EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 30 فروردین 1397   Thursday 19 April 2018

سرمقاله

بی‌نظمی نوین جهانی

رضا دهکی

در هفته ای که گذشت بازار سرمایه با روند رو به نزول روبه‌رو بود؛ به طوری‌که شاخص کل بورس و فرابورس هرکدام به ترتیب با افت 360 و 15 واحدی مواجه شدند. برهمین اساس شاخص‌های منتخب دو بازار که از ابتدای هفته روند کاهشی را ادامه می‌دادند، ارزش و حجم معاملات نیز با افت مواجه شد. ازطرفی اغلب نمادهای خودرویی و پالایشی‌ها که موثرترین نمادهای بورس هستند به دلیل کاهش تقاضا، شاهد کاهش قیمت بودند که این موضوع تاثیر بسزایی در افت شاخص‌ها داشت.
براساس این گزارش، بازار سرمایه که کار خود را در 18 دی ماه با روند منفی آغاز کرده بود، در این روز معاملات اکثر نمادهای گروه فلزات بر مدار مثبت پیگیری شد. در گروه روی نیز با رشد قیمت جهانی این محصول، نماد فزرین صف خرید 3 میلیونی در 8256 ریال تشکیل داد. در گروه سیمان، گچ و آهک به غیر ازسیمان کرمان، باقی نمادها یکپارچه سبز معامله شدند. از سوی دیگر افزایش تقاضا در اکثر نمادهای گروه قندی دیده می‌شد. در گروه غذایی، غشهد صف خرید قابل توجهی داشت. در این روز، گروه پالایشگاهی اکثرا معاملاتی متعادل و مثبت داشتند.
روز یکشنبه 19 دی ماه و در ادامه روند منفی بازار سرمایه، سیمانی‌ها همچنان پرتقاضا معامله شدند. در این روز برخلاف روزهای قبل‌تر، گروه خودرویی نیز با اقبال سهامداران مواجه شد. درمجموع شاخص کل با حمایت سنگین حقوقی در نمادهای لیدر گروه خودرو مثبت ولی کلیت بازار منفی و کم حجم بود.
یکشنبه شب بود که خبر فوت آیت الله هاشمی رفسنجانی در اخبار منتشر شد؛ به تبع آن و سوگواری ملت ایران معاملات روز دوشنبه نیز با کندی پیش رفت و شاخص کل با افت 224 واحدی مواجه شد. در این روز به جز گروه فلزات اساسی، محصولات غذایی و ساختمانی، اغلب نمادها شاهد فشار فروش بودند. ازطرفی آیفکس نیز با افت بی سابقه 8 واحدی روبه‌رو شد.
به گزارش ابتکار، روز سه شنبه برای همدردی با خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی، بازار سرمایه بسته بود و معاملاتی در این روز به ثبت نرسید.
روند معاملات روز گذشته
روز چهارشنبه 22 دی ماه، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران نسبت به روز گذشته، تنها ۱۷ واحد رشد کرد و به رقم ۷۸ هزار و ۶۲۷ واحدی رسید؛ همچنین شاخص کل هم‌وزن پس از ۱۶ واحد رشد، رقم ۱۵ هزار و ۲۷۹ واحدی را تجربه کرد.
شاخص آزاد شناور نیز پس از ۳۹ واحد صعود به رقم ۸۶ هزار و ۲۲۷ واحدی رسید و شاخص بازار اول پس از ۶۳ واحد رشد رقم ۵۵ هزار و ۹۴۵ واحدی را تجربه کرد، اما شاخص بازار دوم با ۲۷۹ واحد کاهش به رقم ۱۶۶ هزار و ۵۴۰ واحدی رسید.
در این روز گروه استخراج کانه‌های فلزی شاهد روند رو به رشدی بود؛ به طوری‌که تعداد قابل توجهی از نمادهای این گروه تا ۵ درصد رشد در قیمت پایانی را تجربه کردند. در این گروه ۲۶ میلیون و ۹۶۸ هزار سهم به ارزش نزدیک ۹ میلیارد تومان در ۳۲۹۰ نوبت مورد معامله قرار گرفت. همچنین در گروه فرآورده‌های نفتی که دیروز بیشترین نقش را در کاهش شاخص کل داشتند، شرایط مساعد به نظر نمی‌رسید؛ به طوری‌که در اکثر نمادهای این گروه قیمت پایانی تا مرز ۵ درصد افت نشان داد.
ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران در آخرین روز معاملات این هفته به رقم ۱۱۹ میلیارد و ۹۲ میلیون تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۷۵۳ میلیون و ۳۷۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۶۲۲ نوبت داد و ستد بود.
آیفکس نیز روز گذشته ۳.۶ واحد رشد کرد و به رقم ۸۳۰.۵ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۹۸ میلیارد و ۶۴۲ میلیون و ۱۰۰ تومان بالغ شد که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۹۶ میلیون و ۴۴۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۸ هزار و ۷۹۰ نوبت معامله بود.
اجرایی شدن قراردادهای اختیار فروش
قراردادهای اختیار معامله فروش بر روی سهام پایه شرکت‌های ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان و ایران خودرو، از روز شنبه مورخ 25 دی ماه در بورس تهران آغاز به کار می‌کند.
طبق ماده 7 دستورالعمل معاملات قراردادهای اختیار سهام، در اولین روز معاملاتی هر زیرگروه حداقل یک قرارداد اختیار معامله در سود، یک قرارداد اختیار معامله بی تفاوت و یک قرارداد معامله در زیان درج می‌شود. همچنین نام فارسی قراردادهای اختیار معامله مشتمل بر سهم پایه-قیمت اعمال- تاریخ سر رسید است. لازم به ذکر است که نمادهای مذکور با حرف ط آغاز می شوند.
براین اساس سبک اعمال قراردادهای فوق از نوع اروپایی بوده، به این معنا که فقط در سررسید قابلیت اعمال خواهند داشت. همچنین نحوه اعمال، نحوه اعمال قراردادها به صورت غیرخودکار است. به این ترتیب که دارندگان موقعیت باز خرید در صورت تمایل به اعمال باید درخواست اعمال خود را از طریق کارگزار مربوطه و مطابق با قرارداد مشتری-کارگزار، به اتاق پایاپای اعلام نمایند. در ضمن تسویه در قراردادهای اختیار معامله سهام به سه صورت صرفا نقدی، اول نقدی بعد فیزیکی و صرفا فیزیکی امکان پذیر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام