سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

دو راهی مصلی ـ شهر آفتاب
گروه ادب و هنرـ الهام عدیمی: بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌های امسال هم در مصلی به پایان رسید. نمایشگاهی که تا چند سال پیش به عنوان بخشی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی در خیابان سئول برگزار می‌شد. جایی که به لحاظ ایجاد ترافیک، محدودیت در رفت‌وآمد و کمبود امکانات برای جمعیت مخاطب بالا، همواره‌ دردسرهای زیادی ایجاد می‌کرد. همین مساله باعث شد تا نیاز به فضای نمایشگاهی در تهران به یک مساله مهم تبدیل شود. مشکلاتی که در نمایشگاه سئول وجود داشت باعث شد تا برخی از نمایشگاه‌های عمومی‌تر به مصلی بروند و قرار بود این میزبانی، موقت باشد چرا که براساس گفته‌ها، دو فضا برای محل نمایشگاه در نظر گرفته شده بود، یکی شهر آفتاب و دیگری فضایی در منطقه 22 تهران که قرار بود یکی از بزرگترین فضاهای چندمنظوره برای پایتخت باشد و محل برگزاری نمایشگاه هم در آن در نظر گرفته شود.
نمایشگاه مطبوعات هم از همین نمایشگاه‌هایی بود که پس از جدایی از نمایشگاه کتاب، به مصلی آمد و از آن پس، مصلی هر ساله میزبان بخش بزرگی از خانواده مطبوعات ایران است.
اما چندی پیش و با به پایان رسیدن کار ساخت مجموعه شهر آفتاب در فاصله‌ای حدودا 10 کیلومتری از تهران، براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مقرر شد تمامی نمایشگاه‌های پربازدید از این پس به شهر آفتاب منتقل شوند تا از نظر ترافیک و شلوغی مساله‌ای برای شهروندان ایجاد نشود. کلید آغاز به کار شهر آفتاب هم اردیبهشت ماه امسال با نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خورد. شهر آفتاب میزبانی نسبتا قابل قبولی به ناشران ارائه کرد، اگر چه کمبودهایی هم داشت که برای سال اول می‌شد از آنها چشم پوشید. تا این‌که با نزدیک شدن به برگزاری زمان نمایشگاه مطبوعات، بحث انتقال این نمایشگاه هم به شهر آفتاب بار دیگر مطرح شد.
با پایان یافتن بیست‌ودومین نمایشگاه مطبوعات، محمدباقر قالیباف، شهردار تهران در اینستاگرامش به انتقاد از محل برگزاری آن در مصلی بزرگ امام خمینی(ره) پرداخت. قالیباف در این یادداشت خواستار توجه به مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر برگزاری نمایشگاه های پربازدید در مجموعه شهر آفتاب شد. او در یادداشتش نوشته است: «نقش رسانه‌ها در آگاهی‌بخشی و پیشرفت جامعه انکارناپذیره، خیلی علاقه داشتم که بین اهالی رسانه و در جشن سالانه‌ آنها در نمایشگاه مطبوعات و رسانه‌ها شرکت می‌کردم اما برغم میل باطنی بدلیل پایبندی به قواعد و مقررات شهر که ضامن سلامت، پاکیزگی و آرامشه، از حضور در جمع این عزیزان محروم شدم.»
قالیباف دراین یادداشت آورده است: «با احداث مجموعه شهرآفتاب و مصوبه شورای اسلامی شهر تهران مقرر شد همه‌ی نمایشگاه‌های پربازدید در این مکان برگزار بشه، رعایت این مصوبه و مقررات مشابه اونه که در کاهش ترافیک و آلودگی شهرمون موثره. ای کاش دولت محترم هم به قانون احترام می‌گذاشت و این نمایشگاه‌ و نمایشگاه‌های مشابه، که پربازدید هستند را در شهر برگزار نمی‌کرد. علاوه بر اون مصلی کار ویژه خودش رو داره و جای برگزاری نمایشگاه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی نیست. وقتی ما متولیان امر و مسوولان به قانون و حقوق مردم احترام نگذاریم چه توقعی از شهروندان می‌توانیم داشته باشیم؟ دیروز اختتامیه نمایشگاه مطبوعات بود. ضمن تشکر و قدردانی از زحمات تلاشگران عرصه رسانه آرزو می‌کنم که در زمینه رسالت‌شون برای آگاهی‌بخشی و حل معضلات فراگیر آحاد مردم از طریق پیگیری موضوعات از متولیان امر برای اجرای دقیق تکالیف و رعایت قانون موفق باشن. به امید پیشرفت و سربلندی ایران اسلامی.»
با این حال برگزاری نمایشگاه کتاب و مطبوعات چندان هم قابل قیاس نیستند و تفاوت‌های بسیاری با هم دارند. در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با رویدادهای متفاوت‌تری نسبت به رسانه‌ها روبه‌رو هستیم، رونمایی از کتاب‌های جدید، حضور چهره‌های فرهنگی، ادبی و اهل قلم که در نشست‌های تخصصی حضور دارند و گاه سخنرانی می‌کنند، برنامه امضای کتاب و به ویژه فروش کتاب با تخفیف‌های ویژه باعث می‌شود تا جمعیتی چندین میلیونی به آن مراجعه کنند. این افراد علاوه بر تهران از دیگر شهرها هم به نمایشگاه می‌آیند. اما در نمایشگاه مطبوعات مساله فروش جایگاهی ندارد. شاید تنها مساله اشتراک‌گیری نشریه‌ها باشد اما مهمترین دغدغه نمایشگاه مطبوعات، دید و بازدیدهای رسانه‌ایست. جایی که ارتباطی دو طرفه میان مخاطب با رسانه شکل می‌گیرد و از سوی دیگر حضور چهره‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، هنری و دیگر اقشار و دیدار با خبرنگاران است. از سوی دیگر خبرنگاران در این رویداد با یکدیگر ارتباط دوباره‌ای برقرار می‌کنند تا درباره مسائل و مشکلات خود صحبت کنند.
همین جا بود که وقتی صحبت از انتقال محل برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها به شهر آفتاب مطرح شد، برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که اگر تغییری در محل برگزاری این نمایشگاه رخ بدهد، در آن شرکت نمی‌کنند یا حضوری کمرنگ خواهند داشت و دلیل آنها علاوه بر مساله مسافت، موارد گفته شده، است.
از سوی دیگر با توجه به این‌که مصلی،‌ محلی تخصصی برای برگزاری نمایشگاه نیست اما چندین سال میزبانی نمایشگاه‌ها را داشته و این محل اجاره‌بها دریافت کرده، به این درآمد مالی وابسته شده است و این امر باعث شکل‌گیری فضایی رقابتی در میزبانی نمایشگاه‌ها میان شهرآفتاب و مصلی شده است. اگر چه شاید این رقابتی شدن باعث کاهش میزان اجاره‌بهای هر یک از این مکان‌ها باشد.
حالا باید دید سال آینده چه کسی برنده این رقابت بر سر برگزاری نمایشگاه بیست‌وسوم مطبوعات و خبرگزاری‌ها خواهد بود؟


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام