سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

رئیس‌جمهوری، پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نماد برادری، همکاری و تعامل در ایران اسلامی دانست و با قدردانی از تلاش همه کسانی که برای راه اندازی این پالایشگاه کوشیدند، تصریح کرد: هر که برای آزادی، استقلال، جمهوریت و اسلامیت نظام کار و تلاش می کند، انقلابی است.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در مراسم افتتاح فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس در بندرعباس ضمن تبریک خجسته اعیاد شعبانیه و نیز روز ملی خلیج فارس، گفت: افتتاح این پالایشگاه روز بسیار فرخنده و مبارکی است و قطعاً در زمره روزهای به یادماندنی در تاریخ کشورمان خواهد ماند. رئیس‌‌جمهوری گفت: ما هر چه موفقیت در کشور داریم، چه در انقلاب و چه در دوران دفاع مقدس و توفیقاتی که در زندگی داریم و هویت، عزت و ایستادگی‌مان به واسطه توسل به امام حسین(ع) است.
روحانی گرامی‌داشت روز ملی خلیج فارس را حائز اهمیت دانست و گفت: ایستادگی مرزنشین‌های کشور در برابر قدرت‌های استعمارگر بسیار ارزشمند و موجب افتخار است. رئیس‌جمهوری همچنین با گرامی‌داشت روز پاسدار، گفت: نقش سپاه پاسداران در تثبیت انقلاب اسلامی در روزهای غربت انقلاب در سال‌های ۵۷ تا ۶۰ و پس از آن در دفاع مقدس، بسیار نقش برجسته و مهمی است و کار بزرگی انجام شد تا ملت ایران بتواند از انقلاب، کشور و تمامیت ارضی دفاع کند و نقشی که سپاه در حراست و حفاظت از کشور برعهده دارد، بسیار مهم است.
رئیس‌جمهوری احداث پالایشگاه عظیم و بزرگ ستاره خلیج فارس را اقدامی مهم و قابل تقدیر برشمرد و افزود: هنگامی که ایرانی می‌تواند کاری عظیم را به ثمر برساند این موجب غرور و افتخار همگان خواهد بود. روحانی با اشاره به اینکه تعامل خوب و همکاری اساس به ثمر رسیدن کارها و اقدامات است، گفت: هنگامی که سخن از تعامل سازنده می‌کنیم این تنها در تعامل با جهان نیست، بلکه در انجام اقدامات و پروژه‌ها در داخل کشور نیز معنا می‌دهد. رئیس‌‌جمهوری خاطر نشان کرد: همه ما ایرانی و وفادار به قانون اساسی و رهبری هستیم و اگر ندانیم چگونه می‌توانیم هم‌افزایی ایجاد کرده و از قدرت‌مان در راستای منافع ملی استفاده کنیم، با مشکل مواجه خواهیم بود.
روحانی با تاکید بر ضرورت وجود مدیریت جهادی در انجام اقدامات بزرگ، گفت: مدیریت جهادی به معنای استفاده از همه توان در بخش‌های مختلف است و هر مدیریتی که تنها به دنبال استفاده از یک ظرفیت است، ناموفق خواهد بود. رئیس‌‌جمهوری دستیابی به خودکفایی در تولید گازوئیل و بنزین و عدم واردات این محصولات از خارج را از خواسته‌های رهبر معظم انقلاب دانست و گفت: امروز خرسندیم از اینکه دولت تدبیر و امید توانسته بخشی از این خواسته‌ها را به انجام برساند. روحانی ادامه داد: امروز در گازوئیل، صادرکننده هستیم و در بنزین هم به زودی به خودکفایی رسیده و صادرکننده آن خواهیم شد. رئیس‌‌جمهوری با اشاره به اینکه مردم ایران در به ثمر رساندن انقلاب آرزوهای فراوانی را دنبال می‌کردند، افزود: امروز ملت ایران پرشورتر از همیشه در صحنه است، چرا که توانسته اقدامات و گام‌های ارزشمندی را در طول سال‌های گذشته بردارد.
روحانی با اشاره به اینکه دولت در حقیقت به نمایندگان مردم، اطلاق می‌شود و هر اقدامی که دولت انجام می‌دهد، بر مبنای خواست مردم است، اظهار کرد: زمانی که پس از انتخابات یک دولت انتخاب می‌شود، همه باید از آن حمایت کرده و به آن دولت کمک کنند اما اینکه بخواهیم پس از انتخابات به نزاع و رقابت‌های انتخاباتی ادامه دهیم، شایسته نخواهد بود. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه برجام اقدامی بود که از سوی دولت شروع شد و با هدایت رهبری و حمایت مردم به ثمر رسید، گفت: امروز باید همه از این فضای ملی به وجود آمده در راستای توسعه کشور، استفاده کنیم. روحانی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را نماد تعامل، همکاری و برادری، توصیف کرد و افزود: خوداتکایی، عزت و استقلال کلماتی بسیار دلچسب و شیرین هستند و خلاصه انقلاب که در شعارهای مردم بود، همان استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی است و هر که در راستای تحقق این اهداف در کشور کار و تلاش می‌کند، انقلابی است.
رئیس‌جمهوری افزود: اقدام انقلابی به معنای آن است که کشور را بی‌نیاز کرده و در صحنه‌های جهانی حضور داشته باشیم تا دیگران نتوانند نسبت به کشور ما چشم طمع داشته باشند و برای توطئه علیه ملت و کشورمان، دست‌شان بلرزد. روحانی تاکید کرد: ما باید با ایثار، فداکاری و کار و تلاش بتوانیم اقدامات بزرگ را برای توسعه کشور انجام دهیم. رئیس‌جمهوری خاطر نشان کرد: ما به مردم قول دادیم تا از همه توان خود استفاده کرده و از خرد جمعی و نظرات کارشناسی برای ساختن کشور، استفاده کنیم.
روحانی ضمن ابراز امیدواری از اینکه فازهای بعدی و تکمیلی پالایشگاه خلیج فارس هر چه زودتر آماده شود و تولید بنزین در این پالایشگاه از ۱۲ میلیون لیتر به ۳۶ میلیون لیتر برسد، گفت: مطمئناً با تلاش و کار مجاهدانه همه روزها، روزهای فتح بوده و موجب سرافرازی و اتحاد ملت خواهد شد.
برای افتتاح طرح‌های تکمیل شده به خاطر دلواپس‌ها یک روز هم صبر نمی‌کنیم
حسن روحانی در همایش تبلیغاتی انتخاباتی خود در جمع مردم هرمزگان در بندرعباس نیز با انتقاد از برخی دلواپسی‌های اخیر در مورد افتتاح پروژه‌های تکمیل شده در دولت یازدهم توسط رئیس‌جمهوری، اعلام کرد: برای افتتاح طرح‌های تکمیل شده به خاطر دلواپس‌ها یک روز هم صبر نمی‌کنیم . وی ادامه داد: فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس که امروز افتتاح خواهد شد، یکی از افتخارات صنعت نفت ایران خواهد بود. تمامی تجهیزات اصلی این پالایشگاه سال‌ها پیش خریداری شده بود، اما در کشورهای مختلف توقیف بود و اگر برجام نبود این پالایشگاه هیچ وقت افتتاح نمی‌شد. آنها که می‌گویند آثار برجام را ندیده‌ایم امروز به پالایشگاه ستاره خلیج فارس بیایند و ببینند که همه تجهیزات خریداری شده نه تنها به ایران آمده که نصب هم شده است. روحانی در ادامه یادآور شد: اگر قبل از برجام می‌توانستیم تحریم‌ها را دور بزنیم و تجهیزاتی وارد کنیم اگر این تجهیزات خراب بود به گردن خودمان می‌افتاد. اما امروز سازنده تجهیزات باید آنها را سالم به ملت تحویل بدهد. عهد ما با هم در خرداد 92 این بود که راهی را انتخاب کنیم که اموال ایران را حراست کنیم و با هم قدمی برداریم تا پروژه‌های مهم کشورمان افتتاح شوند. وی با انتقاد از کسانی که از افتتاح پروژه‌ها انتقاد می‌کنند، تصریح کرد: بعضی‌ها فکر می‌کنند که افتتاح کردن مثل زدن کلید یک لامپ است. برای پروژه‌ها چندین سال تلاش شده است. این پالایشگاه از سال 86 شروع شده و تا سال 92، 40 درصدش تکمیل شده بود. آن هم قسمت‌هایی مثل لوله‌کشی و منابع ساخته شده و بسیاری از تجهیزات در آن نبود. ما هر طرحی که تکمیل شود را به خاطر دلواپس‌ها یک روز هم صبر نمی‌کنیم و افتتاح می‌کنیم. فکر می‌کردیم دلواپس‌ها برای برجام دلواپس هستند اما بعد دیدیم که برای افتتاح هم دلواپس‌اند! وی همچنین خاطرنشان کرد: در خرداد 92 پای صندوق رای رفتیم تا کشورمان به جای مصرف بنزین آلوده بنزین سالم مصرف کند و در گازوییل و بنزین به خودکفایی برسیم. ما امروز گازوئیل وارد نمی‌کنیم بلکه صادر هم می‌کنیم و به زودی تا پایان امسال نه تنها بنزین را وارد نخواهیم کرد بلکه به تدریج به صادرات آن خواهیم پرداخت. روحانی با بیان اینکه ما در یک امتحان بزرگ تاریخی قرار گرفته‌ایم عنوان کرد: 29 اردیبهشت روز امتحان بزرگ برای همه اقشار مردم ایران است. ما می‌خواهیم ایران را بسازیم چرا که ایران جان ما و همه تن و همه روح ما است. عزت و سرافرازی برای ملت بزرگ ایران است. و ایران فرهنگ بزرگ و کهن و اسلام عزیز فرهنگ بزرگ اسلامی دارد و در 29 اردیبهشت باید بار دیگر تصمیم مان را برای سرافرازی ایران عزیزمان بگیریم. روحانی همچنین بیان کرد:‌ مسیر و راه ما تعالی ایران عزیز است. پیشرفت کشور بدون آزادی و رفاه امکان‌پذیر نیست. اگر بنا است در حریم خصوصی مردم مداخله کنیم تا این دولت هست نخواهد گذاشت. این دولت راه را برای ملت ایران و برای رابطه با دنیا باز کرد. امروز ارتباطات ایران با جهان برقرار است و این راه ادامه خواهد یافت. این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری در پایان اظهار کرد: امروز روز تاریخی ملت ایران است که به دست شما ساخته می‌شود. صندوق آرا در 29 اردیبهشت باید فریاد از عظمت ایران بزند. ما مسیر خودکفایی، عزت، ایستادگی، تولید،‌ پیشرفت و آرامش را ادامه خواهیم داد. دوباره ایران... دوباره اسلام... دوباره اعتدال و دوباره امید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام