EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 05 خرداد 1397   Saturday 26 May 2018

سرمقاله

شروطی برای توافق نکردن!

محمدعلی وکیلی

ویژه «شناسنامه انقلاب» - ژوبین صفاری: آیت الله هاشمی رفسنجانی در شرایط دشواری، اولین کابینه خود را در سال 68 تشکیل داد که این دشواری مربوط به پایان جنگ بود. همان‌طور که دولت سوم و چهارم نیز اداره کشور را در شرایط دشواری پیش برده بود، دولت پنجم نیز که پس از پایان جنگ بر سر کار آمد کار خود را در شرایط ویژه‌ای آغاز کرد که بدون تردید نام دولت «سازندگی» نیز بر همین اساس انتخاب شد. به عبارتی می‌توان گفت «سازندگی» ماموریت هر دولتی است که پس از جنگ روی کار می‌آید.
هاشمی رفسنجانی اقداماتی نظیر خصوصی‌سازی، رشد صنایع سبک و سنگین و همچنین بازگشایی بورس تهران را در پیش گرفت. و از طرفی با کمبود منابع مالی بعد از دوران جنگ برای تحقق توسعه مواجه بود. او اما در این مسیر توانست به توسعه زیرساخت های کشور بپردازد. اقداماتی که اگر چه اثرات لحظه ای و آنی نداشت اما در بلند مدت علیرغم تمام مشکلات این زیرساخت ها به کمک کشور آمدند. خسارات 8 سال جنگ تحمیلی حدود 1000 میلیارد دلار بود در حالی که در آمد کشور در برخی از دوره ها به 10 میلیارد دلار هم نمی رسید. با این همه هاشمی قصد داشت تا با ایجاد بازار آزاد و رقابتی و ورود سرمایه گذاران داخلی و خارجی بتواند به اقتصاد رونق ببخشد. هر چند برخی کارشناسان معتقدند ایده های اقتصادی هاشمی رفسنجانی به دلایل مختلفی نتوانست محقق شود، اما در مقابل برخی دیگر عصر اقتصادی دوران سازندگی را دوره خردگرایی اقتصادی می دانند. احمدحاتمی‌یزد کارشناس و فعال اقتصادی به خبرآنلاین درباره شاخصه‌های اقتصادی دوران ریاست‌جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی می گوید:"سازندگی در آن دوران با خردگرایی و تعقل همراه بود و با تاکید وی از رفتارها و تصمیمات احساسی و بدون فکر پرهیز می‌شد". وی می افزاید:" کشور در آغاز دوران ریاست‌جمهوری مرحوم هاشمی با انبوهی از خرابی‌ها و نیازها مواجه بود که همه آنها نیازمند بازسازی بود. نکته مهم اما این است که کابینه در آن دوران با هدایت شخص رئیس‌جمهور برای بازسازی‌های لازم سراغ راحت‌ترین روش یعنی واردات نرفت بلکه شروع به ساخت کارخانه‌ها و زیرساخت‌های مولد کردند. کارخانه‌های سیمان، فولاد، آلومینیوم و... بسیاری در آن دوران ساخته شد که همچنان در کشور مشغول فعالیت هستند".
اقتصادی که هاشمی از نو ساخت
در دهه دوم پس از انقلاب اسلامی و یک سال پس از پایان جنگ دولت برنامه اول توسعه را با انتخاب استراتژی آزاد سازی اقتصادی و بازسازی آغاز نمود. این برنامه در بهمن 68 به تصویب رسید و هدف های کلی آن عبارت بودند از بازسازی و تقویت ظرفیت دفاع ملی ، بازسازی مراکز تولیدی، ایجاد رشد اقتصادی با محوریت بخش کشاورزی و مهار تورم، تامین عدالت اجتماعی، تامین حداقل نیازهای اساسی مردم تعیین و اصلاح الگوی مصرف و اصلاح سازمان و مدیریت اجرایی و قضایی کشور (قانون برنامه اول توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران) همچنین اجرای اولین برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی بعد از انقلاب در این دولت انجام گرفت. سیاست باز اقتصادی و وضع قوانین ضد انحصار از جمله اقدامات موثر وی بوده است.
یحیی آل اسحاق وزیر بازرگانی دولت سازندگی به «ابتکار» می گوید: ساخت و بازسازی جاده ها، سد ها، پتروشیمی، ذوب آهن و اکثر زیر ساخت هایی که امروز شاهد آن هستیم نطفه و پایه های آن در دوران آقای هاشمی با تمام محدودیت ها بسته شد. این اقدامات بازتاب ها و فشارهای اجتماعی فراوانی را برای شخص آقای هاشمی به همراه داشت که با تمام این فشارها صبوری زیادی برای آن به خرج می داد.
بسیاری از طرح‌های معدنی میراث دوران سازندگی است
رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران می گوید: خیلی از طرح‌هایی که امروز به مرحله افتتاح و بهره‌برداری می‌رسد از زمان دولت سازندگی شروع شده‌اند که آخرین آنها تیتانیوم کهنوج بود که هفته‌های گذشته توسط معاون اول رئیس‌جمهور کلنگ‌زنی شد. پروژه طرح‌های توسعه فولاد مبارکه نیز که امروز یکی یکی به بهره‌برداری می‌رسند یا طرح‌های توسعه ذوب‌آهن که در حال تولید هستند و همچنین طرح‌های توسعه صنعت مس که امروز از بازدهی آنها بهره‌مند هستیم و دیگر مواردی که از دولت آیت‌الله هاشمی به جای مانده که اگر بخواهیم لیستی از آنها را ارائه کنیم، بسیار طولانی خواهد شد.
وی افزود: تمام این طرح‌ها در حالی امروز از آن دوران به جا مانده که باید حواسمان به این باشد که آن زمان در دوران پس از جنگ قرار داشتیم و در حال بازسازی کشور بودیم و دولت نیز از وضع مالی خوبی برخوردار نبود اما توجهی که به پروژه‌های عمرانی و صنعت و معدن می‌شد، باعث شد تا دستاوردهای امروز رقم بخورد.
آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی سواد مدرن را توسعه داد
حمدصادق مشایخ گفت:«آیت الله هاشمی رفسنجانی، با تاسیس دانشگاه ها، دلش می‌خواست دانشجوها در کشور بمانند و به دانشجوها احترام می‌گذاشت.»
محمدصادق مشایخ، رییس سابق کمیسیون اقتصادی مجمع امور صنفی تهران که از دوستان نزدیک آیت الله هاشمی رفسنجانی است، در گفت وگو با خبرآنلاین گفت:«ویژگی که به آقای رفسنجانی برتری داده بود، عظت روح او بود. برای مردم دل می سوزاند. آرزوهای زیادی برای آبادانی این کشور داشت. اولین کاری که به طور جد دنبال می کرد،بیمه کردن همه مردم بود تا بیمارستان‌ها برای جذب بیماران رقابت نکنند.»
وی افزود: «مهمترین و بزرگترین اقدام او توسعه نظام دانشگاهی است.او خیلی ها را با تاسیس دانشگاه آزاد دانشگاهی کرد. درواقع سواد مدرن را او در ایران توسعه داد. مترو را وارد کشور کرد.»
مشایخ عنوان کرد:« آقای رفسنجانی آرزوی توسعه رشد اقتصادی و علم برای ملت ایران داشت. او از افراد دروغ گو و مفسد متنفر بود. بسیار نگران فساد کشور بود. پس از دولت نهم و دهم، اقتصاد کشور از قاچاق و فقر بیشترین رنج را برد. آقای رفسنجانی از نتایجی که در دولت نهم و دهم بر اقتصاد ایران تحمیل شد،بسیار ناراحت بود با این حال برای بازگشت به شرایط پیش از سال 84 به دولت کمک کرد»
وی ادامه داد: «او همیشه علاقه داشت دریای‌خزر و خلیج فارس به یکدیگر وصل شود،تا مناطق‌کویری کشور آباد شود.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام