EBTEKAR NEWSPAPER
جمعه, 29 تیر 1397   Friday 20 July 2018

سرمقاله

تیغ دو لبه مذاکره

رضا دهکی

روز گذشته فراکسیون امید در مجلس شورای اسلام میزبان حسن قاضی زاده هاشمی وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان و همچنین عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر پیشنهادی کشور بود که این دو وزیر با حضور در این جلسه ضمن تشریح برنامه خود به سوالات نمایندگان پاسخ دادند.
در جلسه فراکسیون امید با رحمانی فضلی، وی در خصوص اینکه گفته می شود در انتخابات سال جاری 4 میلیون رای از دست دادیم، گفت: واقعا اینگونه نبوده است، اگر 4 میلیون نفر رای نداده باشند و یک میلیون نفر از این تعداد در تهران باشد، باید همان شب انتخابات در تهران هزار کیلومتر صف تشکیل می شد. وی افزود: اشکال انتخابات سال جاری این بود که از ساعت 12 به بعد شورای نگهبان ایستاد و گفت بعد از 12 شب رای گیری نمی کنیم و به نیروی انتظامی دستور دادند تا اماکن رای گیری را ببنند و به نیروهای خود نیز دستور دادند تا محل اخذ رای را ترک کنند. رحمانی فضلی با بیان اینکه در این شرایط اگر ما یک رای می گرفتیم در سیستم ثبت می شد و امکان داشت کل صندوق باطل شود، اظهار کرد: من برای اینکه کل صندوق ها را نجات بدهم، مانع از ادامه رای گیری شدم ضمنا قانون هم می گوید فقط در روز جمعه و تا ساعت 12 می توان انتخابات را برگزار کرد.
وزیر پیشنهادی کشور گفت: یک بار در دوره قبل که انتخابات مجلس بود بنده انتخابات را بعد از ساعت 12 نیز ادامه دادم که پس از آن خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و ایشان فرمودند آقای رحمانی فضلی شنیده ام در بعضی از حوزه ها تا ساعت یک و نیم شب هم رای گیری کرده اید، پس از پاسخ مثبت اینجانب مقام معظم رهبری فرمودند این کار غیر قانونی است. وی ادامه داد: در آن جلسه به رهبری معظم انقلاب عرض کردم از اول انقلاب این طور بوده که افرادی که در انتهای صف بودند به داخل حوزه ها وارد می شدند و رای گیری انجام می شد که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمودند این شیوه خلاف قانون است و نباید انجام شود. رحمانی فضلی گفت: واقعا ارزیابی ما این نیست که 4 میلیون رای گرفته نشد بلکه ارزیابی ما 700 هزار نفر بود و با در نظر گرفتن 300 هزار نفر که از صبح آمدند و به علت شلوغی رای ندادند جمع کل آراء حدود یک میلیون نفر می شود.
توضیح درباره اخبار و شایعات مبنی
بر استخدام اطرافیان و اقوام
رحمانی فضلی نسبت به شایعاتی که در خصوص استخدام اطرافیان و اقوام وی مطرح شده است، بیان کرد: وزارت کشور می تواند 38 هزار مدیر داشته باشد شما بررسی کنید حتی اگر یک نفر از اقوام خود را استخدام کرده اند. وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: انتقاد دیگر به من این است که چرا از بین خراسانی ها، فرماندار انتخاب می کنم؟ پاسخ من این است که خراسان بزرگ است و می‌توان تعداد زیادی فرماندار در آن پیدا کرد و واقعا اینگونه نیست که بخواهم هم ولایتی های خودم را انتخاب کنم. وی افزود: پسر بنده هیچ ارتباطی با وزارت کشور ندارد، پسر من عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی است که در دانشگاه شهید بهشتی نیز تدریس می کند و دکتری اقتصاد دارد. رحمانی فضلی با بیان اینکه برادر همسر من استاد دانشگاه مشهد است و در آنجا تدریس می کند، گفت: به دلیل اینکه رشته تحصیلی وی برق و الکترونیک است برای اینکه یک نفر مطمئن جهت نظارت بر روند انتخابات الکترونیکی داشته باشم از ایشان خواهش کردم که کنترل های لازم را بر این سیستم داشته باشد. وزیر پیشنهادی کشور ادامه داد: دیگر برادر همسر من در مشهد و شهرهای دیگر شهردار بوده است و آقای خندان دل ایشان را مامور کرده تا کمک کنند. استخدامی در کار نیست و این ها سال هاست که استخدام هستند.
قسمتی از تهران فروخته شده و بخش دیگر را پیش‌فروش کردند
همچنین حسن قاضی زاده نیز در دیدار خود با اعضای فراکسیون امید درخصوص برنامه های خود در وزارت بهداشت و درمان عنوان کرد: در دولت جدید طرح تحول سلامت باید ادامه یابد، رئیس جمهوری نیز در نطق انتخاباتی و بعد از آن تاکید داشتند حوزه سلامت و طرح تحول در اولویت قرار دارد. وی افزود: وزارتخانه بهداشت و درمان، وزارتخانه سختی است زیرا همه ایرانیان همه روزه با آن سر و کار دارند و این وزارتخانه در طول 24 ساعت باید پاسخگو باشد. اقدامات انجام شده وظیفه است و در بخشی که کوتاهی شده مردم حق دارند انتقاد کنند.
متاسفانه زمانی کار در این وزارتخانه را شروع کردیم که به مدت 3 سال در دولت دهم به دلیل مشکلات بین وزیر و رئیس جمهوری رها شده بود. قاضی زاده هاشمی تداوم طرح تحول سلامت و ادغام منابع بر اساس مصوبات برنامه ششم را از اولویت‌های دولت دوازدهم دانست و گفت: هر آنچه در قانون برنامه ششم به تصویب رسیده در برنامه پیشنهادی ما گنجانده شده است از جمله نظام ارجاع، توجه به بخش بهداشت، تامین منابع پایدار، تنظیم درآمدها و هزینه‌ها و مطالبه‌گری در قالب برنامه ارائه شده است؛ در واقع تصمیمات همه دستگاه‌ها از قوه قضائیه تا سایرین با وزارتخانه بهداشت و درمان سر و کار دارند.
قاضی زاده هاشمی با یادآوری اقدامات انجام گرفته در حوزه حاشیه پایتخت گفت: متاسفانه در شهرهایی چون قدس و ملارد با 2 میلیون نفر جمعیت، قرچک با 300 هزار نفر جمعیت، پیشوا و ورامین با 400 هزار نفر جمعیت، رباط کریم و بهارستان با 600 هزار نفر جمعیت حتی یک تخت بیمارستانی هم وجود نداشت اما با پیگیری‌های انجام شده بیمارستانی در بهارستان احداث شد و تا 3 ماه آینده ساخت بیمارستانی در قرچک نیز به پایان می‌رسد.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان دولت دوازدهم با تاکید بر کمک شهرداری تهران برای افزایش خدمات درمان پایتخت گفت: آقای قالیباف نیز کمک‌هایی به این وزارتخانه‌ کرده‌اند اما متاسفانه شهر تهران در بخشی فروخته شده و در بخشی نیز پیش فروش شده است لذا امیدواریم با کمک شهردار جدید خدمات‌رسانی در پایتخت را افزایش دهیم؛ شهرداری حتی با ارائه اراضی لازم می‌تواند به ما کمک شایانی کند. وی ادامه داد: متاسفانه تمام بیمارستان‌های فعلی پایتخت بیش از 50 سال قدمت داشته که به هیچ عنوان در برابر زلزله مقاوم نیست بنابراین تلاش شده از بهترین اساتید منطقه در حوزه بهداشت و درمان تهران استفاده شود هرچند در تهران تقسیم‌بندی به شکل دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران و دانشگاه علوم پزشکی بهشتی مشکلاتی را ایجاد کرد بنابراین تاکید داریم با برگزاری جلسه‌ای جداگانه نسبت به یکپارچگی مدیریت حوزه بهداشت و درمان تهران بحث و بررسی شود.
وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان دولت دوازدهم در خصوص به کارگیری جوانان در دولت آتی گفت: در دولت یازدهم وزارت بهداشت حتی یک نفر بازنشسته را جذب نکرد و در بین وزارتخانه‌ها می‌توان گفت تنها مجموعه بود که از جوانترین افراد استفاده کرد ما نیز به گردش نخبگانی اعتقاد داریم از این رو از دوستان دانشگاهی و نخبگان در دولت دوازدهم استفاده می شود.قاضی زاده هاشمی در خصوص شفافت این وزارتخانه تصریح کرد: ما تلاش خواهیم کرد از فساد و رانت در وزارتخانه جلوگیری شود اما دستگاه‌های نظارتی نیز باید به وظیفه خود عمل کنند.
این وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم در ادامه کاهش آسیب‌های اجتماعی را از دیگر برنامه‌های وزارتخانه بهداشت و درمان دانست و تصریح کرد: کاهش آسیب‌ها به برنامه کل نظام منوط است اما در موارد مرتبط با این وزارتخانه قطعا دنبال خواهد شد. وی در پاسخ به سوال نمایندگان تهران مبنی بر کمبود خدمات در حوزه درمان گفت: این گلایه‌ها درست و به‌جا است اما باید بپذیریم کمک به مناطق محروم از بار خدمات درمانی در تهران می‌کاهد زیرا بسیاری از بیماران از مناطق محروم و حاشیه‌ها برای دریافت خدمات به تهران می آیند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام