EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 30 فروردین 1397   Thursday 19 April 2018

سرمقاله

بی‌نظمی نوین جهانی

رضا دهکی

کنترل 30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار در خوزستان
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۲۳ استان درگیر طوفان گرد و غبار هستند، گفت: طوفان‌های گرد و غباری به عنوان یکی از آثار منفی تغییر اقلیم بخش وسیعی از دنیا را تحت تاثیر قرار داده‌اند.
به گزارش تسنیم، سعید متصدی درباره طوفان‌های گرد و غباری اخیر در خوزستان که منجر به ایجاد چالش‌هایی جدی برای مردم به ویژه در اهواز شده است، اظهار کرد: از زمان آغاز به کار دولت یازدهم یکی از مهمترین دغدغه‌های سازمان حفاظت محیط زیست، بهبود و ارتقای وضعیت محیط زیستی استان خوزستان بوده است. وی با اشاره به جانفشانی‌ها و فداکاری‌های مردم خوزستان در زمان جنگ تحمیلی یادآور شد: برنامه‌ریزی و اقدام برای تامین زندگی سالم، معیشت، اقتصاد، اشتغال و رفع چالش‌های محیط زیستی برای مردمی که سا‌ل‌ها با جنگ و اثرات آن در ارتباط بودند، وظیفه است و به همین دلیل از نخستین برنامه‌های محیط زیستی دولت یازدهم، ساماندهی وضعیت کارون بود که مصوبات عدیده‌ای در شورای عالی آب در این زمینه اخذ و اجرایی شد. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره اقدامات صورت گرفته در سطح ملی و بین‌المللی برای کنترل کانون‌های گرد و غبار خوزستان و ارتقاء کیفیت هوا در این استان گفت: به رغم اینکه تالاب هورالعظیم در سالهای گذشته خشک بود و این تالاب ارزشمند به کانون جدی گرد و غبار برای خوزستان و حاشیه این استان تبدیل شده بود، با همت دولت یازدهم و طی همکاری بین بخشی به ویژه با وزارتخانه‌های نفت و نیرو، موفق به رفع موانع ایجاد شده روی تالاب و همچنین تخصیص حق آبه تالاب شدیم و خوشبختانه در حال حاضر با احیاء 70 درصدی تالاب هورالعظیم شاهد کنترل این کانون گرد و غباری این تالاب، رونق دوباره معیشت و گردشگری در آن منطقه هستیم و هیچ طوفان گرد و غباری با منشاء هورالعظیم نداشتیم.
23 استان کشور درگیر طوفان گرد و غبار
متصدی تاکید کرد: در حال حاضر 23 استان کشور درگیر طوفان‌های گرد و غبار ناشی از کانون‌های داخلی و خارجی است. او پایش مداوم و مستمر کانون‌های گرد و غبار، برنامه‌ریزی برای کنترل کانون‌ها گرد و غبار در سطح ملی و جلوگیری از افزایش کانون‌ها و سطوح بیابانی در کشور را برخی از اقدامات صورت گرفته در سطح ملی برای مقابله با پدیده گرد و غبار برشمرد و گفت: تکمیل شبکه پایش گرد و غبار در کشور و اطلاع‌رسانی و پیش آگاهی به مردم پیش از وقوع حوادث گرد و غباری در راستای حفظ سلامت مردم و کاهش مخاطرات طوفان‌های گرد و غبار برای آنها از دیگر اقدامات صورت گرفته در این راستا است. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در راستای از بین بردن معظل استان خوزستان بین 16 تا 19 ایستگاه پایش هوا و گرد و غبار مستقر است تا مطابق با غلظت گرد و غبار اقدامات پیشگیرانه و کنترلی صورت پذیرد، یادآور شد: به طور مثال برای نخستین بار پس از انقلاب اسلامی با همکاری وزارتخانه‌های نفت و جهاد کشاورزی، 8 هزار هکتار از کانون‌های فعال گرد و غبار استان خوزستان با مالچ پاشی و نهال‌کاری کنترل شد.
کنترل 30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار در خوزستان
متصدی یادآوری دستور رئیس جمهوری برای اقدام فوری به منظور مدیریت و کنترل 30 هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و غبار خوزستان از طریق تثبیت خاک با مالچ پاشی یا نهال‌کاری گفت: معاون اول رئیس جمهوری به صورت جدی پیگیر اجرایی شدن این موضوع توسط استانداری از طریق بسیج تمام دستگاه‌ها و امکانات محلی، همچنین وزارت جهاد کشاورزی از طریق سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و تامین منابع مالی آن توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هستند.
وی همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت نفت در مدیریت واحدهای فرآوری محصولات نفتی حاشیه شهرهای خوزستان و حذف روزانه 30 هزار بشکه نفت در زمان‌های بحرانی و بالا بودن آلودگی هوا از چرخه فرآوری واحدهای حاشیه شهرهای استان خوزستان را از جمله اقدام‌های صورت گرفته برای بهبود و ارتقاء کیفیت هوا خوزستان برشمرد و گفت: از دیگر اقدامات صورت گرفته در این راستا، هرس زود هنگام گیاه غیربومی کنوکارپوس به عنوان عامل اصلی مشکلات تنفسی مردم خوزستان به ویژه اهواز پس از نخستین باران پاییزی است.
کاهش چشمگیر تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه فرضیات مختلفی همچون باران اسیدی درباره نخستین باران پاییزی در خوزستان مطرح بود، یادآور شد: خوشبختانه بر اثر این اقدام، امسال پس از سه سال فعالیت مستمر و مداوم با دانشگاه‌ها و دستگاه‌های مرتبط، تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی به زیر یک هزار نفر رسید و این در حالی است که طی سالهای گذشته تعداد مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی پس از نخستین باران پاییزی در خوزستان به حدود 28 هزار نفر هم می‌رسید؛ البته اقدامات در این زمینه تا به صفر رساندن تعداد مراجعه‌کنندگان بیماری تنفسی به مراکز درمانی پس از نخستین باران پاییزی در خوزستان ادامه خواهد داشت.
تعهد وزارت نفت برای کنترل فلرینگ در سال 96
متصدی ضمن تاکید بر کنترل آلودگی‌های ناشی از فعالیت‌های نفتی، کاهش و کنترل فلرینگ (سوزاندن گازهای همراه) گفت: طی چند ماه گذشته با جدیت پیگیر اجرایی شدن این موضوع بودیم و اخطارهایی هم نیز در این زمینه داده شد و در حال حاضر وزارت نفت متعهد شده تا در ابتدای سال آتی (سال 96) برای کنترل فلرینگ خوزستان اقدام کنند. وی افزود: مباحث مربوط کنترل خروجی آلاینده‌ها و بهره‌برداری و راه‌اندازی طرح آماک 2 تا پایان سال جاری (سال 95) به منظور جمع‌آوری بخارات اسیدی با جدیت و از طریق همکاری مشترک با وزارت نفت در حال پیگیری است. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در صورت عدم اجرای تعهدات برای کاهش و کنترل آلایندگی‌ها، قطعا برخورد و پیگیری موضوع از طریق دستگاه‌های قضایی در دستور کار قرار می‌گیرد. متصدی با اشاره به استانداردها، قوانین و ضوابط علمی موجود در سطح جهان برای اندازه‌گیری برخی آلاینده‌ها در هوای شهرها، تاکید کرد: مهمترین نوع آلاینده‌ها، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون است که ارتباط مستقیمی نیز با پدیده گرد و غبار دارد. وی عنوان کرد: چهار گاز اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن، مونواکسید کربن و ازن از دیگر آلاینده‌های مهمی هستند که باید مورد اندازه‌گیری و سنجش و پایش مداوم قرار گیرند.
انتقال آب بین حوزه‌ای فقط برای مصرف شُرب، توجیه‌نا‌پذیر است
متصدی درباره اخبار منتشر شده پیرامون موضوع انتقال آب از کارون و سرشاخه‌های کارون، گفت: متاسفانه در دولت گذشته برخی از مجوزها برای انتقال آب از سرشاخه‌های کارون صادر شده اما از ابتدای آغاز به کار دولت یازدهم تاکنون هیچ مجوزی برای انتقال آب از کارون یا سرشاخه‌های کارون صادر نشده زیرا ما همچنان معتقدیم که انتقال آب بین حوزه‌ای از سرشاخه‌های کارون یا هر رودخانه‌ای دیگر در کشور فقط برای مصرف شرب، توجیه‌ناپذیر است. وی با بیان اینکه این موضوع که تامین آب شرب در تمام جهان اولویت نخست و گزینه مستثنی در تصمیم‌گیری‌های انتقال آب است، تصریح کرد: خوشبختانه تا امروز نیازی برای صدور مجوز انتقال آب بین حوزه‌ای برای تامین آب شرب نیز نبوده و بنابراین با قاطعیت اعلام می‌کنم از ابتدای دولت یازدهم تاکنون، سازمان حفاظت محیط زیست هیچ مجوز انتقال آب بین حوزه‌ای صادر نکرده است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره «کوهرنگ 3» نیز با یادآوری این موضوع که مجوز انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به زاینده رود در دولت قبل صورت گرفته خاطرنشان کرد: در همین مورد نیز تمهیداتی خاصی اعمال خواهد شد تا کارون و آب دهی کارون تحت تاثیر قرار نگیرد. متصدی یادآور شد: یکی از مهمترین دلایل کاهش دبی رودخانه کارون، کاهش بارندگی به دلیل تغییر اقلیم و خشکسالی در کشور است به طوری که منابع تامین کننده آب رودخانه کارون به ویژه منابع تامین‌کننده در استان چهارمحال و بختیاری و لرستان به دلیل همین کاهش بارندگیها، به شدت کاهش یافته است؛ تغییر اقلیم، خشکسالی و کاهش بارندگی در کشور به طور کلی منجر به رشد و توسعه کانونهای گرد و غبار داخلی شده است به طوری که برخی از نقاطی که امروز به عنوان کانونهای گرد و غبار شناخته می‌شوند در گذشته جزو کانونهای گرد و غبار نبوده‌اند. وی با بیان اینکه از حدود 400 هزار هکتار کانون گرد و غبار شناسایی شده در خوزستان، 100 هزار هکتار بحرانی و 30 هزار هکتار فوق بحرانی است، تاکید کرد: برنامه‌ریزی‌های لازم برای مهار 30 هزار هکتار کانون گرد و غبار فوق بحرانی خوزستان در کمترین زمان ممکن صورت گرفته و به زودی عملیات اجرایی آن توسط دستگاه‌های مرتبط آغاز خواهد شد؛ امیدوارم به زودی شاهد کنترل کامل کانونهای گرد و غبار داخلی به ویژه در خوزستان باشیم.
شناسایی کانون‌های گرد و غبار عراق
وی درباره همکاری صورت گرفته با برنامه عمران سازمان ملل متحد برای شناسایی کانون‌های گرد و غبار عراق که بر ایران تاثیر دارد، گفت: چهار کانون بسیار موثر عراق به طور نمونه در شمال غرب و جنوب بر ایران شناسایی شد که برخی از این کانونها مثل منطقه تکریت در اختیار گروه تروریستی داعش است. معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه یکی از کانون‌های موثر شناسایی شده کانون جنوب عراق و هورالعظیم بود، گفت: خوشبختانه با آبگیری هورالعظیم در طرف ایران، در حال حاضر هیچ مشکلی از ناحیه این کانون وجود ندارد اما همچنان کانونهای ناشی از عدم پرداخت حق آبه و کاهش آورد رودخانه‌های دجله و فرات به دلیل سدسازیهای ترکیه در بالا دست وجود دارد. متصدی کانونهای گرد و غبار سوریه، اردن و عربستان را از دیگر کانونهای خارجی موثر بر ایران دانست و تاکید کرد: بخش عمده‌ای از پدیده گرد و غبار ایران ناشی از کانونهای خارجی است و به همین دلیل ایران در تلاش است تا از طریق برنامه عمران، همچنین برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های صادر شده جهانی در این زمینه برای ترغیب همسایگان به مقابله با کانونهای گرد و غبار اقدام کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام