EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 28 خرداد 1398   Tuesday 18 June 2019

سرمقاله

پاشنه آشیل جریان اصلاح‏طلبی

ژوبین صفاری

ژوبین صفاری- بزرگتر ها همیشه برکت فصل های زندگی هستند و بهار انگار که از نگاه آنان می شکفد از پشت عینک های بی بیِ قصه های مجید که دلش برای نوه اش می تپید. مادربزرگ ها و پدر بزرگ هایی که از دل قصه های خود طعم بهار را به روح مان می چشانند. بهار دلنشین اصفهان نیز از قلب رودی می تپید که روزهای بودنش حالا مثل خاطره های بزرگ تر ها از نوروز در شهری پر از زندگی به جای مانده است. باغچه بانی که دیگر در کوچه ای فریاد نمی زند:« باغچه‌بان آمده، گل داریم، سنبل داریم، باغچه را زیبا می‌کنیم...» با این همه هنوز شکوفه های درختان و خیابان های پر گل، رفتن نه نه سرما را خبر می دهند. هنوز چهارباغ زخمی اش هویت دارد و همواره قدم زدن میان بازارهای نقش جهانش چه حال خوبی دارد. سبزه های نوروز هرچند از دل حیاط های آب پاشیده شده نمی رویند اما هنوز به فصل بهار سبز می شوند؛ مثل شب بوهایی که خاطره بازی های کودکی را مستانه در ذهن تداعی می کنند. حالا انگار صدا می زندمان نوایِ نیِ استاد کسایی و ساز همیشه کوک استاد شهناز به جشن شکستن زمستان و آمدن بهار. حالا انگار صدا می زندمان، تا گذر کنیم به خیابان های اصفهان با درخت های چنار در هم تنیده و رکاب بزنیم با پسرک شیرین زبانی که برای رسیدن به خانه معلم مهربانش تمام شهر را زیر پا می گذارد و با چرخ خیاطی بی بی رج بزنیم همه رفتن ها را و صدایمان بپیچد در دل زمان و خاطره.
نوروز اصفهان همیشه با مهمان هایش معنا پیدا کرده است. چه آنان که می آیند تا بمانند و چه آنان که برای تآملی هرچند یک روزه به دیدنش آمده اند. مسافرانی که با گذر از بازار قیصریه و تماشای مسجد جامع اش دل به دلِ تاریخ می دهند. کامی که شیرین می شود از گز و پولکی و نبات و دلی که به جاده می سپرند با هزار یادواره خوش. اصفهان زنده است هرچند که مادربزرگ قصه هایش دیگر نباشد، هرچند که قلب حیاتش بی آب باشد، هرچند که باغچه بانانش چشم به راه آمدن بهار نباشد. اصفهان زنده است با هزاران آتشی که بر دلش نشسته است و هنوز نوروزش دیدنی ترین جای جهان است.
روی سنگفرش های جلفا جای هزار قدم از روزهای خوب همزیستی در کنار آیین های گوناگون وجود دارد و از زیر پل هایش هزار آواز زخمی هنوز می گوید: «به اصفهان رو که تا بنگری بهشت ثانی... »


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام