی از گزینه‌های مناسب مسند سازمان میراث فرهنگی باشد اما منابع آگاه خبر از بی علاقگی او به تکیه بر این جایگاه دارد.
هرچند هر سه گزینه‌ احتمالی ریاست میراث فرهنگی از بی‌اطلاعی شایعات حضورشان در سازمان میراث فرهنگی خبر می‌دهند اما گزینه‌هایی که هم اکنون به عنوان ریاست سازمان میراث فرهنگی معرفی شده‌اند نشان می‌دهد که دولت یازدهم به سراغ روسای سابق این سازمان برگشته و امیدوار است که افراد با تجربه‌ای در سازمان میراث بتوانند عملکرد بهتری را در سال پایانی ریاست جمهوری دولت یازدهم داشته باشد. با این حال تایین کننده اصلی ریاست سازمان میراث فرهنگی شخص رئیس جمهور است و باید دید که او چه کسی را برمسند پر طمطراق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواهد نشاند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام