EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 03 فروردین 1397   Friday 23 March 2018

سرمقاله

ایران صفی اصفیا و وظایف ایران دوستان

محمدصادق جنان صفت

گروه سیاست خارجه: ششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به سرپرستی معاونان وزیر خارجه ایران و معاون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا به منظور بررسی مسائل مطرح شده از سوی ظریف در نامه‌ای به فدریکا موگرینی در وین تشکیل شد.
ریاست هیئت 1+5 در کمیسیون مشترک به عهده هلگا اشمید بود و ریاست طرف ایرانی را سیدعباس عراقچی به‌عهده داشت. این نشست در هتل کوبورگ آغاز شد ولی پیش از آن، یک جلسه دیگر میان عراقچی و تخت‌روانچی با اشمید برگزار شد. معاون ظریف و موگرینی پیش از آغاز نشست دو بار دیدار کردند. به طور معمول این جلسات برای هماهنگی طرح مباحث در نشست کمیسیون برگزار می شود. همچنین ششمین نشست کمیسیون مشترک ایران و 1+5 به درخواست 26آذر - 16 دسامبر- محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و برای بررسی بدعهدی های آمریکا و تمدید قانون ایسا برگزار می‌شود. روز گذشته نشست کارگروه اجرایی کردن لغو تحریم‌ها با حضور هیئت‌های کارشناسی از ایران و آمریکا در وین برگزار شد. در گفت‌وگوهای کارشناسی در قالب کارگروه اجرایی کردن لغو تحریمها، اسماعیل بقایی دبیر ستاد ‌پیگیری اجرای برجام در وزارت امور خارجه ریاست هیئت کارشناسان ایران را به‌عهده داشت. آمریکا چندی پیش قانون تحریم‌های ایران (ایسا) را برای سومین دهه تمدید کرد اما مدتی بعد با دستور رییس‌جمهوری این کشور و وزارت امور خارجه اجرای این قانون در بخش‌هایی که برجام مشخص شده‌است، متوقف شد. با این حال ایران نفس تمدید این قانون را از موارد نقض حقوقی برجام دانست و در واکنش به این اقدام رییس جمهوری کشورمان در نامه‌های جداگانه به محمد جواد ظریف و علی‌اکبر صالحی دستور داد، نسبت به اجرای مراحل پیش‌بینی شده در برجام برای رسیدگی به موارد ‏نقض، اقدام کرده و دیگر پیگیری‌های حقوقی و بین‌المللی لازم را نیز به‌طور جدی معمول دارد.‏ روحانی هم‌چنین در دستوری جداگانه به رییس سازمان انرژی اتمی نسبت به برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت پیشران هسته‌ای جهت بهره‌گیری در حوزه حمل‌ونقل دریایی، با ‏همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی و مطالعه و طراحی تولید سوخت مصرفی پیشران هسته‌ای، با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی اقدام کند. کمیسیون مشترک ایران و ١+۵ درحالی تشکیل شد که طی هفته‌های اخیر کریمی قدوسی با انتشار ناقص و گزینشی بخشی از سخنان وزیر امور خارجه در نشست با اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، عراقچی و مذاکره کنندگان ایرانی را در موقعیت دشواری قرار داد. ظریف در این دیدار از نقاط قوت و ضعف طرف خودی در موضوع تمدید قانون آیسا برای نمایندگان صحبت کرد.
سیدعباس عراقچی درخصوص برگزاری نشست‌های دوجانبه و کارشناسی برای لغو تحریمها گفت: درسازوکارهای داخل برجام اگر کشوری نسبت به نقض برجام شکایت داشته‌باشد، اول باید مشورتهای دوجانبه صورت بگیرد که این مشورتها در سطح کارشناسی بین کارشناسان ما و تیم آمریکایی انجام می‌شود. رییس ستاد پیگیری اجرای برجام ادامه داد: پس از آن کمیته کاری مربوط به رفع تحریمها باید در سطح کارشناسی جلسه بگذارد که بعد از مذاکرات کارشناسی با آمریکا این کار انجام خواهدشد و نتیجه بررسی‌های کارشناسان به جلسه کمیسیون مشترک ارائه می‌شود. وی در خصوص برگزاری نشست دوجانبه با آمریکایی ها اظهار کرد: طبق برجام اول باید نشست دوجانبه انجام شود و کشوری که مدعی است برجام نقض شده با کشوری که برجام را نقض کرده گفت‌وگوی دوجانبه داشته باشند. اگر موضوع حل نشد به کمیته کاری می‌روند و اگر موضوع در کمیته کاری هم حل نشد، به کمیسیون مشترک مراجعه می‌کنند. این نشست در سطح معاونان بود و سیدعباس‌عراقچی معاون وزیر خارجه از ایران و هلگا اشمید به نمایندگی از فدریکا موگرینی نماینده عالی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند. هلگا اشمید روز گذشته با انتشار پیامی در توییتر هدف از برگزاری کمیسیون مشترک برجام به ریاست اتحادیه اروپا بین ایران و 1+5 را بررسی اجرای برجام و نامه وزیر امور‌خارجه ایران عنوان کرد. وی پیش از این نیز در پیامی توییتری بر عزم اتحادیه اروپا بر ادامه اجرای برجام تاکید کرده‌بود. چندی پیش وزیرامور خارجه ایران با ارسال نامه‌ای رسمی به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار برگزاری جلسه کمیسیون مشترک برجام جهت رسیدگی به اقدام آمریکا در تمدید تحریم‌ها علیه ایران شده‌بود.
مذاکره هیئت‌های کارشناسی ایران با روسیه، چین و آمریکا درباره برجام
همچنین هیئتهای کارشناسی ایران با هیئت‌های فنی و کارشناسی روسیه، چین و آمریکا در چارچوب چگونگی اجرای برجام مذاکره کردند. نشست کارشناسی ایران و ۱+۵ در چارچوب اجرای برجام دوشنبه گذشته در هتل کوبرگ وین برگزار شد. همچنین نشست کارگروه اجرایی‌کردن لغو تحریم‌ها هم برگزار شد. علاوه بر این هیئت کارشناسی کشورمان پیش از نشست کارگروه تحریم‌ها به طور جداگانه با هیئت‌های کارشناسی چین، روسیه و ایالات متحده آمریکا مذاکره کرد.
نماینده روسیه: برجام به شکلی بسیار موثر در حال اجراست
در حالی که ایران و کشورهای 1+5 برای بررسی نقض برجام از سوی آمریکا نشست برگزار کردند، نماینده دائم روسیه در سازمانهای بین‌المللی با بیان اینکه هیچ کس نمی‌داند موضع رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال توافق هسته‌ای چیست، گفت: ایران و 1+5 روی اجرای توافق تمرکز کرده‌اند. ولادیمیر ورونکوف در گفت‌وگو با خبرگزاری تاس با اشاره به دیدار معاونان ایران و گروه 1+5 در دهم ژانویه در وین برای بررسی اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: نتایج اجرای برجام گزارش خواهد شد و مسائل کنونی مربوط به اجرای توافق نیز در این نشست بررسی می‌شود. ورونکوف همچنین در پاسخ به سوالی درباره اقدام واشنگتن برای تمدید تحریم های ایران برای یک دوره ده ساله دیگر گفت که تهران و واشنگتن همچنان درباره این مسئله رایزنی خواهند کرد. روسیه توافق هسته‌ای را سندی برای حفظ ثبات در ابعاد جهانی‌اش می داند و بر این باور است که تمدید این تحریم‌ها تاثیری بر اجرای برجام نخواهد داشت. وی ادامه داد: این سند خود به شکلی موثر نشان داد که چرا ما نمی‌خواهیم شاهد بروز هیچ گونه مشکلی در ارتباط با اجرای برنامه جامع اقدام مشترک باشیم. وی درباره موضع دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال برجام که در دوران رقابت های انتخاباتی گفته بود این توافق را پاره خواهد کرد، تصریح کرد: در حال حاضر هیچکس درباره موضع سیاسی رئیس جمهور منتخب نمی‌داند. کارزار انتخاباتی یک چیز است و وقتی عرصه جدید آغاز و وی وارد دفتر کارش می‌شود، چیز دیگری است. در این زمان وی فرصت خواهدداشت تا نگاه دوباره‌ای به این سند بیندازد، اجرای آن را بررسی و موضع آینده خود در قبال توافق را پیدا کند. این دیپلمات روس افزود: ارزیابی ما این است که طرف آمریکایی به طور دقیق اجرای توافق را بررسی خواهد کرد. دیدگاه ما این است که برجام به شکلی بسیار موثر در حال اجرا است.
ایران اورانیوم طبیعی دریافت خواهد کرد
در همین حال آسوشیتدپرس خبر از انتقال اورانیوم به ایران داد. این خبرگزاری به نقل از دو مقام ارشد گزارش داد: گروه ۱+۵ با انتقال حجم بزرگی از اورانیوم طبیعی به ایران پس از خروج ده‌ها تن آب سنگین از این کشور موافقت کرده‌است. این دیپلمات‌ها که به دلیل حساسیت موضوع خواستند نامشان فاش نشود، گفته‌اند که این توافق بدین معنی است که ۱۱۶ متریک تن (حدود ۱۳ تن) اورانیوم طبیعی از روسیه به ایران منتقل خواهد شد. اورانیوم طبیعی می‌تواند در سطوح مختلف غنی‌سازی شود و مورد استفاده قرار گیرد. ایران که سال گذشته با گروه ۱+۵ به یک توافق هسته‌ای دست یافت، این حجم اورانیوم را برای اهداف صلح‌آمیز استفاده خواهد کرد. بر اساس این توافق که در ژانویه ۲۰۱۶ به اجرا درآمد، ایران در ازاء محدودیت برنامه هسته‌ای‌اش از لغو تحریم‌های بین‌المللی برخوردار شده‌است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام