EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

سخنگوی شورای نگهبان با تاکید بر اینکه شورای نگهبان به عنوان تنها نهاد ناظر بر انتخابات وظایف مهمی بر عهده دارد، بیان کرد: تلاش داریم در بعد نظارت بر انتخابات امانتدار آرای مردم باشیم و در این‌باره پاسداری کنیم.
عباسعلی کدخدایی در نشست خبری در جمع رسانه‌های داخلی و خارجی با اشاره به وظایف قانونی شورای نگهبان در خصوص انتخابات، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در این مدت طی شده برای انتخابات، تخلفاتی صورت گرفته است؟ گفت: روز سه‌شنبه سخنگوی قوه قضاییه مواردی را اشاره کردند. شورای نگهبان از زمانی که تبلیغات شکل می‌گیرد تا روز برگزاری و پایان انتخابات، محل دریافت شکایات و اعتراض‌ها است. این شکایات تا زمانی که مربوط به تخلفات عادی است طبیعتاً ما آن را با دوستانمان در وزارت کشور تبادل می‌کنیم و برای قوه قضاییه ارسال می‌شود. وی افزود: بیش از 200 مورد تخلف بوده که آنها را برای وزارت کشور و قوه قضاییه ارسال کردیم.
هیاتی هم از سوی قوه قضاییه با سرپرستی دادستانی کل تعیین شده که مشغول بررسی تخلفات و گزارشات هستند، اما اینکه تخلاف عمده‌ای صورت گیرد که بخواهد تعیین کننده سرنوشت انتخابات باشد، هنوز گزارش آن به ما نرسیده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه وزیر کشور اعلام کرده که قرار است نتیجه انتخابات به صورت یکباره اعلام شود آیا این بحث به شایعات دامن نمی‌زند؟ گفت: قانون تکلیف نکرده که یک‌باره نتیجه انتخابات اعلام شود. در قانون آمده باید تجمیع صورت گیرد و اسناد در وزارت کشور و هیات‌های اجرایی تبادل شود، اما تجربه‌ای که در ادوار گذشته داشتیم به جز یکی دو مورد مابقی موارد این بوده و با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری حساس است و مردم دوست دارند که اخبار را زودتر بشنوند، پیشنهاد ما این است که گزارش‌ها و نتایج به تدریج اعلام شود و ما آن را برای دوستان وزارت کشور داشتیم. اگرچه اعلام اولیه نتایج بر عهده وزارت کشور است ولی ما پیشنهادمان این است که به تدریج این کار صورت گیرد. ان‌شاءالله سعی می‌کنیم که رایزنی صورت گیرد و سعی می کنیم که همین اتفاق بیفتد.
کدخدایی در ادامه نشست خبری در پاسخ به این سوال که انصراف کاندیداهای ریاست جمهوری از انتخابات در شورای نگهبان چگونه مورد تایید قرار می‌گیرد توضیح داد: در ارتباط با انصراف کاندیداهای ریاست‌جمهوری باید گفت که آن نامزد یا نماینده رسمی وی به وزارت کشور انصراف خود را اعلام می‌کند. ما در این باره کاری انجام نمی‌دهیم. ما هم مثل شما این انصراف‌ها را در رسانه‌ها می‌شنویم، ولی این موضوع باید از طریق نامزد یا نماینده وی به وزارت کشور اعلام شود. سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه این روزها تبلیغات و تخریب از فضای حقیقی به فضای مجازی هم تسری پیدا کرده، شورای نگهبان در این باره چگونه نظارت می‌کند تصریح کرد: در این‌باره دو سال قبل قانون اصلاح شد و احکام تبلیغات از فضای حقیقی به فضای مجازی تسری پیدا کرد. تفاوتی ندارد افراد اگر در فضای مجازی هم مرتکب توهین افترا و یا تخلفی شوند این گزارشات را برای قوه قضائیه ارسال می کنیم و قوه قضائیه پیگیری می کند.
کدخدایی در پاسخ به سئوال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه امروز ]چهارشنبه[ قرار است نامزدی در میدان شهدا در مشهد هوادارانش را جمع کند و این موضوع بر اساس قانون در واقع تبلیغات در فضای باز هست و ممنوع است و یا اینکه در یک کمپین انتخاباتی مطرح شد که افراد رای افراد مسن و نابینا را بنویسند و در آرا آنها دخالت کنند، این تخلفات از سوی شورای نگهبان چگونه پیگیری می‌شود؟ گفت: اگر مقرراتی که از سوی مرجعی اتخاذ شده و چنین تدبیری داشته، حال وزارت کشور، حال شورای امنیت ملی در این‌باره اقدام می‌کنند.
اگر گزارشی به دست ما برسد در اختیار دوستان می گذاریم یا اگر لازم باشد خودمان اقدام می‌کنیم و درباره موضوع دومی که اشاره کردید باید گفت آنچه مقرر شده این است که افراد حتی‌المقدور خودشان رای را به تحریر درآورند و به صندوق بیاندازند. اگر قرار است شخصی به جای آنها این کار را انجام دهد حتما توجه داشته باشند که فرد مورد اعتماد آنها باشد. رای دادن برای مردم است و هر فردی که شخص به آن اعتماد دارد می تواند این کار را انجام دهد.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه طبق قانون صداوسیما اجازه ندارد از کاندیدای خاصی حمایت کند و اعتراض رئیس ستاد آقای روحانی به این موضوع چگونه پیگیری می‌شود. همچنین مقام معظم رهبری در سخنان خود در سال 88 از این موضوع انتقاد کردند که برخی رئیس‌جمهوری مستقر را دروغگو خطاب می‌کنند و به او توهین
می‌کنند.
اخیراً هم در مناظره‌های انتخاباتی کاندیدایی رئیس‌جمهوری مستقر را مورد توهین قرار داد. این تخلفات چگونه رسیدگی می‌شود؟ بیان کرد: در خصوص موضوع اول باید گفت که آنچه قانون مقرر کرده این است که اموال بیت‌المال نباید برای تبلیغ یک یا برخی از کاندیداها استفاده شود و همه انتظار دارند که همه دستگاه‌های عمومی مخصوصاً رسانه‌هایی که از بودجه عمومی استفاده می‌کنند جانبدارانه عمل نکنند و این رسانه‌ها نباید نگاه جانبدارانه داشته باشند. اگر گزارشاتی به دست ما برسد آنها را رسیدگی می‌کنیم و اگر تخلفاتی در آن حدود باشد به قوه قضاییه اعلام می‌کنیم. اگر لازم باشد در خود شورا مطرح می‌شود. کدخدایی افزود: بر اساس نص قانون هیچ شخصی اجازه ندارد در موضوعات انتخاباتی به شخصی توهین کند. اگر چنین اقدامی شده افراد به قوه قضاییه این موضوع را اعلام کنند تا قوه قضاییه رسیدگی کند؛ چرا اینکه این موضوع جرم است و اگر قوه قضاییه به ما هم اعلام کند ما اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در انتخابات سال 88 برخی اعضای شورای نگهبان در میتینگ‌های انتخاباتی برخی کاندیداها حضور پیدا کردند و همچنین شاهدیم که یکی از فقهای شورای نگهبان در مراسم انتخاباتی یکی از کاندیداهای اصولگرا حضور داشته، تاکید کرد: در گذشته مواردی بوده که قطعاً باز نمی‌گردد. اخباری که شما گفتید اینگونه نیست. یکی از نامزدها به محل جامعه مدرسین رفتند و آن فرد فقیه شورای نگهبان هم به عنوان عضو جامعه مدرسین در آنجا حضور داشته‌اند و از کاندیدایی هم جانبداری نکردند. آیت‌الله یزدی در میتینگ انتخاباتی کسی حضور نداشتند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام