EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 فروردین 1397   Wednesday 21 March 2018

سرمقاله

ایران صفی اصفیا و وظایف ایران دوستان

محمدصادق جنان صفت

معصومه ابتکار نوروز را چگونه می‌گذراند؟
یکی از رسوم نوروز بالا رفتن از سر و کول بابا تقی بود
زهرا داستانی: سال‌هاست که او را به عنوان یک زن سیاست‌مدار و محیط زیستی می‌شناسند. خاطرات بسیاری از مبارزات سیاسی پیش از انقلاب، فعالیت‌های سیاسی‌اش پس از انقلاب و در زمان تسخیر لانه جاسوسی و ... منتشر شده است اما از آن زمان تا کنون که او در سازمان حفاظت محیط زیست مشغول به کار است به غیر از مصاحبه‌ها، تشریح اقدامات و برنامه‌هایش برای مبارزه با ریزگردها، خشکسالی و بی‌آبی، زمین خواری و کوه‌خواری سخنی از او منتشر نشده است. اما ما در آستانه سال جدید با او به گفت‌وگو نشسته‌ایم تا از خاطراتش با پدرش که یکی از اولین روسا و فعالان محیط زیست در ایران بوده در ایام نوروز بگوید، از دید و بازدید‌هایش، از مسافرت و لحظه سال تحویل.
خانم ابتکار بی مقدمه به سراغ نوروز می‌رویم. نوروز را در زمانی که پدرتان تقی ابتکار در کنارتان بودند چگونه می‌گذراندید؟
نوروزهای خوبی را داشتیم. پدر اهل سفر بودند و با او از مناطق مختلف ایران دیدن می‌کردیم. گاهی سه نفری یعنی من، مادر و پدرم، چون تک فرزند بودم و گاهی هم با برخی اعضای فامیل همراه می‌شدیم. او به هنر، به خصوص تئاتر بسیار علاقه‌مند بود و از فرصت تعطیلات نوروز استفاده می‌کرد و ما را به تئاتر می‌برد. یکی از برکات نوروز دور هم بودن خانواده‌هاست. پیوستگی ای که امروزه به سبب زندگی‌های الکترونیکی و ارتباطات مجازی و تلگرامی کم رنگ شده و حالا ما باید از نوروز استفاده کنیم تا ارتباطات عاطفی را دوباره جان ببخشیم. برای پدر اما این پیوستگی خانوادگی، دور هم بودن و صله رحم بسیار مهم بود و نوروز فرصتی برای این دور هم جمع شدن‌ها بود.
در سال‌های بعد از انقلاب از نوروز خاطره‌ای خاص دارم. خاله‌ام مرحومه خانم ضابطیان از یک ماه قبل از عید به تدارک سفر بشاگرد می‌پرداخت. او موسس خیریه حضرت خدیجه (س) بود و گروه‌های مختلفی از خیرین، هلال احمر، اکیپ پزشکی با امکانات و همچنین لباس و غذا را جمع آوری می‌کرد و با هم اولین روزهای سال را در یکی از محروم ترین نقاط کشور می‌گذراندیم. خاطرم هست که در آن روزگار منطقه بشاگرد آنقدر محروم بود که حتی بعضی اهالی‌اش اتومبیل ندیده بودند. این تدارک خاله عزیزم، در هفته‌های مانده به عید شور و حال خاصی را در فامیل و دوستان ایجاد می‌کرد و همه را به تکاپو می‌انداخت.
فارغ بر اینها عادتی چندین دهه‌ای خانوادگی داریم و آن هم دید و بازدید از کودکان بنیاد زینب کبری (س) است. بیش از 35، 36 سال از زمان تاسیس این بنیاد و استقرار کودکان در آن می‌گذرد و ما همچنان بعد از تحویل سال اولین دید و بازدید نوروزی خود را با دیدن بچه‌ها آغاز می‌کنیم. قبل از ازدواج با مادر و مرحوم پدرم به بنیاد می‌رفتیم و بعد از ازدواج نیز با همه اعضای خانواده به بنیاد می‌رویم و چند ساعتی را آنجا می‌مانیم و با بچه ها فضایی شاد را تجربه می‌کنیم. بچه‌ها پدرم را خیلی دوست داشتند و به او بابا تقی می‌گفتند. هر سال بعد از تحویل سال وقتی بابا تقی وارد بنیاد می‌شد، گویی یکی از رسوم نوروز بالا رفتن از سر و کول بابا تقی بود.
یکی از برنامه‌هایی که مردم در نوروز دارند سفر به مناطق بکر و گردش در طبیعت است. چه توصیه‌ای برای آنها دارید؟
نوروز فرصتی برای در آغوش کشیدن، محبت کردن و محبت دیدن است. همین رفتار را با طبیعت نیز داشته باشید. طبیعت را به آغوش بکشید. همان اندازه که از آغوش طبیعت لذت می‌بریم مراقب باشیم که طبیعت را لگد نکنیم. چرا که متاسفانه هم طبیعت را به آغوش می‌کشیم و از آن لذت می‌بریم و هم لگدی به آن می‌زنیم و کیسه زباله‌ای را در طبیعت رها می‌کنیم یا درختی را می‌شکنیم و محیط زیست را تخریب می‌کنیم.
چه پیشنهاد ی برای سفر نوروزی دارید؟
به مردم پیشنهاد می‌دهم که به مناطقی بروند که کمتر سر زده‌اند و کمتر زمانی مردم به آن سفر می‌کنند. امسال سیستان و بلوچستان به عنوان مقصد گردشگری پیشنهاد شده است. استانی که بسیار زیبا و بکر است. ایران میلیون‌ها نقطه زیبا و جذاب برای گردشگری و سفر دارد اما گردشگران باید مراقب باشند تا محیط زیست را زیر پای خود لگد نکنند. «آفرود رفتن» گرچه هیجان‌انگیز و لذت بخش است اما مخاطرات بسیاری به همراه دارد و به طبیعت نیز لطمه می‌زند. جانوران و گیاهان در این‌ سال‌ها بسیار لطمه دیده‌اند و به حمایت ما نیاز دارند. مراقب آب و منابع آبی‌مان باشیم. فرهنگ و آگاهی صحیح محیط زیستی را دریافت و به دیگران منتقل کنیم. همان طور که رئیس جمهور از هنرمندان و نویسندگان دعوت کردند تا برای محیط زیست بنویسند و فیلم بسازند، ما هم از مردم دعوت می‌کنیم تا به جریان آگاهی بخشی برای حفاظت از محیط زیست بپویندند. شاید این طور باشد که بتوانیم نوروزی را در خور ایران و ایرانیان داشته باشیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام