EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 فروردین 1397   Thursday 22 March 2018

سرمقاله

ایران صفی اصفیا و وظایف ایران دوستان

محمدصادق جنان صفت

گروه سیاسی - رئیس مجلس شورای اسلامی دیروز در حالی به هزینه کردن بودجه 6 میلیارد تومانی حوزه سلامت در حوزه‌های دیگر از سوی دولت قبل اشاره کرد که پیشتر نیز مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت برکنار شده دولت دهم به نمونه‌ای از این هزینه کردن‌های بودجه‌های بهداشت در مصارف دیگر اشاره کرده بود.
علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی با حضور در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ضمن تشکر از برگزاری این نشست با هدف بررسی تبیین شعار سال در مسائل بهداشتی و درمانی کشور، اظهار داشت: در سال‌های ۹۱ و ۹۲ نوسان شدید در تورم وجود داشت، همین موضوع سبب ایجاد مشکلات بسیاری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شد و مردم در آن مقطع زمانی در مسیر درمان بیماری‌های خود با مشکلات زیادی روبرو بودند البته مقام معظم رهبری بارها تاکید کردند که یک بیمار به جز مسئله بیماری خود نباید دغدغه دیگری داشته باشد اما مردم در آن سال‌ها به دلیل مسائلی که گفته شد، پول کافی برای درمان خود نداشتند. لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر این مشکلات تا حدودی کاهش پیدا کرده است، گفت: مجلس در دولت قبل پیشنهاد داد برای رفع برخی مشکلات در حوزه درمان چه میزان بودجه نیاز است و مسئولان وزارت بهداشت در دولت گذشته وجود ۶ هزار میلیارد تومان منبع مالی را در حوزه سلامت طلب کردند هر چند که این بودجه از سوی مجلس اختصاص پیدا کرد اما دولت بودجه را در حوزه سلامت قرار نداد. رئیس قوه مقننه با اشاره به اینکه پرسش‌های بسیاری در این خصوص مطرح است، افزود: در چنین شرایطی این سوال مطرح می‌شود که آیا طرح تحول سلامت در شرایط فعلی قابل تداوم است یا خیر ضمن اینکه طرح تحول سلامت در درون مجلس تصویب نشد بنابراین ممکن است نمایندگان مجلس در این خصوص نظرات مخلتفی داشته باشند و عده‌ای موافق یا مخالف طرح بوده و از اجرای آن انتقاد کنند.
به نظر می‌رسد که بخشی از سخنان اخیر علی لاریجانی، رئیس قوه مقننه اشاره به اظهارات مرضیه وحیدی دستجردی، وزیر بهداشت دولت نهم و دهم پس از برکناری وی باشد. دستجردی در دوران فعالیت خود برای افزایش قیمت دارو پافشاری‌های بسیاری داشت. پس از آن که گلایه‌های متعدد وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به اختصاص نیافتن ارز مرجع مورد نیاز برای واردات دارو، حتی به رغم تشکیک وزیر در اختصاص یافتن آن به خودروهای لوکس در یک گفت‌وگوی تلویزیونی نیز راهگشا واقع نشد، این بار مرضیه وحید دستجردی با اظهار تاسف از نحوه اولویت‌بندی تخصیص ارز مرجع به کالاها، از نحوه اولویت‌بندی و ارجحیت کالاهایی چون «زین اسب» بر دارو و تجهیزات پزشکی برای دریافت ارز مرجع گلایه کرد. دستجردی در حاشیه مراسم بهره‌برداری از برخی بخش‌های یکی از بیمارستان‌های تهران با بیان این مطلب، گفت: باتوجه به این نوع اولویت‌بندی در تخصیص ارز، وزارت بهداشت درخواست کرد تا اولویت بندی‌های ویژه سلامت را خودش تعیین کند که با مخالفت مسئولان اختصاص ارز روبه‌رو شد. وی افزود: از نظر ما، دارو و ملزومات پزشکی باید اولویت‌های دو و سه باشند، ولی هم اکنون اولویت‌های هفت و هشت را دارند و متاسفانه برخی کالا‌ها مانند زین اسب در اولویت‌های بالا‌تر برای نمونه چهار یا پنج هستند. دستجردی، وزیر بهداشت وقت حین گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرده بود که با وجود نشست‌های بسیار، ارزی با نرخ مرجع به وزارت بهداشت اختصاص نمی‌یابد؛ اما در مقابل می‌بینیم که همین ارز دولتی به خرید خودروهای لوکس اختصاص داده شده است، حال آن که دچار کمبود شدید و گرانی شدید دارو هستیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام