سرمقاله

چرا همیشه خوابیم؟

پیمان مولوی

گروه بین الملل: همزمان با کسب موفقیت‌ و پیشروی ائتلاف عراق در عملیات موصل، کشورهایی چون ترکیه و آمریکا از این پیروزی‌ها سهم خواهی می‌کنند و همچنان اصرار به حضور بیش از پیش در عملیات دارند. ترکیه برای شرکت در عملیات موصل از پیش از آغاز این عملیات بارها اعلام کرد که در جریان عملیات حضور خواهد داشت، این در حالی بود که بارها مقامات عراقی به اظهارنظر ترکها واکنش نشان داده و ورود ارتش ترکیه به خاک عراق را محکوم کرده و غیرقانونی دانستند. حال با نزدیک شدن عراقی‌ها به شهر موصل، بازهم ترکیه خود را وارد میدان کرده و این بار با وساطت آمریکا سعی دارد تا نظر عراقی‌ها را برای حضور بیشتر در خاک این کشور جلب کند. ترکیه حتی پا پیش از این فرا نهاده و رجب طیب اردوغان رئیس‌‎جمهور این کشور اظهار می‌کند که موصل از نظر تاریخی متعلق به ترکیه است. در این میان کشورهای دیگر هم با اظهارنظر درباره اقدامات عراق در موصل سعی دارند تا خود را جزئی از معادلات نشان دهند.
ترکیه برای منافع خود می‌جنگد نه کمک به عراق
نخست وزیر عراق تاکید کرد زمانی که بغداد از آنکارا طلب کمک کرد، ترکیه کمکی به عراق نفرستاد. به گزارش سومریه نیوز، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در سخنانی در کنفرانس شورای عالی بیداری اسلامی در بغداد گفت: زمانی که ما از رهبری ترکیه درخواست کمک کردیم، کمک برای ما نفرستاد. ترکیه برای منافع و گسترش نفوذ خود می‌جنگد. العبادی تصریح کرد: عراق خواهان خیر و خوبی برای ترکیه، عربستان و تمامی کشورهای همسایه است و خواهان همکاری علیه تروریسم است و درست که اختلافاتی وجود دارد اما دلیلی برای جنگیدن با هم نیست. عراق هیچ دشمنی ای با کسی ندارد و تمایلی هم به این کار ندارد. العبادی همچنین تاکید کرد: هر کس که بر اهل تسنن در عراق به ظاهر گریه می‌کند زمانی که داعش شهرهای آن‌ها را اشغال کرد هیچ موضعی نشان نداد. وی گفت: آینده موصل بهتر از قبل خواهد بود و نمی‌شود که با این اوضاع و این بیداری اسلامی، کشورهایی باشند که برای تسویه حساب با کشوری دیگر از تروریسم حمایت کنند. نخست وزیر عراق این سوال را مطرح کرد که با چه دین یا عقیده‌ای، سوریه تخریب می‌شود و میلیون‌ها سوری آواره می‌شوند و با کدام دین یا عقیده، برخی تلاش می‌کنند تا عراق را تقسیم کنند. عراقی‌ها فراموش نخواهند کرد که چه کسی در کنار آن‌ها در جنگ علیه تروریسم در عراق ایستاد و ما در مراحل آخر از بین بردن تروریسم در عراق هستیم و در آینده‌ای نزدیک تروریسم و داعش را از بین خواهیم برد. مردم عراق در رویارویی با تروریسم یکپارچه هستند و همبستگی میان نیروهای مسلح و مردم عامل قدرت ما است. وی افزود: نبرد موصل تمامی عراقی‌ها را یکپارچه کرد و مسلمانان در کنار مسیحیان و ایزدی‌ها می‌جنگند. کردها در کنار عرب‌ها و ترکمان‌ها می‌جنگند. نیروهای فدرال در کنار پیشمرگ‌ها برای نخستین بار می‌جنگند وبرای نخستین بار از 25 سال قبل است که نیروهای فدرال وارد کردستان شده‌اند.
سفر وزیر دفاع آمریکا به ترکیه و عراق
اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا روز گذشته وارد عراق شد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، گفته می شود یکی از اهداف این سفر اعلام نشده که در بحبوحه عملیات آزادسازی موصل انجام می شود، دیدار با فرماندهی نیروهای آمریکایی در عراق باشد. آسوشیتدپرس نیز اعلام کرد که یکی از نیروهای آمریکایی دو روز پیش در اطراف موصل کشته شده‌است. کارتر روز جمعه در ترکیه بود و با مقام های ترک دیدار و گفت‌وگو کرد. بر اساس گزارش‌های منتشر شده، عملیات سپر فرات ترکیه در شمال سوریه، واکنش های ترکیه به همکاری آمریکا با گروه های شبه نظامی سوری، عملیات آزاد سازی موصل و تنش در روابط آنکارا - بغداد بر سر حضور نیروهای ترک در پایگاه بعشیقه در شمال عراق از مهمترین سرفصلهای گفت‌وگوهای وزیر دفاع آمریکا با مقامات ترکیه بوده است. به گزارش آسوشیتدپرس، کشته شدن یکی از نیروهای آمریکایی در موصل، احتمال درگیر شدن این نیروها در عملیات آزادسازی این شهر را برجسته کرده است.پیش از این کارتر ادعا کرد که در زمینه اصل مشارکت نیروهای ترکیه در نبرد موصل با مقامات آنکارا و بغداد به توافق رسیده و وعده داد که از برخورد بین دو کشور کاسته خواهد شد. این سومین سفر کارتر در سال میلادی جاری به عراق است. وی بر روند افزایش دائمی نیروهای آمریکایی در عراق و نیز ادامه آموزش نیروهای عراقی نظارت داشته است. وی طی دو سفر قبلی بر قصد آمریکا برای افزایش شمار نظامیان این کشور در عراق تاکید کرده بود. او قرار است در این سفر با مقام های عراقی و فرماندهان ارتش این کشور در زمینه چگونگی ادامه نبرد با داعش و نیز مناقشه با ترکیه دیدار و گفت‌وگو کند.
رد هرگونه توافقی بین ترکیه و عراق
طی هفته های اخیر جنگ لفظی مقامات عراقی و ترکیه ای بر سر حضور حدود 500 نظامی ترک در پایگاه بعشیقه در شمال موصل تشدید شده و حضور کارتر در آنکارا از اهمیت این مناقشه خبر می دهد. بغداد گفته‌است که این نیروهای ترکیه بدون اجازه در پایگاه مذکور حضور دارند و باید از آن خارج شوند. آنکارا اصرار دارد که باید در عملیات آزادسازی موصل ایفای نقش کند. چند روز گذشته هم دوباره اخباری مبنی بر توافق میان دو کشور منتشر شد که از سوی مقامات عراقی این خبر تکذیب شد. در همین خصوص یک مقام عراقی به شبکه خبری المیادین گفت: علی‌رغم شایعات موجود، هیچ گونه توافقی بین بغداد و آنکارا درباره حضور نیروهای ترکیه برای آزاد سازی موصل وجود ندارد. به گزارش ایرنا، این مسئول عراقی که خواست نامش فاش نشود در واکنش به ادعای اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا که گفته بود در زمینه اصل مشارکت نیروهای ترکیه در نبرد موصل با مقامات بغداد به توافق رسیده است، افزود: هیچ توافقی بین بغداد و آنکارا درباره نقش ترکیه در عملیات آزادسازی موصل وجود ندارد. این مقام عراقی تاکید کرد: ترکیه هیچ نقشی در عملیات آزادسازی موصل ندارد و آنچه ما از آنکارا انتظار داریم این است که به حاکمیت عراق تجاوز نکند و به مساله همسایگی احترام گذاشته و یکپارچگی و وحدت مردم عراق در موصل و دیگر شهرها را مورد تهدید قرار ندهد.سعد الحدیثی سخنگوی دولت عراق نیز گفت: هیچ اطلاعی از توافق دو جانبه بین بغداد و آنکارا درباره آزاد سازی موصل ندارد. وی در گفت‌وگو با المیادین تاکید کرد: ابزارهای قانونی در رفتار عراق با کشورهایی که تمایل دارند از بغداد علیه تروریسم حمایت کنند وجود دارد و این ابزارها همان درخواست رسمی از دولت عراق برای بررسی این حمایت هاست. الحدیثی توضیح داد: وزیر دفاع آمریکا در گفت وگوهایش در آنکارا موضع ثابت دولت عراق را درباره نقش هر یک از کشورهای خارجی و ضرورت هماهنگی رسمی و قانونی با بغداد به اطلاع مقامات ترک رسانده است. وی افزود: دولت عراق تنها طرفی است که نوع و مدت و ماهیت کمک های کشورهایی که درخواست رسمی برای حضور در عملیات آزادسازی موصل را داده اند، مشخص می کند.
ییلدیریم: اقدامات ترکیه در عراق "کاملا طبیعی" است
در همین راستا، نخست وزیر ترکیه درباره حضور نیروهای این کشور در شمال عراق گفت: اقدامات ترکیه در عراق "کاملا طبیعی" و برای مبارزه با تروریست‌ها است.به گزارش روزنامه حریت، بنعالی ییلدیریم، نخست وزیر ترکیه درباره حضور ترکیه در عملیات آزادسازی موصل در عراق گفت: هر زمان نیاز باشد، ترکیه وارد عمل می‌شود. امیدواریم چنین نیازی ایجاد نشود اما در صورت بروز شرایط، هر آنچه که لازم باشد انجام خواهیم داد. حفظ امنیت کشور و اتخاذ هرگونه تدبیری در این باره جزو وظایف دولت است. وی با اشاره به حضور نیروهای این کشور در پایگاه "بعشیقه" در شمال عراق گفت: هیچگونه مسئله‌ای برای نگرانی وجود ندارد، ما 350 کیلومتر مرز مشترک با عراق داریم، اقدام برای خنثی کردن تروریست‌ها در این کشور لازم و ضروری است. او با اشاره به دیدارش با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا اضافه کرد: کارتر تاکید کرد که در منبج هیچگونه نیروی یگان‌های مدافع خلق کرد سوریه نخواهد ماند. ما به آمریکایی‌ها اعلام کردیم که دادن سلاح به این نیروها از سوی واشنگتن و به کارگیری این سلاح‌ها "کاملا اشتباه" است. ییلدیریم با اشاره به اقدامات نیروهای ترکیه در شمال سوریه گفت: این اقدامات کاملا علیه گروه‌های تروریستی است. ما از یک سو با گروه‌های یگان‌های مدافع خلق و اتحاد دموکراتیک کرد در سوریه و از سوی دیگر با داعش مبارزه می‌کنیم. در این مبارزات ضد تروریستی مهم نیست که دیگران چه می‌گویند. ما هر آنچه که لازم باشد برای تامین امنیت و مرزهایمان انجام می‌دهیم. ما هیچگونه نظری نسبت به خاک کشورهای دیگر نداریم اما امنیت کشورمان از هر مسئله دیگری مهم است.
عملیات نهایی ارتش عراق برای کنترل بر اطراف موصل
در حالی که مقامات عراقی درحال بحث و درگیری با کشورهایی چون ترکیه و آمریکا هستند، در داخل مرزها ارتش این کشور با موفقیت درحال پیشروی در مناطق تحت محاصره داعش است. ارتش عراق نیز در ادامه عملیات آزادسازی موصل، اقداماتی برای به دست گرفتن شهرهای مهم اطراف موصل را آغاز کرد که گام نهایی برای رسیدن به دروازه های این شهر محسوب می‌شد. به گزارش المیادین، ارتش عراق در راستای نبرد نهایی علیه داعش در شهر موصل مرکز استان نینوا، وارد شهرستان استراتژیک حمدانیه در شرق موصل شده و مقر فرمانداری این شهرستان را آزاد کرد. همچنین درگیری در این شهر همچنان ادامه دارد. حمدانیه به دلیل نزدیکی با شهر موصل در واقع کلید آزادی این شهر محسوب می‌شود و براساس برنامه‌های ارتش عراق در آینده مهمترین جبهه برای ورود نیروهای عراقی به شهر موصل خواهد بود.
اظهارنظرهای قطر و ایتالیا
هم زمان محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با فرانک والتر اشتاین مایر، همتای آلمانی خود در برلین ادعا کرد که برخی گروه‌ها طی عملیات پاکسازی شهرهای فلوجه و تکریت عراق غیرنظامیان آواره را شکنجه کردند، برای همین باید دولت عراق طی عملیات موصل مانع تکرار چنین اتفاقاتی شود. وی گفت: موصل از مهم‌ترین جبهه‌های جنگ علیه تروریسم است. ما از دولت عراق می‌خواهیم محافظت از جان غیرنظامیان را در عملیات موصل تضمین کند و به گروه‌های طایفه‌گرا اجازه تکرار اقدامات وحشیانه خود را ندهد. برخی نهادهای حقوق بشری پیشتر حشد شعبی (نیروهای شیعه مردمی) عراق را به نقض حقوق بشر در فلوجه متهم کرده بودند. در همین حال وزارت دفاع ایتالیا اعلام کرد که این کشور قصد تقویت حضور نظامی خود در عراق را ندارد. وزیر دفاع ایتالیا در این باره گفت که آمریکا از ایتالیا نخواسته بیش از آنچه تاکنون در عراق انجام داده ایفای نقش کند و در حال حاضر ۱۴۰۰ سرباز ایتالیایی در عراق حضور دارند که مشغول آموزش نیروهای عراقی و پیشمرگ‌ها در اربیل و بغداد هستند.
اصرار آمریکا بر آغاز عملیات آزادسازی رقه
سوریه پس از موصل
در این میان آمریکا بر لزوم اجرای عملیات نظامی آزادسازی شهر رقه سوریه پس از موفقیت در عملیات موصل، تاکید می‌کند. به گزارش ایسنا، تونی بلینکن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای تاکید کرد: سیطره بر شهر موصل و همچنین رقه در سوریه، این امکان را برای ما فراهم می‌سازد تا اراضی گسترده‌ای را از دست داعش خارج کنیم و ما خواهیم توانست با این عملیات، خلافت (خودخوانده) داعش را منهدم کنیم و لازم است که از این فرصت استفاده کنیم. این مقام آمریکایی گفت: نیروهای عراقی شرکت کننده در عملیات آزادسازی موصل که در حال حاضر در آن حدود پنج تا شش هزار مسلح داعش حضور دارد به صورت سریع و قاطعانه برای بازپس گیری شهر کار می‌کنند. وی تصریح کرد: رقه مساله‌ای است که نمی‌توان حل آن را به تعویق انداخت و داعش در رقه طرح‌های خود را برای حملات خارجی‌ تدوین می‌کند و درواقع این شهر پایتخت واقعی داعش است. وی درباره حلب نیز با بیان اینکه آتش بس انسانی در حلب بسیار کوتاه است، گفت که باید این آتش بس را گسترش داد
و تمدید کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام