EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 تیر 1397   Friday 22 June 2018

سرمقاله

وقتی کلانتر ستاره‌اش را کند

رضا دهکی

گروه اقتصادی- سرپرستی قدیمی‌ترین شرکت هواپیمایی ایران به یک خانم رسید تا شاید فصل جدیدی از شیوه مدیریتی را تجربه کند. فرزانه شرفبافی که دکترای هوافضای خود را از دانشگاه شریف گرفته است در حالی روی صندلی مدیریت هما نشسته است که پیش از او فرهاد پرورش به مدت 8 سال این منصب را بر عهده داشت. و سرپرست جدید قصد دارد تا ناوگان هوایی این شرکت را نوسازی کند. ناوگانی که در سال 2015 میانگین سنی اش 23 سال بود و این عدد دو برابر میانگین جهانی است. پرورش اما معتقد است هما در حال مردن بود که با هزینه 90 میلیون دلاری و اقدامات ظریف برای ارتباط با جهان این شرکت را زنده نگه داشته است. مدیرعامل سابق ایران‌ایر با بیان اینکه در طول دوران تحریم این شرکت هزینه بسیار بالایی را پذیرفت تا تحریم‌ها بی‌اثر بماند، اعلام کرد: «در طول تحریم چهار هزار و ۵۰۰ عملیات پروازی انجام شد تا سوخت‌رسانی و عملیات‌های اروپایی باقی بماند و این پیام به جهان برسد که ایران‌ایر به حیات خود ادامه خواهد داد. ما برای آنکه ثابت کنیم تحریم‌ها بی‌اثر هستند و ایران‌ایر به کار خود ادامه می‌دهد، برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای کردیم که تنها یکی از آنها اجرایی کردن بیش از ۴۵۰۰ برنامه پروازی بود تا مسیرهای بین‌المللی ایران‌ایر پا برجا بماند.
به گفته وی با توجه به اینکه هزینه هر پرواز برای هما تقریبا ۲۰ هزار دلار تخمین زده می‌شود در طول این سال‌ها حدود ۹۰ میلیون دلار هزینه شد تا در فضای جهانی این پیغام مخابره شود که تحریم‌ها اثر نداشته است.»
دوران بازسازی هما فرا رسیده است
اولین شرکت هواپیمایی که به پرچم ایران مزین شد، شرکت هواپیمایی ایرانین ایروز بود. این شرکت توسط گروهی از تجار و بازرگانان ایرانی در سال 1942 و به منظور حمل و جابجایی مسافر و بار در مسیر های داخلی و منطقه ای، تاسیس شد. این شرکت ناوگان کوچکی از هواپیماهای داگلاس DC3 ، DC4 و ویسکانت داشت و هفته ای یک بار نیز یک پرواز باری به اروپا انجام می داد.
در فوریه 1962، شرکت هواپیمایی ملی ایران (هما)- با نام
بین المللی IRAN AIR - از ادغام این دو شرکت با هم تاسیس شد و تمام امکانات و خدمه این دو شرکت خصوصی را به عنوان یک شرکت ملی در اختیار گرفت. هما در سال 1964 به عضویت یاتا درآمد و اولین پرواز خود را در مسیر تهران – بیروت و با استفاده از یک فروند جت بوئینگ 727-100 به انجام رساند.
با شروع دهه 70 میلادی و اضافه شدن تعدادی هواپیمای بوئینگ 737-100 به ناوگان هوایی این شرکت، هما وارد دوران طلایی خود شد چرا که روز به روز بیشتر به هواپیماهای گران قیمت این ناوگان ( تعدادی بوئینگ 727-200 در سال 1974 و تعدادی بوئینگ 747-100، 200 و اس پی در سال 1975)، اضافه می شد و موفقیت ها و دستاوردهای بیشتری پیش رو بود.
هر چند دوران طلایی این هواپیمایی روبه افول گذاشت اما سرپرست جدید قصد دارد تا این شرکت را به دوران طلایی خود بازگرداند.
سرپرست جدید هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه این شرکت در چهارچوب برنامه‌هایی نه‌گانه بازسازی خود را در دستور کار قرار خواهد داد، اظهار کرد: به زودی سند راهبردی ایران‌ایر تدوین می‌شود.
ایسنا در گزارشی آورده است، فرزانه شرفبافی در مراسم تودیع و معارفه مدیران ایران‌ایر با بیان این مطلب اظهار کرد: مجموعه هما در طول‌های سال‌های طولانی گذشته با وجود تمام مشکلات و دغدغه‌ها به حیات خود ادامه داده و توانسته نام این ایرلاین را زنده نگه دارد اما به منظور بهبود سبک خدمات و جایگاه این شرکت باید برنامه‌ریزی های گسترده‌ای صورت گیرد که بسیاری از آنها آغاز شده است.
وی با اشاره به حق مردم ایران در استفاده از بروز ترین امکانات و استانداردترین پروازها تاکید کرد: ما در ایران ایر به دنبال آن خواهیم بود که با حفظ حقوق شهروندی پروازهایی را متناسب با شان ملت ایران ارائه کنیم. در کنار آن ایران‌ایر پرواز در مناطق محروم و فرودگاه‌های کوچک را نیز دنبال می‌کند تا تمام مردم کشور از نعمت پروازهای استاندارد بهره‌مند شوند.
سرپرست جدید ایران ایر تاکید کرد: در این راستا برنامه‌های نه گانه ای در نظر گرفته شده که شامل توسعه نیروهای انسانی، گسترش سرمایه‌های ایران ایر، بازسازی و اصلاح ساختاری، نگاه همه‌جانبه به نظام حقوق و دستمزد و اشتراک‌سازی با شرکت‌های بین‌المللی بخشی از آن خواهد بود. ایران‌ایر به دنبال آن است که با به دست آوردن بازارهای جدید و فضاهای بین‌المللی با شرکت‌های هواپیمایی و سازمان‌های یاتا و ایکائو همکاری کند و در این راستا ارتقای فرهنگ حفظ احترام مسافر را در دستور کار داشته باشد. امیدواریم این روند که از قبل آغاز شده تداوم پیدا کند و ایران ایر به جایگاه مدنظر خود برسد.
شعار زنده باد ظریف
هما با مشکلات بسیاری روبرو بود. قدیمی ترین و ریشه دارترین تحریم‌ها متعلق به هواپیماهای ایران بود که بعد از برجام شکسته شد.
مدیرعامل سابق سازمان ایران‌ایر به خاطرات یکی از مهمانداران شرکت هواپیمایی ایران‌ایر در مسیرهای بین الملل اشاره کرد و گفت: این مهماندار توضیح می‌داد که در زمان تحریم‌ها وقتی هواپیما مجبور به نشستن در یک فرودگاه و سوخت‌گیری مجدد می‌شد مسافران ناراضی بودند و از شرایط انتقاداتی تند می‌کردند اما امروز مسافران همان مسیر با رضایت ایران ایر را انتخاب می‌کنند و در بسیاری از پروازها شعار "زنده باد ظریف" سر می‌دهند. پرورش با اشاره به برخی انتقادات از عملکرد ایران‌ایر در طول سال‌های گذشته اظهار کرد: یکی از نمایندگان مجلس چند روز قبل در تماسی از بنده انتقاد می‌کرد که هما با وجود دریافت بودجه دولتی به مسئولیت‌های خود عمل نمی‌کند. ما باید بگوییم که این شرکت درآمدی – هزینه‌ای اداره می‌شود و هیچ پولی برای اداره خود از دولت دریافت نمی‌کند اگر هم صندوق توسعه ملی تسهیلاتی داده با دستورات مقامات عالی و در راستای اهداف کلان بوده است.
وی ادامه داد: امروز ایران ایر با عبور از سال‌های سخت این آبرو را پیدا کرده که در میان بسیاری از مقامات کشور رتبه‌ای بالا دارد و این موضوع جز با همکاری و هدایت بخش‌های مختلف این مجموعه از سوی نیروهای کارشناس ممکن نمی‌شد.
مدیرعامل سابق سازمان ایران‌ایر خاطرنشان کرد: ایران ایر در طول این سال‌ها مجبور شده هواپیماهایی را بفروشد که دیگر ادامه پرواز آنها اقتصادی نبوده است. زمین‌هایی را بفروشد که هزینه‌کرد آن به آشیانه‌ها و ساخت امکانات جدید منجر شده است و بیش از ۳۸۵۰ میلیارد تومان حقوق ماهیانه بدهد که حق تمام نیروهای این بخش بوده است. با وجود تمام این مشکلات امروز ایران‌ایر تحولات خود را با ورود هواپیماهای جدید آغاز کرده و امیدواریم در دوره مدیریت تازه این مجموعه اتفافات مثبت آغاز شده ادامه پیدا کند.
همای سرافراز می‌سازیم
همچنین عباس آخوندی در مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل ایران ایر تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که در طول سال‌های گذشته اقتصاد ایران با آن مواجه بوده است، نگاه اشتباه به فرآیند خصوصی‌سازی است. این نگاه باعث شد شرکت‌های مادر و تاثیرگذار در اقتصاد ایران که انباشت سرمایه ملی به حساب می‌آمدند، واگذار شوند بدون اینکه مقدمات اقتصادی لازم مانند بازسازی ساختاری و تضمین بهره‌وری اقتصادی را پشت سر گذاشته باشند.
وزیر راه و شهرسازی، ایران‌ایر را یکی از اصلی‌ترین سازمان‌های درگیر در این فرآیند دانست و گفت: اگر هوشیاری و بردباری مهندس پرورش مدیرعامل شرکت ایران‌ایر نبود، امروز این شرکت نیز با مشکلات جدی مواجه می‌شد که سرنوشتش را تحت‌الشعاع قرار می‌داد.
وی ادامه داد: با وجود تمام مشکلات مدیریت ایران ایر تلاش کرد حیات این مجموعه را تضمین کند و به این ترتیب به روزهای خوش پس از لغو تحریم‌ها برسد. ما با آرزوی موفقیت برای مهندس پرورش در نمایندگی ایران در سازمان جهانی ایکائو امیدواریم در زمان مدیریت دکتر شرفبافی این روند ادامه پیدا کند و ما در زمانی کوتاه همایی سرافراز بسازیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام