EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 01 تیر 1397   Friday 22 June 2018

سرمقاله

وقتی کلانتر ستاره‌اش را کند

رضا دهکی

تبریز - لیلا پاشائی: در نشست اعضاء کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با فعالان و اصحاب فرهنگ و هنر، سمن‌ها و موسسات فرهنگی، هنری، رسانه ای و قرآنی استان آذربایجان‌شرقی، روسای انجمن‌های فرهنگی هنری  و خانه مطبوعات به نمایندگی نظارت، مشکلات و پیشنهاد‌های حوزه خود را برای بازنگری مطرح کردند.
 ابوالفضل علی محمدی، رئیس انجمن ادبی تبریز و مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در این نشست اظهار داشت: عده‌ای هنوز فکر می‌کنند که بهترین استادان در مراکز استان و مخصوصاً تهران هستند در حالی که اینگونه نیست. وی با اشاره به فعالیت‌های بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان که هشت ماه از ثبتی شدن و رسمی شدن آن می گذرد، گفت: یکسان‌نویسی کلمات ترکی آذربایجانی در بنیاد هنر و فرهنگ شروع شده و به مرحله پایانی نزدیک است. شاهرخ پناهی فرد، رئیس انجمن موسیقی استان نیز گفت: مدیریت موسیقی در جامعه کنونی و ایدئولوژیک به مراتب سخت تر از سایر جوامع می باشد زیرا بر اساس یک نگرش دینی، موسیقی به واقع همانند یک شمشیر دو لبه است برخی از قطعات موسیقی می تواند آدمی را به یک عروج معنوی رهنمون سازد و برخی دیگر ممکن است انسان را تا اسفل السافلین به قهقرا بکشاند. نماینده انجمن موسیقی از کمیسیون فرهنگی مجلس خواست تا با تصویب و اختصاص ردیف بودجه ای برای حمایت از موسیقی ارزشی و متعالی اقوام ایران زمین، هنرمندان را در پاسداری از ارزش ها و میراث معنوی یاریگر باشند و مصوبه هیات وزیران در مساله اجراهای عمومی با نظارت فنی و محتوایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نحوه تعامل با اداره نظارت بر اماکن عمومی را با تصویب، قانونی نمایند. در ادامه جلسه محمدحسن حسن‌زاده، نماینده سمن‌ها بیان کرد: ۶۵۰ سمن و تشکل مردم‌نهاد در استان فعالیت می‌کند.
وی افزود: برای شناختن ایده‌ها و تعامل با دیگر کشورها نیاز به سمن‌هاست که متاسفانه ۹۵ درصد تشکل‌های فعال به فراتر از منطقه و ملی فکر نمی‌کنند ولی ظرفیت وجود دارد و نیاز به یک حمایت قانون‌مدارانه دارد. سعید جلالی، نماینده ناشران نیز در این جلسه حضور کمیسیون فرهنگی در استان را فرصتی دانست تا مطالبات فرهنگی را بشنوند،وی افزود: مدیریت کتاب در استان ما مثبت تلقی می‌شود. وی با اشاره به اینکه کتاب در سبد هزینه شهروندان روز به روز کم‌رنگ‌تر می‌شود، اظهار کرد: اگر کتاب پیشانی فرهنگ تلقی شود، پس  باید برای افزایش تقاضا نیز فکری اندیشیده شود. وی اذعان داشت: انتطارات اهل قلم به این اکتفا نشود که در زمان حیات بیمه شوند و در زمان فوت در قطعه هنرمندان دفن شوند؛ بلکه یک حضور جدی و عزت‌مدارانه در سیاست‌گذاری حوزه فرهنگ داشته باشند. نوعصری، نماینده سینماگران و فیلم‌سازان استان نیز به نقش موثر سینما در ایران که قدمت یک قرن دارد، اشاره کرد و گفت: سینمای ایران مورد توجه فستیوال‌ها و کشورهای پیشرفته است. وی به امکانات ناچیز و شرایط مادی محدود فیلم‌سازان استان اشاره کرد و گفت: سینما یک هنر پرهزینه و گران است و خیل عظیمی از سینماگران که توانایی دارند ولی سرمایه‌ای ندارند، هیچ سرمایه‌گذاری به آنها کمک نمی‌کند. محمدزاده، نماینده موسسات قرآنی به موازی‌کاری‌های دستگا‌ه‌ها در زمینه قرآن اشاره کرد و افزود: در قرآن به مظلومیت قرآن اشاره شده است؛ از مجلس انتظار می‌رود با تصویب یک مصوبه وزارتخانه‌ای مخصوص قرآن در کشور ایجاد شود. وی با اشاره به اینکه پنج سال طول می‌کشد که یک مجوز تاسیس قرآنی ایجاد شود، گفت: این موضوع یک فاجعه است که باعث دلسردی هم می‌شود.
وی با ابراز تاسف از اینکه فقط پنج درصد بودجه شورای عالی به استان‌ها تزریق می‌شود و مابقی به در خود شورا می ماند،اظهار کرد: چرا باید برای نمایشگاه قرآن تهران، ۷/۵ میلیارد تومان هزینه شود ولی برای سایر استان‌ها یک میلیون و ٣٠٠ تومان اختصاص یابد. یونس نصیری رئیس انجمن خوشنویسی بسیج هنرمندان و رئیس انجمن خوشنویسان تبریز نیز گفت: نبود حمایت درد اصلی تمامی هنرمندان است که کمتر شاهد آن هستیم از جمله آن ها می توان به مساله بیمه هنرمندان اشاره کرد که همه
تشکل ها درگیر این مساله هستیم. همچنین حمایت مالی برای تمامی انجمن ها از دیگر دغدغه ها است، اگر بخواهیم جشنواره‌های برگزار شده در پایتخت ها را با شهرستان ها مقایسه کنیم شاهد تفاوت های زیادی در میزان بودجه ها خواهیم بود. وی با اشاره به اینکه هنرمندان شهرستانی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی حمایت نمی شوند، گفت: تنها هنرمندان پایتخت به این
نمایشگاه ها می روند که این تبعیض درست نیست. اسد فلاح، رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات آذربایجان شرقی و نماینده مطبوعات استان با اشاره به اینکه رسانه، تعیین‌کننده هویت و فرهنگ یک جامعه است، گفت: نقش رسانه می‌تواند در ارتقای فرهنگ، صلح، اخلاق و مفاهیم ملت ها موثر باشد. وی با بیان اینکه استان آذربایجان‌شرقی از دیرباز در جایگاه اولین‌هاست و طی ماه‌های آینده میزبان تبریز ۲۰۱۸ خواهد بود، بیان کرد: خانه مطبوعات استان آمادگی دارد در خصوص برگزاری و برنامه‌ریزی کنگره و یا همایش ملی «رسانه و صنعت گردشگری» ایفای نقش کند. فلاح تاکید کرد: استان آذربایجان‌شرقی به علت شرایط منطقه‌ای بستر و ظرفیت‌های خاصی در زمینه سرمایه‌گذاری دارد. وی با ارائه پیشنهاد میزبانی و برگزاری مسابقات ورزشی رسانه‌‌های کشورهای اسلامی در تبریز بمناسبت رویداد ملی تبریز 2018 اظهار داشت: این امر مستلزم هماهنگی مسئولان برای اجرای ایده‌های اثرگذار دارد. نماینده مطبوعات استان آذربایجان شرقی به ضرورت تصویب لایحه اصلاح قانون مطبوعات فعلی اشاره کرد و افزود: قانون فعلی مطبوعات پاسخگوی اقتضائات روز نیست و نیاز به اصلاح دارد.
اسد فلاح به بیمه اصحاب رسانه، اصلاح طرح اشتراک رایگان، توزیع عادلانه آگهی مربوط به دادگستری، کیفیت رسانه‌ها و توجه به توانمندی و نه مدرک گرائی صرف برای صدور مجوز انتشار نشریات، تسریع در اجرای قانون نظام رسانه ای، واسپاری هر چه بیشتر امور به صنوف مطبوعاتی بویژه خانه مطبوعات، تقویت  و حمایت  کافی از جایگاه و پایگاه خانه مطبوعات به عنوان رکن اصلی تشکل‌های رسانه ای، حل مسائل مربوط به سامانه آگهی‌های دولتی، تخصیص بودجه و اعتبار لازم برای خانه مطبوعات در راستای رویداد ملی تبریز 2018، ابلاغ دستور و حمایت از ایجاد مجتمع رسانه ای در تبریز بصورت پایلوت، توجه بیشتر به ارزیابی مطبوعات از منظر شاخص‌های کیفی و تخصیص اعتبارات یارانه ای به رسانه‌های مجازی و برخی مسائل دیگر اشاره کرد و گفت: خبرنگاران رکن اساسی هر رویدادی هستند که نیاز به توجه و حمایت دارند. رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان آذربایجان شرقی افزود: لازم است کلیه اقدامات مربوط به رویداد تبریز 2018 دارای پیوست فرهنگی و رسانه ای باشد. فلاح از آمادگی خانه مطبوعات استان جهت تحقق این موضوع مهم خبر داد و اجرائی شدن آن را متوجه تعامل و همکاری دستگاه‌های مربوطه و مسئول با این نهاد عالی رسانه ای عنوان کرد. خسرو پایاب نماینده هنرمندان در بیان مشکلات تئاتر اظهار کرد: سالنی که به نام هنرمندان در تبریز است برای اجرای تئاتر باید هزینه اجاره بدهد در حالی که در پایتخت اینگونه نیست. پایاب با اشاره به اینکه اخیراً هنرمندان تهرانی در تبریز گرد آمده‌اند، گفت: چرا تبعیض قائل می‌شوید؛ مگر هنرمندان شهرستان‌ها هنرمند نیستند. حسن علیزاده پروین، نماینده موسسات فرهنگی و هنری استان بیان کرد: اگر فرهنگ را مجموعه یکپارچه‌ای بدانیم، متوجه خواهیم شد که فرهنگ تاثیرپذیر است. علیزاده بیان کرد: جوهر توسعه فرهنگی، آزادی فرهنگ است. لازم به ذکر است اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس در سفر به تبریز در جلسه این کمیسیون با موسسات فرهنگی و هنری  حاضر شده و سپس در جلسه ی شورای فرهنگ عمومی در بیت حجه الاسلام آل هاشم حضور یافتند.
بازدید از پروژه‌های ملی چون تالار شهر، موزه هنرهای معاصر، مقبره الشعرا و دیدار با کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان از دیگر برنامه‌های این سفر بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام