سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری گامی در جهت صیانت از منابع آب و خاک کشور است
جلسه شورای عالی آب عصر دیروز (شنبه) به ریاست معاون اول رییس‌جمهوری برگزار شد.
اسحاق جهانگیری در این جلسه اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری را یکی از اولویت‌های مهم در جهت صیانت از منابع آب و خاک کشور برشمرد و گفت: برای جلوگیری از فرسایش خاک و عبور از بحران کم آبی، اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری باید به یکی مطالبه عمومی تبدیل شود. معاون اول رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه در اسناد بالادستی نیز بر ضرورت حفظ منابع آب و خاک کشور تاکید شده است، اظهار کرد: در سالیان گذشته و در برنامه‌های توسعه مربوط به دوره‌های قبل توجه ویژه‌ای به موضوع آبخیزداری و آبخوانداری صورت گرفته بود اما متاسفانه از مقطعی، توجه به این موضوع کم رنگ شد و آنطور که باید مورد توجه قرار نگرفت.
جهانگیری موضوع فرسایش خاک را یکی از اصلی‌ترین مسائل در حفظ منابع آب و خاک کشور ارزیابی کرد و افزود: یکی از بهترین اقدامات برای مقابله با فرسایش خاک، اجرای طرح‌های آبخیزداری است و خوشبختانه اجرای این طرح‌ها فناوری پیچیده‌ای نیست که از دسترس ما خارج باشد و انتظار داریم وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی به طور ویژه به این موضوع بپردازند. وی با تاکید براینکه اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری باید به فرهنگ و مطالبه عمومی در کشور تبدیل شود، خاطرنشان کرد: این موضوع باید دوباره در جامعه زنده شود و نباید به دست فراموشی سپرده شود. معاون اول رییس‌جمهوری با تاکید براینکه سازمان برنامه و بودجه کشور نیز باید نگاه ویژه ای به اجرای این طرح‌ها داشته باشد و برای تامین منابع مورد نیاز آن تلاش کند، خواستار تشکیل کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، کشور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان حفاظت محیط زیست شد و اظهار کرد: این کارگروه باید موضوع اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری را به طور ویژه پیگیری کند و گزارش جلسات و نتایج آن را به طور مرتب به دولت و شورایعالی آب ارائه دهد تا بتوانیم به اهداف کمی برنامه ششم توسعه در این زمینه جامه عمل بپوشانیم.
رییس شورایعالی آب در ادامه این نشست با اشاره به سفرهای اخیر خود به دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری و دغدغه مردم این استان ها در خصوص کمبود آب، گفت: مسئولین و مردم این دو استان خواستار اجرای مصوبه 9 ماده ای شورایعالی آب هستند که ضروری است دستگاه های مربوطه اجرای دقیق این مصوبه را با جدیت در دستور کار خود قرار دهند. جهانگیری همچنین با اشاره به اینکه موضوعات آب و محیط زیست از موضوعات اصلی و محوری در برنامه ششم توسعه است، افزود: مردم انتظار دارند مسائل مرتبط با آب و محیط زیست در طول برنامه ششم حل و فصل شود و مناسب است شورای عالی آب علاوه بر طرح موضوعات ملی، در هر جلسه مسائل یک استان را نیز در دستور کار قرار دهد.
در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست نیز حضور داشتند، رییس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از وضعیت بارش و دمای هوای کشور از ابتدای مهر تا 22 آبان سال جاری و پیش‌بینی دما و بارش برای سه ماه آینده کشور ارائه کرد. وزیر جهاد کشاورزی هم گزارشی از وضعیت آبخیزداری و آبخوان داری در ایران ارائه کرد و ضمن اشاره به عملکرد طرح‌های آبخیزداری و آبخوان داری در برنامه‌های مختلف توسعه، به تشریح برنامه‌های کلان آبخیزداری در برنامه ششم توسعه و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی پرداخت. در این جلسه وزیر نیرو هم با تاکید براینکه این وزارتخانه اجرای طرح‌های آبخیزداری را به صورت صد در صد تایید می‌کند، گفت: البته لازم است پیش از اجرای این طرح ها مطالعات همه جانبه انجام شود و با جامع‌نگری، همه آثار و پیش‌بینی‌های لازم در حوزه‌های آبریز مورد بررسی قرار گیرد. در این نشست گزارشی نیز از سوی معاونت امور آب و آبفا وزارت نیرو در خصوص تاثیر پروژه‌های آبخیزداری بر منابع آب تجدید پذیر کشور ارائه شد و پس از ارائه نظرات و دیدگاه‌های مختلف در خصوص طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری، مقرر شد کارگروهی متشکل از وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، نیرو، کشور، سازمان برنامه و بودجه کشور و سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شود و موضوع اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری را به طور ویژه پیگیری کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام