سرمقاله

نشانی اشتباه کاخ سفید

رضا دهکی

گروه سیاسی- عادل فتح اللهی: چندی است که بحث احتمال رد صلاحیت آقای روحانی در فضای رسانه‌ای به ویژه از سوی رسانه‌های جریان رقیب دولت یازدهم مطرح شده و این فضا به شکلی فزاینده رو به تزاید است. با توجه به زودهنگام بودن این بحث که حتی سبب شد دولت به صورت رسمی اعلام موضع کند، این سوال مطرح است که چرا و چگونه این فضا طرح و با چه اهدافی دنبال می‌شود.
علی صوفی در این باره به «ابتکار» گفت: می‌خواهند کاری کنند که آقای روحانی اصلا خودش ثبت‌نام نکند و بنابراین اگر این را نمی‌خواستند لازم نبود از الان شروع کنند.
روحانی، تنها کاندیدای جدی انتخابات ریاست جمهوری
این سیاستمدار اصلاح‌طلب درباره فضاسازی در مورد احتمال رد صلاحیت از جانب اصولگرایان بیان می‌کند که اصولگرایان متاسفانه انتخابات را به شیوه رقابتی نمی‌پسندد و چون خودشان را در عرصه رقابت موفق نمی‌بینند این را ابزاری برای حذف و تخریب رقیب خود استفاده می‌کنند. وی با بیان اینکه اصولگرایان همیشه از شرایط به وجود آمده از رد صلاحیت اصلاح‌طلبان به کرات استفاده کرده‌اند، ادامه داد: اصولگرایان برای این که بتوانند خود را پیروز میدان کنند، یکی از برگ‌های برنده‌شان همین رد صلاحیت‌ها است که از آن استفاده می‌کنند. وی همچنین در مورد رویکرد اصولگرایان درباره حسن روحانی افزود: انتخابات ریاست جمهوری یک کاندیدای جدی دارد و آن هم رییس‌جمهوری فعلی است. روحانی مستقل بوده، ولی رییس‌جمهوری شدنش خواست اصولگرایان نبوده است. اساسا رییس‌جمهور شدن آقای روحانی را خیلی‌ها بر نتابیدند و این را نقض حاکمیت خوشان دانستند، حاکمیتی که در دولت گذشته 8 سال و در مجلس گذشته 12 سال ادامه داشت. طبیعی است که انتخابات پیش رو برای اصولگرایان فرصتی است که بتوانند جلوی دو دوره‌ای شدن ریاست جمهوری روحانی را بگیرند.
می‌خواهند کاری کنند که روحانی اصلا خودش ثبت‌نام نکند
صوفی در مورد اهداف این گونه اقدامات بیان کرد: نکته اول این است که آنها به دنبال امید دادن به وابستگان فکری خودشان هستند و این را مدت‌هاست که شروع کردند و تلاش دارند رییس‌جمهوری را یک دوره‌ای کنند. این به این دلیل است که کاندیدای ندارند که بتواند با روحانی رقابت کند. بهترین راه آنها این است که با کنار زدن روحانی به جناح مقابل یعنی اصلاح‌طلبان، اعتدال‌گرایان و تحول‌خواهان پیام بدهند که آقای روحانی نمی‌تواند کاندیدای شما باشد، بروید به دنبال کسی دیگر و با این روش می‌خواهند زمینه‌سازی کنند. نکته بعدی اینکه به خود آقای روحانی این پیام را بدهند که وارد عرصه انتخاباتی نشو و ثبت‌نام نکن. اگر روحانی ثبت‌نام نکند دیگر انتخابات هزینه زیادی برای آن‌ها ندارد و آنها آنچه ایده‌آل‌شان است را بدون هزینه به دست می‌آورند. وی در مورد اینکه چرا آقای روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی در مورد اینکه کاندیدا می‌شود سکوت را اتخاذ کرد نیز گفت: این فضاسازی برای این است که آقای روحانی همچنان که در این مصاحبه تلویزیونی در پاسخ این سوال که آیا کاندیدا می‌شوید سکوت کرد. می‌خواهند کاری کنند که آقای روحانی اصلا خودش ثبت‌نام نکند. اگر این را نمی‌خواستند لازم نبود از الان شروع کنند و اجازه می‌دادند روحانی ثبت‌نام می‌کرد و بعد رد صلاحیت می‌کردند. همه اینها برای این است که بتوانند برای ادامه کار این دولت و برای ادامه این وضعیتی که مردم با حضور در پای صندوق‌های در سال 92 و 94 به وجود آوردند یک فضای یاس و نا امیدی را به جامعه القا کند.
روحانی باید افشاگری کند
صوفی در مورد شیوه مواجهه روحانی با وضعیت فشار رسانه‌ای اصولگرایان بیان کرد: البته آقای روحانی باید کار خودش را انجام بدهد. نظرم این است که باید از طریق دولت و واحد اطلاع‌رسانی‌اش با این جوسازی‌ها برخورد شود و نه خود آقای روحانی. به هر ترتیب در دولت سخنگو و تیم اطلاع‌رسانی وجود دارد. با توجه به وجود فضای مجازی، دولت از این موقعیت استفاده کند و نسبت به این ترفندها افشاگری کند. صوفی در این مورد که اگر این فشارها سبب بازماندن روحانی از کاندیداتوری شود، چه اتفاقی خواهد افتاد نیز اظهار کرد: روحانی اگر بخواهد موانع موجود، وضع فعلی و چالش‌هایی که برای دولت به وجود می‌آورند را افشا کند و به مردم به صورت مستقیم اعلام و روشنگری کند خدمت بزرگی به جامعه کرده است ولو اینکه ایشان نخواهد رییس‌جمهور شود. وی همچنین با تاکید بر موضع اصلا‌ح‌طلبان نسبت به حمایت از روحانی ادامه داد: اصلاح‌طلبان تا به حال هوشمندانه عمل کردند و هیچ تردیدی از حمایت آقای روحانی ندارند و احیانا اگر حرفی باشد در قالب یک سری مطالبات با آقای روحانی در میان می‌گذارند ولی آقای روحانی را مجبور نمی‌کنند که در قالب یک ائتلاف بله یا نه بگوید که بالاخره برایش هزینه داشته باشد. اصلاح‌طلبان از روحانی حمایت می‌کنند و مهم‌ترین نکته همین است. تیم آقای روحانی باید دست از محافظه‌کاری بردارد و دولت باید به میدان بیاید. بالاخره یکی از اهداف دولت همین هست که بیاید و به مردم خدمت کند این شفاف‌سازی یکی از همین خدمت‌ها است یعنی اینکه مردم را در جریان امور قرار دهند. صوفی با تاکید بر اینکه نمی‌توان روش‌های احتمالی اصلاح‌طلبان در صورت کناره‌گیری یا رد صلاحیت روحانی را پیش‌بینی کرد گفت: ما نمی‌دانیم که مخالفان دولت می‌خواهند چه پرونده‌های برای روحانی یا برای اطرافیانشان درست کنند، با این حال تا کنون یک سری مسائل از جمله بحث حقوق‌های نجومی، ناکارآمدی برجام و و یکی دو کلمه‌ای که ظریف در کمسیون امنیت ملی گفته بود را دستاویز قرار دادند. اصولگرایان برنامه‌های دیگری هم دارند و مثلا در مورد برادر رییس‌جمهوری در رسانه‌ها مطلب سوء می‌نویسند. اینها مشخص می‌کند ترفندهایی که در دست دارند از این نوع است. وی در آخر با بیان اینکه اصولگرایان با نسبت دادن فساد مالی و ناکارآمدی به دولت و خیانت دولت در برجام یادآور شد: اینها مواردی است که آنها در برنامه‌هایشان دارند و قطعا کسانی نیستند که اگر چیزی داشته باشند از استفاده آن امتناع کنند یا اینکه اگر چیزی در دست ندارند اتهامی نسازند و تجربه نشان داده که اتهامی می‌سازند. در آستانه انتخابات معمولا از این شیوه استفاده می‌شود ولو اینکه تاثیر مقطعی داشته باشد و بعد از انتخابات مشخص شود که این موارد واهی بوده، اما نتیجه را در انتخابات گرفته‌اند. به هر حال توجه به این مورد مهم است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام