EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 04 تیر 1397   Monday 25 June 2018

سرمقاله

رئیسی که نمی داند چه کند بهتر است برود

محمد صادق جنان صفت

سهیل سیمره*- این روزها حرف‌های گوناگونی درباره شهر و مدیریت شهری به گوش‌مان می‌خورد. حرف‌هایی که چشم‌اندازی جالب و امیدبخش را برای شهر ترسیم و وعده رشد و شکوفایی آن را نوید می‌دهد. در کنار این پیام‌ها، شعارهای کلیشه‌ای و همیشگی همچنان وجود دارد و مخاطبان خود را در بین شهروندان پیدا می‌کند. سخنرانی‌های مختلفی را می‌بینیم و می‌شنویم که از دورنمایی آباد و زیبا برای شهر می‌گویند و حرف‌هایی را می‌شنویم که یادآور وعده‌ها و گفتارهای گذشته برای شهروندان است.
با نگاهی گذرا به این تبلیغات، حرف‌ها و شعارها، چه از دید یک شهروند و انتخاب‌کننده و یا از دید یک کاندیدا یا کارگزار شهری به‌عنوان فردی که در معرض انتخاب و رای مردم است، موضوعات و مفاهیم مختلفی را دریافت می‌کنیم که هر یک می‌تواند ضلعی از مباحث مربوط به شهرمان را در بر گیرد. محیط‌زیست، زیرساخت، ترافیک و حمل‌و‌نقل، شهر پاک، آسمان آبی، شهر مهربان و.... اما درهم تنیدگی موضوعات و مباحث مختلف مطرح شده این ایام در حوزه شهری و مرتبط با انتخابات شوراها یک صورت مسئله کلیدی و مهم را برای جامعه متخصصان و کارشناسان حوزه‌های مرتبط با مدیریت و برنامه‌ریزی شهری تصویر می‌کند.
منصفانه و به‌دور از تعصب، وقتی به شعارها و مباحث مطرح شده از طرف کاندیداها نگاه می‌کنیم و از طرفی در جامعه مطالبات و نیازهای مردم را از شهر می‌شنویم و همینطور به جایگاه شهرهایمان در منطقه و مناسبات بین‌المللی و اثرگذاری آن‌ها به‌عنوان مراکز تجمیع قدرت و منابع نگاه می‌کنیم تنها یک جمع‌بندی در ذهن ما شکل می‌گیرد. برند شهرهای ما در اکثر زمینه‌ها دچار آشفتگی و از هم گسیختگی بی‌حد و حصر است. این درهم تنیدگی و بی‌نظمی را شهروندان و بازدیدکنندگان شهر در بسیاری از موارد لمس می‌کنند و با آن برخورد دارند اما آن را امری ذاتی در شهر می‌بینند و جزئی از خاصیت شهر می‌دانند. در مقابل مدیران و کارگزاران شهری به‌دلیل درگیر شدن در مسائل کلان شهر، رویکرد اجرایی بخصوصی در این زمینه اتخاذ نمی‌کنند در صورتی که تمامی ابعاد برنامه‌ها و استراتژی‌های شهر می‌تواند به شکل‌گیری منشور برند شهر منجر شود و یا در مقابل به تخریب تصویر شهر در بین ذی‌نفعان و نابودی برند شهر بینجامد. صورت مسئله اصلی دقیقا در همین جا خلاصه می شود؛ از یک سو شهروندان به نقش خود، یعنی ذی‌نفعان شهر در حوزه خرد و کلان آن آگاهی ندارند و هنوز دایره وظایف خود نسبت به شهر و میزان توقعاتشان از آن را نمی‌دانند. از سوی دیگر کارگزاران و افرادی که قصد بدست گرفتن اهرم مدیریت شهری را دارند نیز عمدتا بدلیل نگاه بالادستی، شهر را در بستری بیش از حد کلان و یا بیش از حد خرد و کوچک می بینند و از ذات اصلی آن فاصله می‌گیرند. به همین خاطر نتیجه کارها و برنامه‌های آن‌ها به اقداماتی ختم می‌شود که شاید مطابقتی با ذات موضوع و بستر شهر ندارد و در حد همان شعارها و حرف‌ها باقی می‌ماند و یا در قالب فعالیت‌های ملموس سطحی و زودبازده در شهر نمود پیدا می‌کند.
خروجی چنین رویکردی چه از جانب شهروندان و چه از جانب نخبگان مدیریتی شهر منجر به تخریب برند شهری می‌شود که حکم موجودی زنده را دارد و احیای اجزای آسیب دیده آن سال‌ها و حتی دهه‌ها زمان می‌برد. برند شهر و برندینگ شهری در عین پیچیدگی در اجرا و پیشبرد، صورت مسئله عجیب و نامفهومی نیست. در یک جمله همگرایی ذی‌نفعان شهر بر سر مسائل کلیدی آن است که می‌تواند تصویری واحد از جامعه، مدیران شهر و بازدیدکنندگان از آن را تصویر کند. اما آیا امروز چنین رویکردی در بین گروه‌های ذی‌نفع در شهرهای ما وجود دارد؟ آیا هر کدام از مشارکت کنندگان در ساختار شهر به نقش و اثرگذاری جایگاه خود آگاهی دارند و می‌دانند چگونه باید این نقش را ایفا کنند؟
نقش ما به‌عنوان ذی‌نفع شهرمان در هر جایگاه و موقعیتی قطعا می‌تواند اثرگذار و مهم باشد. ما به‌عنوان اجزای شهر ساختار و شاکله آن را شکل می‌دهیم و تصویری که به مخاطبین بیرونی آن نشان داده می‌شود بازتاب منشوری است که هریک از ما می‌سازیم. دنیای امروز، دنیای حاکمیت شهرهای ثروتمند و غنی است. شهرهایی که معدن ظرفیت‌های مختلف است و نیازهای گروه‌های مختلفی را برآورده می‌کنند. شهرهایی که برای شهروندان خود بستری امن و آرام را فراهم می‌کنند و منزلت اجتماعی آنان را ارتقا می‌بخشند، شهرهایی که جزء زنده‌ای از زندگی روزانه مردم هستند و نخبگان شهر از آن‌ها صیانت و حفاظت می‌کنند
هر فردی در هر جایگاهی با ایفای دقیق نقش خود به‌عنوان جزء تشکیل دهنده برند شهر به تقویت آن کمک می‌کند و بازتاب موفقی از آن را به مخاطبین ارائه می دهد. برند شهری غنی و موفق و ثروتمند خود به خود بوجود نمی آید و مشارکت تمامی ذی‌نفعان شهر و حس مسئولیت شهروندان تصویر و برند آن را تشکیل می‌دهد.
با رویکردی مسئولانه و آگاهانه برای ساخت تصویر و جایگاه شهر خود، اندیشه‌ای بلند مدت و سازنده را در نظر بگیریم و با انتخابی درست، فضا را برای ساخت تصویر و برند شهر ایده‌آل در اختیار نخبگان موثر، متخصص و قدرتمند قرارد دهیم.
*کارشناس برندینگ شهری


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام