EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 فروردین 1398   Thursday 21 March 2019

سرمقاله

در انتظار سال سرنوشت

علیرضا صدقی

آیت وکیلیان
هر چه به پایان عمر دولت یازدهم نزدیک‌تر می‌شویم، اظهارنظرها در مورد کابینه جدید نیز بالا می‌گیرد. گمانه‌زنی‌ها در مورد کابینه جدید از سوی هر دو جریان اصلی کشور (اصلاح‌طلب و اصول‌گرا) صورت می‌گیرد. در این میان، اردوگاه اصلاح‌طلبان و مشاوره آنها به دولت در امر انتخاب وزراء امری طبیعی به نظر می‌رسد. دلیل آن هم کاملاً واضح و روشن است؛ اصلاح‌طلبان به دلیل پشتوانه مردمی که دارند، تاثیر قاطعی در انتخاب روحانی داشتند. اما رویکرد اردوگاه اصول‌گرایان در مورد کابینه دولت دوازدهم که در برخی مواقع حالت مظلومانه یا توصیه‌گرایانه نیز به خود می‌گیرند، در نوع خود شگفت‌انگیز است. جریانی که تمام قد در طول چهار سال اول استقرار روحانی بر پاستور، دولت را تحت شدیدترین هجمه‌ها و حملات ناجوانمردانه قرار داد و در انتخابات نیز تمام نیرو و توان خود را علیه گزینه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان بسیج کرد، اکنون به دنبال سهم‌خواهی یا بعضاً در اندیشه مشاوره به دولت در امر انتخاب کابینه جدید برآمده‌اند. این در حالی است که جریان مخالف دولت پیش از این با طرح استراتژی «دولت در سایه» سعی بر آن داشت و دارد تا رفتارهای دولت را در این چهار زیر زره‌بین، البته با چاشنی تخریب ببرد. ناگفته نماند که در هر حالت سازوکار دولت بر این است که کابینه شمایل جدیدتری به خود گیرد، کابینه‌ای که قرار است علاوه بر به اتمام رساندن کارهای ناتمام دولت اول، وعده‌های انتخاباتی روحانی برای دوره دوم را هم عملیاتی کند.
اگر همه وزرا از یک جناح باشند شعار وحدت یک شعار توخالی خواهد بود؟
بر کسی پوشیده نیست که اصول‌گرایان در آستانه شروع کار دولت جدید روحانی آن را زیر ذره‌بین خود قرار داده‌اند. جریان مذکور این باور را دارد که دولتی موفق‌تر است که از دو جناح مدیران متخصص را انتخاب کند. آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی استاد برجسته حوزه در این رابطه به دولتمردان توصیه می‌کند اگر همه وزرا، استانداران و فرمانداران از یک جناح باشند در این صورت شعار وحدت یک شعار توخالی خواهد بود و همه جناح‌ها باید در مدیریت کشور سهیم باشند. پرویز کاظمی چهره سیاسی نزدیک به اصول‌گرایان و از وزرای احمدی‌نژاد به آسیب زننده بودن سهم‌خواهی‌ها از دولت دوازدهم اشاره دارد و می‌گوید: با توجه به درایتی که آقای روحانی دارند معتقدم این موضوع در دولت دوازدهم جایی نخواهد داشت. معتقدم مدیران بسیاری وجود دارند که فارغ از جناح‌بندی‌ها افراد خدوم و شایسته‌ای هستند که می‌توانند به دولت آینده کمک کنند. مطمئنم با درایت و هوشمندی رئیس جمهوری و همکاری مجلس مشکلی از این بابت نداشته باشیم.
خواسته مردم وزرای کارآمد فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی کشور است
حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز ایران نوع انتخاب کابینه را به مطالبات مردم و خواسته‌ای که آنها در انتخابات اخیر داشتند منوط می‌داند و در این مورد می‌گوید: پیام رای مردم به روحانی این است که با اعتمادی که صورت گرفته است باید شعارهایی که در انتخابات وعده داده شده محقق کند و مردم ارتقای معیشت، رونق اقتصادی و آزادی‌های شهروندی را لمس کنند و این فرصت استثنایی است که روحانی در این مقطع پیدا کرده است. در همین راستا او معتقد است: با توجه به تجربه چهار ساله دولت یازدهم و عملکردی که وزرا داشته‌اند مردم به دنبال این هستند که وزرای کارآمد فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی کشور را مدیریت کنند. این فعال سیاسی اصول‌گرا با بیان اینکه رقابت‌های سیاسی در انتخابات کارآیی‌هایی دارد اما بعد از استقرار دولت این رقابت‌ها را باید تبدیل به کارآمدی نظام کرد، افزود: به نظر می‌رسد برخی وزارت‌خانه‌های کلیدی کشور که اثرگذارتر هستند و همچنین مشاوران کلیدی که به مسائل اقتصادی مربوط می‌شوند، باید تغییراتی انجام شود.
50 درصد کابینه یازدهم باید تغییر کند
گمانه‌زنی در مورد کابینه جدید دولت البته طیف متکثری از جریانات اصول‌گرا را در برمی‌گیرد. سخنان یکی از اعضای حزب موتلفه را باید در این راستا ارزیابی کرد. حمیدرضا ترقی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در ارتباط با رسالتی که دولت جدید دارد، معتقد است: با توجه به چالش‌هایی که ما در سال 96 داریم اولویت دولت دوم آقای روحانی در درجه اول بحث تدبیر برای ایجاد اشتغال، بیکاری در کشور و همچنین رونق تولید باشد. این فعال سیاسی اصول‌گرا همچنین با اشاره به اینکه کابینه فعلی برای ادامه فعالیت در دولت آینده توانایی زیادی ندارد، افزود: برخی از وزرا توفیقی در فعالیت‌های کاریشان نداشتد تا پاسخگوی مطالبات مردمی باشد و به نظر من مجموعا باید 50 درصد کابینه تغییر پیدا کند.
به دولت دوازدهم توصیه می‌کنم با کابینه پویاتر عمل کند
اظهارات برخی از سیاسیون اصول‌گرا در مورد کابینه جدید، ژست توصیه‌گرایانه نیز به خود گرفته است؛ محمدرضا باهنر، رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری در مورد چگونگی عملکرد کابینه جدید می‌گوید: به دولت توصیه می‌کنم با کابینه پویاتر و سرحال‌تر عمل کند، چرا که برخی از دولتمردان فعلی وضعیت جسمی‌شان اجازه فعالیت را به آن‌ها نمی‌دهد. دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین در پاسخ به اینکه روند فعالیت دولت در چهار سال آینده را چطور می‌بینید، معتقد است: به دولت توصیه می‌کنیم کارهای نیمه تمام خود را به اتمام برساند و مسیرهایی را که نیاز به تغییر دارد اصلاح کند و حتما باید دولت دوازدهم پویا‌تر و سرحال‌تر باشد. البته ناگفته نماند اعضای دولت یازدهم هم افراد کارآمدی بودند اما برخی از آنها علی‌رغم اینکه نیروهای متدین و خوب هستند وضعیت جسمی‌شان نمی‌کشند بتوانند فعالیت خوبی داشته باشند. رئیس جبهه پیروان با بیان اینکه تدبیر دولت یازدهم خوب بود اما باید یک مقدار شجاعت حرکت هم بیشتر شود، اظهار کرد: دولت در برخی امور خود می‌تواند تحول ایجاد می‌کرد از جمله آنکه بسیار تکرار می‌کرد درآمد ما از مالیات و نفت است که این درآمدها کاملا قابل تحول است و می‌توان آنها را تا دو برابر افزایش داد و روش‌های مشخص است.
روحانی به واسطه اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب بودن افراد وزرا را انتخاب و یا برکنار نمی‌کند
صادق زیباکلام استاد دانشگاه و تحلیل‌گر مسائل سیاسی درباره وضعیت حضور اصول‌گرایان در کابینه جدید دولت می‌گوید: این دیدگاه خطاست که انتظار داشته باشیم آقای روحانی به واسطه اصول‌گرا یا اصلاح‌طلب بودن افراد وزرا را انتخاب و یا برکنار کند. او معتقد است: تا آنجایی هم که من از آقای روحانی سراغ دارم ایشان این تمایل را ندارند. اما به نظر می‌رسد فشار زیادی بر روی ایشان است تا اینگونه عمل کنند. زیباکلام اظهار کرد: وزیر اصول‌گرا ممکن است عملکردش خیلی خوب باشد. حتی قابل قبول‌تر از هر وزیر اصلاح‌طلب دیگری، در این شرایط دلیلی برای تغییر او وجود ندارد. این استاد دانشگاه در دفاع از عملکرد رحمانی‌فضلی به عنوان وزیری که مشی اصول‌گرایانه دارد و مورد انتقاد هم قرار گرفته، گفت: «عده‌ای می‌گویند در فرمانداری‌ها و استانداری‌ها مدیران دولت احمدی‌نژاد فعال بودند. در حالی که درباره عزل و نسب‌های استانی یک نکته مهم را نباید فراموش کرد؛ متاسفانه در کشور ما مدیران محلی با نفوذ نمایندگان مجلس، امامان جمعه و دیگر نهادهای قدرت انتخاب می‌شوند. این فقط در دولت آقای روحانی نبوده است، در تمام دولت‌ها نمایندگان، امامان جمعه و ... در عزل و نصب‌های مدیران دخالت می‌کردند. او از عملکرد وزارت کشور در انتخابات اخیر دفاع کرد و گفت: درباره انتخابات فقط یک مشکل وجود داشت و آن هم مشکل تعرفه رای بود. در این خصوص هم باید بپذیریم که کسی تصور نمی‌کرد که انتخابات ریاست جمهوری با این مشارکت گسترده همراه شود. به نوعی موج مشارکت وزارت کشور و همه فعالان سیاسی را غافلگیر کرد.
اساس در انتخاب کابینه مطالبات حداکثری مردم است
عبدالله ناصری، عضو بنیاد باران با بیان اینکه تغییرات در کابینه امری مرسوم است، به «ابتکار» می‌گوید: تغییر و تحول در کابینه خواست همه گروه‌ها و جریانات است، با این حال معتقدم دز اصلاح‌طلبی در کابینه جدید افزایش می‌یابد. این تحلیل‌گر سیاسی اصلاح‌طلب می‌گوید: در حال حاضر برای چینش کابینه دولت دوازدهم قید و بندها، تا حدی برداشته و فضا برای روحانی باز‌تر شده است. پیروزی قاطعی که او در انتخابات ٢٩ اردیبهشت به دست آورد، کمک می‌کند که او اعضای دولت خود را بهتر انتخاب کند. ناصری در مورد ادعاها و گمانه‌زنی‌هایی که اصول‌گرایان در مورد کابینه آینده دولت مطرح می‌کنند، گفت: گفتمان اصول‌گرایان در مورد کابینه اگر مبتنی بر خواست جمعی باشد، اشکالی بر آن وارد نیست، اما اگر استراتژی آنها مبتنی بر فضاسازی و سهم‌خواهی باشد که گمان نمی‌کنم منطقی باشد. ناصری انتخاب کابینه را منوط به رای و نظر رئیس‌جمهوری می‌داند و می‌گوید: اساس در انتخاب کابینه مطالبات حداکثری مردم است و در این مورد شخص آقای روحانی بهتر از هر کس یا جناحی می‌تواند تصمیمات درستی را در این زمینه اتخاذ کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام