EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 06 خرداد 1397   Sunday 27 May 2018

سرمقاله

خاورمیانه و هیولای مداخله خارجی

جهانبخش محبی نیا

ازابتدای تاریخ انقلاب اسلامی که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را شناختیم تا ملاقاتی که هفته‌های اخیر با ایشان داشتیم، همیشه ارتباط میان اصولگرایان با او وجود داشته و نگاه ایشان به مسائل انقلاب نگاهی پدرانه بود و نمی‌توان هاشمی رفسنجانی را در حزب یا جناحی خاص تعریف کرد؛ چرا که همیشه از جایگاه انقلاب به مسائل نگاه کرده‌اند و تمامی جناح‌های سیاسی نیز ارتباط خود با او را حفظ کردند. در حوادث سال 84 نیز به این ترتیب نبود که اصولگرایان از هاشمی رفسنجانی کناره گرفتند بلکه در این سال اختلاف نظرهایی در بحث مدیریت کشور مطرح بود که به هرحال بخشی از جریان اصلاح‌طلب و گروه‌های سیاسی مختلف سعی کردند با مصادره آقای هاشمی به نفع خودشان، وی را از دیگران جدا کنند که ایشان با تدبیر و درایت، مانع از این کار شدند تا جناح خاصی نتواند ایشان را مصادره کنند. باید بگویم که آقای هاشمی از موضعی پدرانه به جریان‌های سیاسی نگریسته و همواره با تمامی احزاب سیاسی تعامل داشته‌اند، به علاوه‌ اینکه نقش اصلی در حزب جمهوری و شکل گیری انقلاب اسلامی نیز به عهده ایشان بود. حتی بعد از سال 84، شاید بسیاری انتظار داشتند که رهبری در پیام خود درآن زمان که نامی از خناسان می برند، هاشمی را از انقلاب و رهبری جدا کنند که موفق نشدند.
هاشمی رفسنجانی را در هفت دوره می توان تعریف کرد؛ قبل از سال 42 ایشان در قم علیه رژیم ستم شاهی فعالیت می‌کرد و از همان زمان منشا تحولات بسیاری در بحث انقلاب بود. دوره بعد، پس از سال 42 بود که همراه امام(ره)، نهادهای انقلابی را شکل داده و مبارزات علیه شاه را سازماندهی و تشکیلاتی کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی آیت‌الله هاشمی در پیروزی انقلاب و در شورای انقلاب، نقش بسیار مهمی برعهده داشت، آقای هاشمی کارهای تشکیلاتی، سازمانی و حاکمیتی زیادی در ذهن داشت و از همان ابتدا برای شکل گیری جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد. دوره بعدی را به اعتقاد خود هاشمی رفسنجانی، « دوران عبور از بحران» می‌نامیم که کتاب خاطراتش هم در همین زمان چاپ شد. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، کشور با بحران‌های بسیاری دست و پنجه نرم کرده است؛ از جریان‌های نفاق گرفته تا بنی صدر و تهاجم آمریکا به ایران و نهایت لانه جاسوسی. در چنین شرایطی این هاشمی رفسنجانی بود که نقش مهمی را در مدیریت صحنه ایفا کرد و همراه با یاران امام(ره) و مقام معظم رهبری توانستند کشور را از بحران هایی که هرکدام از آنها می‌توانست یک کشور را سرنگون کند، عبور دادند. بعد عبور از بحران، دوران جنگ آغاز می‌شود و او مهم‌ترین عامل شکل‌گیری دفاع مقدس و شورای دفاع بود؛ پیروزی ایران، ساماندهی نیروهای مسلح جز با همراهی و همفکری هاشمی رفسنجانی امکان‌پذیر نبود؛ ایشان نقش بی‌بدیلی در این میان داشتند.
به دوران سازندگی می‌رسیم، او امیرکبیر بود و سردار سازندگی. پس از خرابی‌های دوران جنگ، زیرساخت‌هایی که ایشان به مرحله اجرا در آوردند و اقدامات آقای هاشمی یکی از مهمترین اقداماتی بود که در تاریخ ایران ثبت شده و می توان گفت بسیاری از پروژه‌های کشور مرهون دوران سازندگی هاشمی رفسنجانی است. پس از دوران سازندگی، دورانی بود که فعالیت ایشان در خبرگان رهبری آغاز شد و اقداماتی که ایشان در تعیین رهبری در خبرگان انجام دادند و آشکار است که مواضع رفسنجانی نسبت به رهبری چگونه بوده و چطور عمل کرده‌اند.
* دبیرکل حزب سبز


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام