سرمقاله

رفتار خوارج‫گونه برخی مدعیان!

محمدعلی وکیلی

گروه ایران و جهان: درگیری‌های سیاسی داخل آمریکا به میان مردم رسیده است. حامیان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا که برای حمایت از او به خیابانهای شهرهای مختلف آمده‌بودند، با مخالفان ترامپ روبرو و درگیر شدند. درگیری میان حامیان و مخالفان درحالی رخ می‌دهد که اتهام ارتباط دونالد ترامپ و مقاماتش با دولت روسیه، دولت او را تحت فشار قرار داده‌است. این درحالی است که اقدامات رئیس جمهور آمریکا در طول دو ماهی که وارد کاخ سفید شده‌است با واکنشهای زیادی مواجه بود. اما در حالی که ترامپ در معرض مخالفت‌ها و اعتراضهای مسئولان و مردم قرار دارد و حتی او را به در لبه استیضاح و برکناری از ریاست جمهوری قرار داده‌است، او با فرافکنی رئیس جمهوری قبلی آمریکا را متهم می‌کند. او حتی از فرمان مهاجرتی که توسط قاضی فدرال لغو شده‌بود، پا پس نکشیده و دوباره قرار است فرمان مهاجرتی جدیدی را امضا کند.
حامیان و مخالفان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا که در شهرهای مختلف به خیابان آمده بودند، در پارکی در برکلی در نزدیکی خلیج سانفرانسیسکو با باتوم یکدیگر را مورد ضرب و شتم قرار دادند. همچنین حامیان ترامپ از اسپری گاز فلفل علیه مخالفان استفاده کردند. این در حالی بود که نیروهای پلیس در فاصله از آنها ایستاده و نظاره‌گر بودند. عده‌ای از حامیان ترامپ با در دست داشتن پرچم‌های آمریکا با مخالفان سیاه پوشیده او رویارو شدند. یک حامی مسن ترامپ نیز از ناحیه سر مورد ضرب و شتم قرار گرفت و روی زمین افتاد. به گزارش رویترز، سازمان دهندگان تجمع‌های حمایت از ترامپ به عنوان روح آمریکا که در دست‌کم ۲۸ ایالت از ۵۰ ایالت کشور برگزار شد، گفتند: انتظار حضور کمتر این حامیان به نسبت جمعیت انبوه مخالفان ترامپ که یک روز بعد از تحلیف ترامپ در ۲۰ ژانویه در خیابان‌های واشنگتن و شهرهای دیگر مشاهده شد را داشتند. پیتر بویکین، رئیس یک گروه حامیان ترامپ که به سازماندهی تجمع در واشنگتن کمک کرد، گفت: گروه‌های معترض خشمگین زیادی وجود دارند و ما فکر می‌کردیم این مهم است که حمایتمان را نشان دهیم. در بسیاری از شهرهای آمریکا در تجمع‌های حمایت از ترامپ بیشتر از چند صد تن شرکت نکردند. در تعدادی از این تجمع‌ها حامیان ترامپ تعدادشان از گروه‌های کوچک معترضان ترامپ کمتر بود. اما تظاهرات و تجمعات حامیان و مخالفان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری جدید آمریکا در برکلی کالیفرنیا با درگیری و در مینه سوتا، نشویل و مار-آ-لاگو با کشمکش و جدل همراه بود. پلیس برای جلوگیری از درگیری دو گروه و پراکندن آنان گاز اشک آور شلیک و چند نفر را بازداشت کرد. در شهر نیویورک حامیان ترامپ در یک سوی خیابان و مخالفان او در سوی دیگر خیابان صف بستند. تجمعات و راهپیمایی های حامیان و مخالفان ترامپ در دیگر شهرهای این کشور نیز برگزار شد هرچند شمار آنان در بزرگترین این تظاهرات از بیش از چندصد نفر تجاوز کرد. حامیان دونالد ترامپ می‌گویند اولویت ترامپ بزرگی و اقتدار و شکوه و منافع ملی آمریکاست و باید به او فرصت داد. مخالفان ترامپ اما او را رئیس جمهوری نژادپرست، ضدمهاجر و زن ستیز می دانند. در پالم بیچ در فلوریدا هم که ترامپ تعطیلات آخر هفته‌اش را در تفرجگاه مارالاگو می‌گذراند کاروان خودروهای ترامپ توقف داشت و او از خودرو پیاده شد و به سمت ده‌ها تن از حامیانش دست تکان داد. در نیویورک حدود ۲۰۰ تن حمایتشان را از رئیس‌جمهور درمقابل برج ترامپ در منهتن ابراز کردند. در واشنگتن حدود ۱۵۰ تن به سمت میدان لافایت درمقابل کاخ سفید راهپیمایی کردند تا حمایتشان را از ترامپ اعلام کنند.
دعوای ترامپ و اوباما
اما درگیری حامیان و مخالفان دونالد ترامپ زمانی اتفاق افتاد که رئیس ‌جمهوری آمریکا که با انتشار سلسله توییت‌هایی ادعا کرد در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر این کشور، باراک اوباما رئیس‌جمهوری پیشین اقدام به شنود تماس‌های تلفنی وی ‌کرده‌است. ترامپ در روزهای اخیر متهم به ارتباط با روسیه شده‌‌است و اسنادی از ارتباط چندتن از مقامات دولت و حتی پسرش با مقامات دولت روسیه را برملا کرده است. این درحالی است که دو تن از مقامات پیشین و سخنگوی باراک اوباما ادعاهای اخیر ترامپ مبنی بر شنود تلفن‌هایش در جریان انتخابات را تکذیب کردند. در پی این ادعا، کوین لوییس، یکی از سخنگویان اوباما هرگونه ادعا در خصوص شنود شخص اوباما یا مقامات کاخ سفید علیه ترامپ را غلط توصیف کرد. لوییس با انتشار بیانیه‌ای در این باره متذکر شد: یکی از قوانین اصلی دولت اوباما این بود که هیچ یک از مقامات کاخ سفید هرگز در تحقیقات مستقل وزارت دادگستری مداخله نکنند. بنابراین به عنوان بخشی از این اقدام نه اوباما به عنوان رئیس‌جمهور و نه هیچ یک از مقامات کاخ سفید دستور شنود هیچ یک از شهروندان آمریکایی را صادر نکردند. بر اساس قانون آمریکا حکم قضایی برای شنود تماس‌ها از سوی وزارت دادگستری یا دادگاه اطلاعات خارجی به عنوان نهادهای مستقل از کاخ سفید صادر می‌شود. علاوه بر لوییس، دو تن از دیگر مقامات ارشد دولت سابق آمریکا نیز ادعای ترامپ در این باره را تکذیب کردند. یکی از این مقامات که گفته می‌شود از مقامات ارشد اطلاعاتی واشنگتن محسوب می‌شود، با بی‌معنی خواندن این ادعاها، به رد آن‌ها پرداخت و یکی دیگر از این مقامات که گفته می‌شود به صورت مستقیم در جریان تحقیقات وزارت دادگستری دولت اوباما بوده است، در این باره توضیح داد: تماس‌های تلفنی ترامپ هرگز شنود نشده و این ادعا کاملا غلط است. در همین حال، بن رت، معاون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در واکنشی توییتری اظهارات رئیس‌جمهوری جمهوری‌خواه کشورش را رد و عنوان کرد: هیچ رئیس‌جمهوری نمی‌تواند دستوری برای شنود تماس‌ها داشته باشد. این محدودیت‌ها اعمال می‌شود تا از مردم در مقابل افرادی چون تو حفاظت شود.
ترامپ در توییتر چه نوشته بود؟
ترامپ در توییتهایی نوشت: وحشتناک! همین حالا مطلع شدم که درست قبل از پیروزی، اوباما ارتباطاتم در برج ترامپ را شنود می‌کرده است. چیزی پیدا نکردند. این مک‌کارتیسم است. رئیس جمهور اوباما چه قدر سطحش را پایین آورده که تلفن من را در دوره بسیار مقدس انتخابات شنود می‌کرده است. این در حد نیکسون و واترگیت است. آدم بد! اما او در این توییت‌ها به چه چیزی اشاره داشت. اشاره اول ترامپ به جوزف مک‌کارتی سناتور چپ‌ستیزی است که در دهه ۱۹۵۰ مجموعه‌ای از اقدامات سرکوبگرانه را علیه منتقدان و روشنفکران هدایت می‌کرد و بدون مدارک مستند اتهام‌های سنگینی به آنها می‌زد. اشاره دوم او به رسوایی واترگیت است که در آن افشا شد دولت ریچارد نیکسون جمهوری‌خواه مقر حزب دموکرات را شنود می‌کرده است. تحقیقات پس از آن فاش کرد که دولت ریچارد نیکسون مجموعه‌ای از سوءاستفاده‌های این چنینی از قدرت انجام داده و قصد لاپوشانی آنها را داشته است. این رسوایی به کناره‌گیری آقای نیکسون از قدرت انجامید. ترامپ شنود را غیرقانونی دانسته و گفته است که می‌تواند بر این مبنا یک دعوای قضایی محکم علیه باراک اوباما آغاز کند.
ترامپ هفته‌ها است که با بخش‌هایی از دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا کشمکش دارد و معترض است که چرا کسانی در این نهادها اطلاعاتی را علیه او به رسانه‌ها درز می‌دهند. دموکرات‌ها ترامپ را متهم کرده‌اند که قصد دارد با طرح ادعای شنود، افکار عمومی را از ماجرای تحقیق و تفحص درباره ارتباط مخفیانه با روسیه منحرف کند. لَری ساباتو تحلیلگر سیاسی نیز در گفت‌وگو با سی.ان.ان. اظهار کرد که این احتمال هست که توییت‌های دونالد ترامپ علیه باراک اوباما نوعی فرافکنی درباره روابط اعضای دولت وی با روسیه باشد.
فرمان جدید مهاجرتی
اما در میان درگیری‌های داخلی آمریکا و نارضایتی مردم از اقدامات اخیر ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا احتمالا امروز دستور اجرایی جدید درباره ممنوعیت‌های مهاجرتی را امضا ‌کند. رئیس‌جمهوری آمریکا دستور اجرایی اول درباره ممنوعیت مهاجرتی را در 27 ژانویه امضا کرد اما این حکم در دادگاه‌های فدرال آمریکا به چالش کشیده شده و نهایتا اجرای آن متوقف شد. پس از آن ترامپ متعهد شد تا دستور اصلاح شده دیگری را ارائه کند. در دستور پیشین، نام هفت کشور شامل ایران، عراق‌، لیبی، سودان،‌ سومالی، سوریه و یمن گنجانده شده‌بود. منابع آگاه تاکید کردند که وزیر امور خارجه، وزیر دفاع و مشاور امنیت ملی آمریکا با حذف نام کشور عراق از لیست کشورهایی که اتباعشان اجازه سفر به ایالات متحده را ندارند، موافقت کرده‌اند. ظاهرا دلایل آنها عمدتا نقش عراق در مبارزه با داعش بوده است. علاوه بر این، وزیر امنیت داخلی آمریکا هم از این حرکت حمایت کرده اما هنوز مشخص نیست که آیا کاخ سفید تصمیم نهایی به حذف عراق گرفته است یا خیر.
به گفته منابع نزدیک به کاخ سفید، نام شش کشور دیگر همچنان در لیست باقی خواهد ماند و ممنوعیت سفر آنها برای 90 روز اجرایی می‌شود. دولت آمریکا در دستور اول ورود دارندگان گرین کارت را هم ممنوع کرده بود اما این امکان وجود دارد که در دستور جدید این محدودیت برداشته شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام