سرمقاله

ترامپ یا بایدن؟

جلال‌خو ‌ش چهره

سیدعلی: ایران برای تجارت آرام، روان و پر رونق به اراده هر سه قوه نیازمند است
پس از گذشت یکسال از اجرای برجام و رفع موانع بانکی در پرداخت های پولی، در کنار رفع ممنوعیت مبادلات دلاری در معاملات ایران، ایرادات ریزتر موجود بر سر راه اقتصاد ایران در زمینه تجارت و جذب سرمایه گذاری های خارجی، کم کم به چشم می آیند. الان و پس از رفع موانع بزرگ که گاه حل شدن آنها غیر ممکن به نظر می رسید ریز بینی های دلسوزانه در کنار نظرات کارشناسی
می تواند راهگشای این راه آغاز شده باشد.
یکی از مراکز درگیر و تاثیر گذار در این مسایل صندوق ضمانت صادرات ایران است. سید کمال سید علی در
گفت و گو با خبرنگار اقتصادی روزنامه «ابتکار» با اشاره به اینکه صندوق ضمانت صادرات ایران در سال 1353 تاسیس شده گفت: این صندوق بعد از گذشت یک سال از تاسیس و همزمان با تنظیم اساسنامه آن، با تغییر قیمت نفت به فعالیت خود پایان داد و بعد از آن مورد بی توجهی قرار گرفت. در سال 1374 با بحران های آن دوره بانک مرکزی و مشکلات ارزی پیش آمده در کشور مجددا اساسنامه صندوق ضمانت صادرات تنظیم و فعالیت آن شروع شد. از سال 1374 تا 1380 با وجود دایر بودن صندوق ضمانت صادرات ایران و به دلیل برقراری پیمان ارزی فعالیت قابل توجهی نداشته است.
در سال 1381 با یکسان سازی نرخ ارز و برداشته شدن پیمان ارزی، صندوق ضمانت صادرات فعالیت جدی و مستمر خود را آغاز کرد. این صندوق طی سال های بعد از 81، با کمک
بانک ها مسئول تسهیل نقدینگی بانک ها برای بانک ها ونیز پوشش ریسک صادر کنندگان در خارج از کشور است، بدین شکل که صندوق ضمانت صادرات با موسسات همپای خود در اروپا رایزنی و همکاری هایی را در جهت تسهیل فعالیت های پولی و نیز کاهش ریسک معاملات انجام داده و به تسهیل معاملات و بالا رفتن ضریب اطمینان در طرف معامله کمک می کند.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات در ادامه افزود: یکی از دست آوردهای سال های اخیر صندوق، کمک قابل توجه به کاهش رتبه ریسک است. صندوق به دلیل عضویت در «اتحادیه برن» مسایل بین الملل کشور در حوزه ریسک را پیگیری می کند و به کم شدن مستمر ریسک ایران در زمینه سرمایه گذاری و ترغیب سرمایه گذاران بین المللی برای همکاری در پروژه های داخلی کشور کمک می کند.
سید کمال سید علی با اشاره به نقش صندوق ضمانت صادرات در کاهش رتبه ریسک کشور از 7 به 6 و امید به کاهش یک پله ای آن طی سه ماه آینده از 6 به 5 گفت: صندوق ضمانت صادرات ایران با رایزنی های مداوم با همتایان اروپایی خود به تلاش برای کاهش رتبه ریسک کشور ادامه داده است.
وی با اشاره به محاسن قابل استناد اقتصاد ایران در گفت و گوهای صندوق ضمانت صادرات یادآور شد: بزرگ بودن کشور ایران، ذخایر ارزی قابل توجه، نداشتن بدهی به سایر کشورها و همچنین سابقه خوب ایران در پرداخت های بین المللی از اویل انقلاب تا کنون باعث شده است که ما انتظار رتبه ریسک 2 یا 3 را داشته و برای بدست آوردن این حق تلاش کنیم. هرچند یکی از اصلی ترین دلایل بالا رفتن رتبه ریسک در ایران تحریم های بین المللی سال های گذشته بوده و وجود این تحریم ها در بخش های مختلف اقتصاد ایران از نفت و انرژی تا تجهیزات مورد نیاز صنعت و حوزه های پولی و مالی ریسک سرمایه گذاری در ایران را تا حد زیادی بالابرده بود اما، صندوق ضمانت صادرات اعتقاد دارد که با معرفی هر چه بهتر نقاط قوت اقتصاد ایران در عرصه بین المللی و تلاش برای کاهش ریسک در مبادلات تجاری می توان بخش زیادی از حقوق تضییع شده ایران را بازگرداند.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات درباره ریسک های موجود در بازار ایران برای حمایت سرمایه گذاری های خارجی در برابر ریسک های تجاری و غیرتجاری موجود در اقتصاد ایران گفت: اگر سرمایه گذار خارجی در چارچوب قوانین سازمان جلب حمایت از سرمایه گذاری خارجی بگنجد می تواند با استناد به مصوبه دولت، در صورت مصادره شدن که یک ریسک سیاسی است، در صورت عدم برخورد مناسب یا حتی عدم انتقال ارز از حمایت های دولت ایران برخوردار شود.
سید علی با اشاره به نحوه سرمایه گذاری ایرانی ها در خارج از کشور تصریح کرد: سرمایه گذاران ایرانی نیز در زمان سرمایه گذاری در خارج کشور، اقدام به برداشتن همزمان ِدو ریسک تجاری و ریسک اقتصادی کرده و تمام تلاش خود را برای آمادگی در مقابل خطرات تجاری و سیاسی پیش رو می کنند. بنابراین سرمایه گذاران خارجی نیز می توانند با خیالی راحت به انتقال سرمایه خود به ایران اقدام کرده و از حمایت های قابل توجه دولت در زمینه ریسک های تجاری و اقتصادی بهره مند شوند.
وی با اشاره به اینکه تفاوت فضای کسب و کار در ایران با استانداردها را می بیند تاکید کرد: با وجود عدم انطباق حداکثری استانداردهای کسب و کار ایران با مدل های موفق جهانی، اعتقاد راسخ دارم که ریسک ایران در منطقه از افغانستان، عراق، ترکیه و حتی عربستان کمتر بوده و امنیت داخلی ایران که از مرزها تا داخلی ترین نقطه کشور را در بر می گیرد نقطه اتکا و برتری ایران نسبت به کشورهای منطقه بوده و باید به عنوان یکی از اصلی ترین آیتم های کاهش رتبه ریسک به آن پرداخته شود.
مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به وضعیت کشورهای پیرامون ایران گفت: امنیت برقرار در کشور به اقتصاد کمک حتمی و قابل توجه ای را خواهد کرد، آنچه در این میان از اهمیت زیادی برخوردار است درک زمان مورد نیاز برای ایجاد تغییر جدی و تاثیر گذار در اقتصاد است. باید مد نظر داشت که نزدیک به 6 سال، ایران در سطح جهانی با انبوهی از سیگنال‌های منفی روبرو بوده و این سیگنال‌ها تاثیرات منفی خود را در داخل کشور نیز گذاشته بود.
سید علی با اشاره به اقتضائات امروزین کشور در بخش تجارت و جذب سرمایه گذاری های بین المللی تصریح کرد: نمی شود بارِسنگین جبران تبعات تحریم ها را تنها بر دوش قوه مجریه گذاشت و برای جبران خسارت های وارد شده و همینطور تسهیل جذب سرمایه گذاری های خارجی در کنارحمایت از کسب و کارهای ایرانی در زمینه تولید و صادرات، به اراده جدی هر سه قوه نیاز است. ایران برای تجارت آرام، روان و پر رونق به اراده هر سه قوه نیازمند است.
دولت به تنهایی قادر به کاهش ریسک ها نیست و همکاری و هماهنگی همه قوا را نیاز دارد، و تنها در این صورت است که دولت آنگونه که در جهان مرسوم است می تواند سرمایه گذاران خارجی را حتی بیشتر از سرمایه گذاران داخلی خود تکریم کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام