سرمقاله

چرا همیشه خوابیم؟

پیمان مولوی

صدها نفر از مسلمانان مقیم پایتخت ایتالیا با تجمع در مقابل آمفی تئاتر باستانی کولوسیوم نماد شهر رم، به تعطیلی مساجد بدون مجوز دولت اعتراض کردند.
معترضان در این تجمع مسالمت آمیز، که توسط انجمن اسلامی بنگلادشی های مقیم رم و با شعار اسلام جرم نیست، برگزار شد، از دولت و نهادهای محلی خواستند راهکار و فضایی برای فعالیت های دینیشان ارائه دهند. مسلمانان سپس با اقامه نماز جماعت در مقابل کولوسیوم و تاکید بر لزوم پیدا کردن اراده سیاسی برای حل این مساله اعلام کردند: ما از اینکه به اماکن مذهبی و عبادتگاه های ما مهر بدون مجوز زده و آنها را تعطیل می‌کنند، خسته شده‌ایم. این وظیفه نهادهاست تا در ایجاد تسهیلات برای اعمال حق قانونی عبادت، فعالیت کنند. این حق همه و حق ماست. امیدواریم مسوولان شهر رم، روندی را برای رسیدن به یک راه حل آغاز کرده در کوتاه مدت راه حل هایی ارائه دهند. مسلمانان با تاکید بر اینکه بستن مساجد از نماز خواندن و عبادت جلوگیری نمی کند، از دولت ایتالیا خواستند تا برای گشایش اماکن جدید مذهبی مساعدت کند. این در حالی‌است که عمر کامیلتی سخنگوی مسجد بزرگ رم (وابسته به عربستان سعودی) در یک برنامه رادیویی به مشاجره علیه این اعتراض پرداخت و گفت: خطرات نمادی وجود دارند. رم شهر ما است و یک تصویر زخمی از آن، به ما نیز ضربه وارد می کند. بنابراین ما این اعتراض را رد می‌کنیم. تهدیدات داعش و حملات مختلف تروریستی در قلب اروپا، سبب تدابیر شدید امنیتی در ایتالیا شده و در پی این تدابیر بسیاری از مساجد و اماکن مذهبی مسلمانان در این کشور بسته و برخی امامان جماعت نیز به اتهام
فعالیت های تروریستی از کشور اخراج شده‌اند. حدود یک میلیون و 700 هزار مسلمان در ایتالیا زندگی می کنند؛ که اکثر آنها اهل تسنن هستند. حدود 70 هزار نفر از این تعداد ایتالیایی هستند و اتباع مراکش با 504 هزار نفر بیشترین شمار مسلمان غیر ایتالیایی را در این کشور دارند. به دنبال آنها به ترتیب اتباع مسلمان آلبانی (271 هزار نفر)، بنگلادش (117 هزار)، تونس (111 هزار)، مصر (105 هزار)، پاکستان (101 هزار)، سنگال (97 هزار)، مقدونیه (59 هزار)، کوزوو (49 هزار)، الجزایر ( 26 هزار)، بوسنی هرزگوین (25 هزار) و ترکیه ( 22 هزار) بیشتر شمار مسلمان را در ایتالیا تشکیل می دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام