EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 06 خرداد 1397   Sunday 27 May 2018

سرمقاله

خاورمیانه و هیولای مداخله خارجی

جهانبخش محبی نیا

بررسی دیدگاه های اقتصادی آقای هاشمی به روند مسائل کشور در بعد از انقلاب بر می گردد. در این تاریخ شرایط انقلاب، جنگ، بعد از جنگ را داشتیم. از خصوصیات آقای هاشمی این بود که به خوبی خود را با اقتضائات زمانی، مکانی و مصلحت کشور تطبیق می داد. این شناخت در عین حال با جامعیت نیز همراه بود. ایشان صاحب ابداع و ابتکار در اکثر حوزه ها مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و امور بین الملل بود. آقای هاشمی در حوزه اقتصاد هم اقتضائی عمل می کرد. در شرایط جنگ لازم بود شیوه اداره اقتصادکشور، جنگی باشد. ایشان جانشین فرمانده کل قوا بود بنابراین تدارک و لجستیک جنگ را اولویت خود قرار داده بود و با یک برنامه ریزی دقیق در تمام نهاد ها و وزارت خانه ها نهادی به نام معاونت جنگ تاسیس کرد، که در حیطه هر وزارت خانه هدایت امکانات و شرایط درمسیر جنگ بود. در آن شرایط اولویت نظام بر جنگ بود لذا علیرغم تمام محدودیت هایی که در شرایط جنگ و تحریم ها داشتیم، برنامه ریزی دقیقی صورت گرفت تا از این مرحله عبور کنیم. بعد از جنگ با چندین موضوع روبرو بودیم. یک بخش مربوط به بازسازی ویرانی های جنگ بود که بر اساس برآوردهای آن زمان حدود 1000 میلیارد دلارخسارت جنگی دیدیم. پالایشگاه ها، پل ها، نیروگاه ها، سد ها و شهرها و روستاهای ما تحت تاثیر 8 سال جنگ عظیم، آسیب های فراوانی دیدند که نیاز به سازندگی و ترمیم داشت. بخش دیگر اما مردم بودند که دوران 8 ساله جنگ را گذرانده بودند که انتظارات انباشته ای برای تجربه زندگی راحت تر داشتند. انتظارات مردم در موردنیازها و رفاهشان با دوران جنگ متفاوت بود. از طرف دیگر باید برای توسعه کشور برنامه ریزی می کردیم. همه این نیازها با نبود امکانات روبرو بود. در برخی از دوره ها کل درآمد ارزی مان 10 میلیارد دلار بیشتر نبود و این مبلغ به شکل یوزانس و 6 ماهه به کشور پرداخت می شد. مدیریت همه این موارد برای اقتصادی که نیاز به رشد و توسعه نیز داشت یک برنامه ریزی دقیق و مدیریت قدرتمندی را می طلبید که آقای هاشمی در مقاطع مختلف از آن بهره مند بود.
طراحی، اجرا و مدیریت اقتصاد در این دوره به خصوص بازتاب هایی که داشت کار دشواری بود. ما در آن زمان پولی برای سرمایه گذاری نداشتیم.راه هایی مانند کم کردن واردات و مواد مصرفی به کار رفت و به جای آن ماشین آلات صنعتی وارد کشور شد که نه همان لحظه بلکه 4 سال بعد جوابگو بود. فشار روی عرضه، تمرکز بر روی توسعه و نبود منابع نیازمند مدیریت و صبر بود که آقای هاشمی از آن بهره برده بود. ساخت و بازسازی جاده ها، سد ها، پتروشیمی، ذوب آهن و اکثر زیر ساخت هایی که امروز شاهد آن هستیم نطفه و پایه های آن در دوران آقای هاشمی با تمام محدودیت ها بسته شد. این اقدامات بازتاب ها و فشارهای اجتماعی فراوانی را برای شخص آقای هاشمی به همراه داشت که با تمام این فشارها صبوری زیادی برای آن به خرج می داد.
هر کدام از اقدامات ایشان از جهات مختلف فشارهایی را به همراه داشت که تحمل آن نیازمند سینه گشاده و سعه صدری بود که با هر کس با ادبیات خودش برخورد کند که یکی از خصوصیات مهم آقای هاشمی بود که در طول زندگی شان آن را تمرین کرده بودند. آقای هاشمی 7 بار به زندان رفت و تحت شکنجه های فراوانی نیز قرار گرفت اما صبوری را از این سختی ها آموخت.
* وزیر بازرگانی دولت سازندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام